Franta - Mexic 0-2

Raymond Domenech: Avem nevoie de un miracol

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 10:14 Sport | Fotbal

Domenech, in asteptarea unui miracol
Foto: Reuters
Calificata cu scandal la Mondialul din Africa de Sud, dupa binecunoscutul hent al lui Thierry Henry, Franta a dezamagit in primele doua jocuri, obtinand un singur punct fara sa marcheze niciun gol. "Omul negru" al selectionatei "Cocosilor Galici"​, Raymond Domenech vrea sa castige macar ultimul meci din grupa, "pentru onoare".

Raymond Domenech, care ii va preda carma nationalei Frantei lui Laurent Blanc dupa Mondialul din Africa de Sud, e dezamagit de evolutia elevilor sai: "Nu mai am cuvinte. Este o dezamagire imensa pentru acei ce au crezut in noi. Am incercat, dar a fost intotdeauna ceva ce nu a mers. Avem nevoie de un miracol acum. Trebuie sa fim puternici si sa jucam cel putin pentru onoarea noastra. Trebuie sa aratam ceva macar in ultimul meci. Nu mai e nimic de spus cand suntem fortati sa ne bazam pe alte rezultate".

"E rusinos sa pierdem in aceasta maniera. Nu putem parasi turneul fara a castiga macar un meci", a declarat si Florent Malouda.

Selectionerul Mexicului, Javier Aguirre, e bucuros pentru rezultatul obtinut, dar isi indeamna elevii la prudenta: "E foarte importanta victoria impotriva vicecampioanei mondiale. Am facut un joc foarte bun, dar inca nu suntem calificati matematic. A fost o victorie obtinuta cu greu. Suntem impreuna de trei luni si echipa functioneaza foarte bine. Cu potentialul nostru in atac incercam sa ne deranjam rivalii. Mai sunt 90 de minute intre noi si primul nostru obiectiv: calificarea in optimi".


Citeste mai multe despre   























2378 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pai ba (Vineri, 18 iunie 2010, 10:27)

    Anonim [anonim]

    Daca tu in secolul XX vii la un campionat mondial si-ti alegi jucatorii la fiecare meci dupa zodiac si horoscop, ce sa mai ceara lumea de la tine?
    • +1 (1 vot)    
      XXI (Vineri, 18 iunie 2010, 14:10)

      nonick [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Suntem in secolul XXI de ceva vreme... Nu ca n-ai avea dreptate in rest.
  • +2 (2 voturi)    
    Miracol (Vineri, 18 iunie 2010, 10:51)

    alex [anonim]

    ...sau vreun furt grosolan ca in calificari...
  • 0 (0 voturi)    
    cat de slabi suntem! (Vineri, 18 iunie 2010, 10:55)

    toto [anonim]

    Sa vezi si sarbii ca ies deseara din calcule si ei. Nu am putut invinge aceste 2 echipe foarte slabe.
  • +2 (2 voturi)    
    stiu eu cum ! (Vineri, 18 iunie 2010, 10:59)

    eire [anonim]

    4 goluri cu mana din offside ! cu irlanda a mers, de ce n-ar merge si acum ?
  • 0 (0 voturi)    
    s'il vous plaaait (Vineri, 18 iunie 2010, 12:14)

    gigi [anonim]

    s'il vous plait mesdames et messieurs din Mexico/Uruguay, s'il vous plaaait

    hotnews, de ce nu dati o stire la mijto cu chestia asta? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte tare frate! (Vineri, 18 iunie 2010, 14:19)

      oBo [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Mi`a placut cum ai judecat..
  • 0 (0 voturi)    
    sanse minime (Vineri, 18 iunie 2010, 12:25)

    microbistu' [anonim]

    daca uruguay bate sau face egal cu mexicul, franta este out. daca mexicul bate pe uruguay, atunci au sansa calificarii la golaveraj. dar e atat normal un meci egal intre mexic si uruguay...
    • 0 (0 voturi)    
      blat? (Vineri, 18 iunie 2010, 14:12)

      nonick [anonim] i-a raspuns lui microbistu'

      Cred ca Mexicul se va bate pentru locul I in grupa, mi se pare normal sa nu fie blat.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO Mexic ! RUSINE Franta ! (Vineri, 18 iunie 2010, 14:01)

    admus [utilizator]

    Trebuie sa se faca dreptate pentru frauda imensa prin care s-a calificat Franta la acest Campionat Mondial. Nu merita sa fie o astfel de echipa acolo. Irlanda cu siguranta ar fi jucat mult mai bine si am fi vazut un fotbal mult mai frumos decit adunatura asta de cazaturi.
    Go home France !!!!!!!!