VIDEO Anglia - Algeria 0-0/ Neputincioasa

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 21:07 Sport | Fotbal

FotoGalerie Anglia - Algeria
Anglia a fost blocata in "sah etern" de Algeria si ramane fara victorie dupa doua meciuri deja disputate la Mondial. Un lucru e totusi bun pentru formatia britanica: are soarta calificarii in propriile maini - trebuie sa bata Slovenia, in ultima partida, si este promovata in optimi.

Click aici pentru rezumatul partidei Anglia - Algeria.


Insa pentru a bate Slovenia, antrenorul Fabio Capello are misiunea delicata de a transforma adunatura sa de vedete intr-o echipa: Gerrard, Lampard sau Rooney nu au semanat cu originalele nici vineri seara, cand in fata au avut o echipa algeriana dedicata, cu o tehnica buna si o viteza de contraatac amenintatoare.

Algerienii au obtinut chiar o posesie mai buna in prima repriza si au lasat impresia ca jocul lor, cu mingea jos, in pase scurte, poate destabiliza echipa masiva a Angliei. Energia consumata i-a facut pe africani sa bata in retragere, iar finalul reprizei a apartinut britanicilor, cu o situatie buna a lui Lampard (sut slab insa din pozitie ideala).

Algeria a inceput la fel de energic si partea secunda, insa usor-usor a lasat de inteles ca este fericita cu remiza si a batut in retragere. Pe acest fond, Anglia a urcat, a avut cateva sanse, insa britanicii au fost neinspirati si la ultima pasa: Gerrard, Lampard si Heskey au ratat pasa decisiva.

Dupa rezultatele de vineri, toata lumea are sanse de calificare in aceasta grupa: Anglia (2p) urmeaza sa intalneasca liderul Slovenia (4p), iar SUA (2p) vor juca impotriva Algeriei (1p).

























4034 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    mă poate contrazice cineva? (Vineri, 18 iunie 2010, 23:22)

    ampersand [anonim]

    Mă poate contrazice cineva - argumentat, evident :D - că SUA a jucat cel mai frumos fotbal în grupa asta?
    • 0 (6 voturi)    
      Frumos? (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 0:20)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Ai vazut 3 actiuni cursive terminate cu sut pe spatiul portii in meciul de azi? Dar la sloveni? Daca balbaielile le vezi ca joc frumos...atunci nu te pricepi.
      Americanii sunt luptatori insa jocul lor e departe de a fi frumos.
      Anglia e la pamant, Algeria joaca bine pana pe la 20 de metri de poarta iar slovenii se misca cel mai bine. Ca nu meritau egalul de astazi asta e altceva, insa americanii nu joaca frumos.
      Americanii si englezii nu trec de grupe, pun pariu pe orice.
      Pe viitor fa diferenta dintre un joc frumos si un joc muncit.
      • +4 (4 voturi)    
        da si nu (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 3:01)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Un cititor britanic spunea, pe site-ul BBC-ului, într-un comentariu după eliminarea Barcelonei de către Inter, că, citez aproximativ, frumuseţea fotbalului nu înseamnă doar driblingurile lui Messi şi giumbuşlucurile cu mingea ale unor jucători supramediatizaţi, ci şi ceea ce americanii numesc "die-hard", iar die-hard şi meciuri splendide poţi vedea în liga a II-a la Aberdeen şi mai ştiu eu care, iar Inter a oferit una dintre cele mai strălucite confruntări dublă-manşă de foarte mult timp. Încheiat citatul. Revenind la meciul nostru, sunt de aceeaşi părere cu tipul ăsta, nu e vorba de driblinguri a la Messi, de execuţii a la Ronaldinho, ci de pofta de joc, de ambiţie, de moral, de spiritul de echipă care au făcut SUA să revină în două meciuri după ce a fost condusă. Deşi, sincer să fiu, apropos de execuţie tehnică, chiar nu-mi aduc aminte de câţi ani n-am mai văzut un gol dintr-un unghi aşa închis executat cu atâta precizie ca cel al lui Donovan, splendid. Cum zicea un englez pe un site sloven "Se pare că SUA a devenit o echipă matură în fotbal din moment ce a început să fie f***ed de către arbitri"
        • +2 (2 voturi)    
          Care joc frumos? (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 8:41)

          Sergiu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          Care joc frumos a jucat Americanii, desi eu tin cu ei sa treaca de grupe, americanii au avut astazi un meci haotic, gen romanesc, cu mult noroc, Findley at ajuns de 3 ori fatza in fatza cu portarul si in spatii clare de sut, cred ca ia fost frica si incerca sa paseze mince printre apartori, iar baiatul antrenorului cel care a inscris golul 2, Bradley, a alergat to meciul ca un bezmetic nici nu se stia ce pozitie joaca, sincurl moment ce l-a avut a fost norocul lui sa fie la faza de gol, dar baiatul ala nu are talent de echipa nationala pt mondiale, americanii jucau la un moment dat cu 3 aparatori, iar Onyew a facut greseli copilaresti de multe ori precum golul 1 si 2 al slovenilor.... eu nu stiu ce ai vazut tu joc frumos, pe linge jumatate din pasele imprecise ale americanilor, americanii au avut noroc in primul meci si au avut noroc si in meciul asta sa fie multumiti de 2-2 ca oricum se va vedea cit de norocsi vor mai fi cu Algerienii, oricum algerieni la capitolul pase si posesie au fost prii din aceasta grupa, jos palaria pt ei poate cu americanii vor sti sasi creeze ocazii de gol si sa inscrie
        • 0 (2 voturi)    
          Arbitrul malian e musulman (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 9:44)

          Veritas [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Daca nu este EXPLICATIA, este in schimb O explicatie.
        • +2 (2 voturi)    
          Die-hard... (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 10:27)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Donovan ca si Dempsey sunt jucatori care au evoluat sau evolueaza in Europa. Jucatori cu experienta si tehnica, jucatori care pot decide meciuri prin actiuni personale. Golul intr-adevar f frumos dar in mare e vina portarului. Nu astepti in poarta, ci iesi la jucator si ii inchizi unghiul, cat ar fi el de mic. Dar aici vorbim despre jocul in echipa... nu despre actiuni personale.
          Echipele care ofera astfel de meciuri de obicei duc lipsa (in comparatie cu cealalta echipa) de tehnica, consistenta, creativitate si compenseaza prin multa munca si agresivitate.
          Cu siguranta ca apreciez darurirea cu care joaca. Mi-as dori sa vad o astfel de mentalitate si la echipa tarii noastre, dar nu pot sa spun ca e un joc frumos. Un joc frumos este un joc spectaculos. Un joc cu actiuni personale si in echipa cursive, un joc in aparare eficient, fara foarte multe faulturi, un joc cu suturi si goluri frumoase. Mai tii minte Chelsea - Liverpool in Liga Campionilor de anul trecut? Ala a fost un joc frumos. Sau Man. Utd cu Man. City de anul trecut? Jocuri in care ambele echipe ataca, ambele echipe sunt sigure pe victorie, ambele echipe joaca cu incredere. Barcelona - Inter? Ce a facut Inter cand s-a deschis la joc, cand a incercat sa joace de la egal la egal cu Barca? Si-a luat-o cu 2-0. Cand au decis sa se apere tot jocul in ambele manse...au castigat. Bravo lor, dar asta nu e un joc frumos.
          SI inca ceva. Americanii meritau golul de 3-2 insa si slovenilor le-a fost refuzat un penalty la o intrare grosolana a lui Onyewu.
    • -2 (2 voturi)    
      asa este (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 0:24)

      george [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      SUA a jucat de departe cel mai frumos jos si astazi nu a castigat 3 puncte din cauza unui arbitru idiot care nu le-a validat un gol perfect valabil.
      Probabil ca acel arbitru a tinut cu Algeria si era clar ca daca USA batea , Algeria nu ar mai fi avut nici o sansa . Asa lucrurile se complica enorm in grupa asta
  • -3 (9 voturi)    
    potentii stau in Romania... (Vineri, 18 iunie 2010, 23:33)

    struguri acri [anonim]

    ...si participa la WM2010 de pe canapea. Echipa de 'futbol' a Romaniei a castigat pana acum cele 2 meciuri jucate. Hai sictir.
    • +4 (6 voturi)    
      care e legatura cu articolul? (Vineri, 18 iunie 2010, 23:45)

      toto [anonim] i-a raspuns lui struguri acri

      de care potenti vorbesti? nu e nimic in articol care sa te faca sa ai o asa reactie stupida
  • -10 (14 voturi)    
    penibil (Vineri, 18 iunie 2010, 23:42)

    bastia [anonim]

    asa CM nu am vazut d ecand sunt, penibil, algeria nu ia gol de la anglia, ba mai mult, prima repriza a dominat copios, trebuia sa fie 0-2 un rez cinstit, spania ia gol de la elvetia, arbitri de toata prastia, vai de p voastra cu CM in africa, poate peste 50 ani dc erau pregatiti pt asa ceva, mai un atnetat cu lei pe un stadion lipseste, in rest de toate.
    • +3 (3 voturi)    
      nu mi se pare deloc penibil, (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 0:08)

      goodgirlgonemad [utilizator] i-a raspuns lui bastia

      tot ce vad eu sunt echipe care erau slab cotate, dar care de fapt, joaca un fotbal foarte bun.
      Bravo lor, s-au pregatit, au ambitie si vor trece pe merit de grupe, alea care vor trece.
      In schimb, echipele mari si cu pretentii ar face bine sa se adune pentru ultima tura din grupe si sa se salveze de rusine.
    • +4 (4 voturi)    
      Tu esti cel penibil (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 1:00)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui bastia

      Ce treaba are forma slaba a echipelor cu faptul ca se joaca pe teren african? Vorbesti ca sa te alfi in treaba...
  • -1 (3 voturi)    
    muahaahah (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 0:40)

    MirceaA [utilizator]

    unde sunt ziaristii britanici??
  • 0 (0 voturi)    
    Fotbal (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 8:16)

    Gino [anonim]

    Un lucru este clar vedetele Angleiei sunt umflate de presa realitatea este cruda sunt jucatori de duzina platiti cu milioane de lire pe an ca si Capello , cite meciuri trebuie sa mai joace astia sa va dati seama
    ca au valoare de ,,curtea scoli'' Sunt foarte curios daca
    pot trece de Slovenia prin jocul lor de fotbal foarte previzibil. Interesant ca astia ...englezi chiar cred ca joaca cel mai bine vedeti declarati-le celor care nu joaca ( Ferdinand si BeKam ) Sper ca ecipe precum Anglia,Franta,Spania,Germania sa nu treaca de grupe
    Italia a venit sau nu mai are vedete iar Olanda este singura din Europa alaturi de Danemarca care pune ,,osul la joc '' si sunt pe undeva modesti. Numai si prin prisma rasturnari de scor sa anulezi un astfel de gol ( SUA ) este numai efectul cauzei ca presa s-a grabit cu elogii-le la adresa arbitrilor pina la meciul asta...Acum s-a deschis dinou robinetul la gafe de arbitraj.
  • 0 (0 voturi)    
    Scor USA-England 1-1 (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 11:45)

    George [anonim]

    Scorul din partida USA-England a fost de 1-1 nu de 0-0, si ma indoiesc de faptul ca SkyNews ar spune exact asta.