Gafa ingrozitoare a unui comentator sarb la Cupa Mondiala

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 11:36 Sport | Fotbal

Robert Enke (24.09.1977 - 10.11.2009)
Foto: Agerpres
Jurnalistul sportiv sarb Vladimir Mijaljevic a devenit "persona non grata" in randul suporterilor Germaniei", dupa ce in timpul comentariului sau de la partida Germania - Australia de la Mondialul din Africa de Sud a facut o gafa incredibila, declarand ca portarul neamt Robert Enke, mort in luna noiembrie, nu joaca din cauza ca "e accidentat".

Vladimir Mijaljevic a comentat pentru televiziunea sarba RTS meciul dintre Germania si Australia si la un moment dat a spus: "Neuer este in poarta, deoarece Enke nu poate sa joace. E accidentat". Robert Enke, fostul portar al nationalei Germaniei si-a luat viata in luna noiembrie 2009, aruncandu-se in fata trenului.

Telespectatorii sarbi au sanctionat imediat gafa infioratoare a lui Mijaljevic, comentatorul fiind pus la zid pe diferite pagini de internet.

Jorg Neblung, prietenul lui Enke l-a aparat pe comentator: "Cu siguranta nu a fost un comentariu malitios sau o gluma proasta. A fost pur si simplu un caz al unei persoane care nu s-a informat corect. E greu sa intelegi, dar aceste lucruri se pot intampla". (Bild.de)

De la aceasta gafa, Mijaljevic a mai comentat un meci la mondial (Portugalia-Coasta de Fildes), dar inca nu si-a cerut scuze public pentru greseala comisa.

Germania si Serbia se intalnesc vineri, in cel de-al doilea lor meci al Grupei D de la Mondialul din Africa de Sud.


Citeste mai multe despre   






















14474 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Ce repede (Vineri, 18 iunie 2010, 11:39)

    Saruman [utilizator]

    Va dati voi jurnalistii cu parerea despre cine e persoana non-grata.

    Omu habar n-avea cel mai probabil, o sa-si ceara scuze cand realizeaza gafa.
  • -4 (6 voturi)    
    fara (Vineri, 18 iunie 2010, 11:50)

    saurman [anonim]

    cal verde si sarb destept...:)
  • -3 (11 voturi)    
    Dar s-a exprimat corect! (Vineri, 18 iunie 2010, 11:53)

    Cavalerul bizantin [anonim]

    ...de ce, doar s-a exprimat corect?!? Din punct de vedere creştin, moartea chiar asta e, un accident. Omul a fost creat de Dumnezeu pentru viaţa veşnică.
    • +4 (4 voturi)    
      ;) (Vineri, 18 iunie 2010, 12:31)

      fly. [utilizator] i-a raspuns lui Cavalerul bizantin

      Desi ader la "punctul de vedere crestin", mi-a venit sa rad ca am citit comentariul dumneavoastra... Moartea nu este un accident, din orice punct de vedere ati privi-o. Cu atat mai mult din perspectiva crestina. Poate ati vrut sa spuneti ca moartea nu e finalul... Dar asta e o alta treaba si nu are nici o legatura cu gafa stimabilului nostru comentator.
  • +4 (6 voturi)    
    asta macar... (Vineri, 18 iunie 2010, 11:54)

    ilidan [anonim]

    ...a facut o gafa, astia ai nostri de la TVR sunt catastrofe permanente... cel putin cel de aseara de la franta-mexic a batut orice record....anunta corner si arbitrul era de 5 secunde cu mana intinsa aratand colutl careului de 6 m.

    iar de cel de alaltaieri care la golul lui forlan a zis ca mingea a descris "o parabola sau o elipsa", nu mai avem ce comenta...
    • +2 (2 voturi)    
      parabola (Vineri, 18 iunie 2010, 12:47)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui ilidan

      Mingea chiar A DESCRIS o parabola! Orice corp lansat supus gravitatiei descrie o parabola. Deci a avut dreptate omul. Precum burghezul gentilom al lui Moliere ce vorbea in proza fara sa o stie...
      • +1 (1 vot)    
        Descrie o parabola... (Vineri, 18 iunie 2010, 13:26)

        physics [anonim] i-a raspuns lui Marius

        ...in afara cazului ca exista rezistenta aerului - ceeace este exact cazul unei mingi de fotbal! Asa ca descrie o elipsa! :)
      • +1 (1 vot)    
        pai parabola e evident, da... (Vineri, 18 iunie 2010, 17:08)

        ilidan [anonim] i-a raspuns lui Marius

        ... dar nu elipsa :))))

        omul insa era intr-o confuzie generala, a emis ceva de genul ca "nu imi mai aduc aminte din geometrie sau trigonometrie, dar balonul a descris o parabola sau o elipsa "...
  • +1 (5 voturi)    
    Exemplu de gafe ingrozitoare: (Vineri, 18 iunie 2010, 11:56)

    orero [anonim]

    -Mutu prins drogat

    -Teme scrise aiurea de jurnalisti cu un IQ la nivelul mingii de tenis

    -CM de dat cu mucii-n fasole editat de HotNews


    o fi facut amul o greseala,dar sa-i dati chiar asa la oase,mai ales voi care sunteti departe de profesionism..

    ....dar alte teme n-aveti,fratilor???????
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 18 iunie 2010, 12:06)

    Opposite [anonim]

    heh ce v-ar place voua sa i se-ntample ceva doar doar o plange cineva de mila jurnalistilor.
  • +8 (10 voturi)    
    Greseala (Vineri, 18 iunie 2010, 12:08)

    john [anonim]

    Citind titlul articolului am crezut ca unul dintre comentatorii sarbi ar fi spus ceva de Hitler ori ceva din reprertoriul asta. In nici un caz ca a gresit. Voi nu gresiti?
  • +5 (7 voturi)    
    stire proasta de tabloid prost (Vineri, 18 iunie 2010, 12:14)

    gabi [anonim]

    apreciez majoritatea stirilor pe care le prezentati dar mai apar din cand in cand si "poame" de genul acestui "articol". astfel va pierdeti credibilitatea. oare cate ziare serioase din lume ar da o astfel de "stire".
  • +1 (3 voturi)    
    amuzant (Vineri, 18 iunie 2010, 14:31)

    zoom [anonim]

    in cel mai rau caz e amuzant, moartea e un lucru normal, iar comentatorul probabil n-a stiut / a uitat ca Enke a murit :)
  • -4 (4 voturi)    
    Nu inteleg care e greseala comentatorului (Vineri, 18 iunie 2010, 16:30)

    marius [anonim]

    Cand te loveste un tren orice comentator sau crainic de televiziune spune ca un accident teribil s-a petrecut.
    Unde e greseala,a fost lovit de tren,a fost accidentat,ghinion,a si murit ulterior impactului.
    Dar de faptul ca guvernul ne accidenteaza pe toti nu mai vorbeste nimeni?
    • -2 (2 voturi)    
      Bai mariuse, tu ai probleme la cap ??? (Vineri, 18 iunie 2010, 17:53)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui marius

      Cum poti spune ca nu pricepi greseala ??? Comentatorul acesta de la RTS, vladimir...a spus ,,deoarece enke nu poate sa joace, e accidentat !!!'' A zis la misto despre portarul enke, ca e accidentat, cand stia ca enke e mort !!! Nu e posibila aceasta greseala !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Mai Marius, mai citeste odata articolul ... (Vineri, 18 iunie 2010, 21:12)

      Rotter [anonim] i-a raspuns lui marius

      Pe saracul portar nu l-a ucis trenul din greseala, chiar el s-a sinucis aruncandu-se in fata trenului. Si e o diferenta intre a spune "e accidentat", "e accidentat grav" si "e decedat".
  • 0 (0 voturi)    
    gafa ''ingrozitoare'' (Duminică, 20 iunie 2010, 18:17)

    ret [anonim]

    cine a venit cu titlul asta e cel mai retardat om de pe planeta.nu e o gafa ingrozitoare e o greseala omeneasca. noi nu suntem semizei.suntem doar cele mai evoluate animale de pe planeta, si cand murim ...murim. s-a terminat, gata. nu rai cu copacei si floricele, pilaf si virgine, sau altceva. s-a ter mi nat. nu suntem separati de natura noi oamenii, ci dimpotriva facem parte din ea.
    ce moare, e mort si atat. acceptati, va va fi mai usor si va veti concentra mai mult pe trait viata.