Africa de Sud 2010

Vuvuzelele africane: de la zgomotul iritant la un potential incident diplomatic

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Joi, 17 iunie 2010, 19:39 Sport | Fotbal

Vuvuzelele, simbolul CM
Foto: Reuters
MIT sau REALITATE: Se pot transforma vuvuzelele africane dintr-un zgomot iritant intr-o potentiala ocazie de incident diplomatic?

Vuvuzelele sunt un subiect nu numai "zgomotos" ci si foarte aprins si de aceea foarte sensibil. Originile sunt disputate intre America Latina si Africa de Sud. Cert este ca au prins in Africa de Sud si asta e ceea ce conteaza. Ca termen, unii spun ca provine din "zulu vuvu" - a face galagie, altii cred ca vine de la slangul folosit in townships (asezamintele informale ale negrilor din periferiile oraselor) pentru dus, altii spun ca ar veni de la cornul de Kudu (o specie africana de cerb). (mai multe detalii aici)

Pentru marea majoritate a africanilor vuvuzelele sunt un element de mandrie identitar africana. Atacurile/criticile europenilor/nordicilor referitoare la utilizarea lor pe stadion sunt asimilate de unii (e vorba chiar si de intelectuali fini) ca noi forme de "imperialism al albilor" care vor inca si astazi sa dea lectii Africii la ea acasa, tratand-o ca pe un copil. Daca subiectul nu va fi tratat cu atentie, "chestiunea vuvuzelelor" poate genera chiar probleme serioase!
 
MIT sau REALITATE: Doar turistii bogati ocupa tribunele unui Campionat Mondial derulat intr-o regiune puternic atinsa de saracie?

Tribunele Campionatului Mondial 2010 sunt destul de pline. Din perspectiva pretului, biletele au fost oferite (chiar daca nu din primele stadii) pentru toate categoriile. In Africa de Sud exista deja o clasa de mijloc, in continua crestere printre cetatenii majoritari, care-si poate permite participarea la asemenea evenimente. Desigur exista saracie in Africa de Sud insa si pentru cei mai saraci, in fiecare oras, sunt amenajate gratuit dar exemplar (din punct de vedere tehnic si al sigurantei) parcuri de vizionare publica, unele din acestea amplasate chiar in mijlocul acelor asezaminte informale. Insa in Africa de Sud e acum iarna si frigul si ploile (adesea extrem de abundente) pot fi considerate motive pentru participari mai scazute la anumite meciuri.

MIT sau REALITATE: Organizarea unui Campionat Mondial intr-o tara saraca ii poate schimba fata?

Impactul social este foarte mare, in special in fazele de pregatire cand s-a investit enorm in infrastructura (sosele, aeroporturi, stadioane, gari, noi linii de transport in comun). Ramane de vazut ce se va intampla cu locurile de munca ce vor disparea insa, evident, infrastructura ramane. Terasele in Africa de Sud au fost si raman pline, africanii sunt foarte petrecareti, plini de viata! Ritmul muncii, desi nu pare la prima vedere, dupa ce vezi rezultatele se dovedeste a fi uimitor. In Cape Town - de exemplu - in doar doi ani au aparut adevarate miracole: intersectii supraetajate de cea mai inalta calitate, un aeroport ultra-modernizat, un stadion de top, sosele. Pentru marea majoritate a sud-africanilor (care au un loc de munca) se aplica formula: "Work hard, play harder!"

MIT sau REALITATE: Stadioanele din Africa de Sud sunt nesigure?

Siguranta pe stadioane este deocamdata ireprosabila, avand in vedere si presa extrem de negativa premergatoare Campionatului. Atat politia cat si curtile judecatoresti sunt foarte eficiente, orice nelegiuire comisa in jurul Campionatului Mondial fiind condamnata in 24 de ore. S-au dat sentinte de 15 ani de inchisoare pentru jaf!

MIT sau REALITATE: Se pricep africanii la petreceri cel putin la fel de bine ca si brazilienii? 

Evident anumite strazi sunt pline, in special inainte si dupa ce joaca Africa de Sud. Exista strazi unde cluburile si restaurantele pulseaza aglomerate 24 de ore, 7 zile pe saptamana. Atmosfera in pub-uri este superba si puterea africanilor de a face haz de necaz e impresionanta. Sloganul acestui Campionat Mondial, perfect ales pentru spiritul Africii cu accentele majore pe senzatii, este: "Feel it! It is here!". In urma meciului pierdut de Africa de Sud in fata Uruguay-ului, baietii (si fetele!) cantau cu aceeasi bucurie: "Feel it! It is gone!".

Sportul are capacitatea aproape mistica de a solidariza si acesta este castigul major al Africii de Sud, o societate inca divizata rasial. Numai si pentru acest motiv decizia ca, in 2010, Campionatul Mondial sa fie organizat in Africa de Sud a fost inspirata!





















9341 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    RETARDATI SOCIAL (Joi, 17 iunie 2010, 20:21)

    mm [anonim]

    GALAGIE !!! doar atat...a suze, si un joc de fotbl daca inchidem sonorul. Este lamentabila atmosfera de pe stadioane. Daca in trecut era spectacol creat de galerii prin acele valuri, prin imnuri cantate, prin ritm de tobe...daca se auzea straigat din suflet numele unei tari al unui jucator....de simteai ca ti se ridica parul pe cp///ce auzim acum ? doar un zumzem si atat.
    Chiar atat de inapoiati am ajuns in acceptari ? sa se permita oricui sa.si arate limita inferioara a inculturii ? jalnica atmosfera de pe stadioane, si jalnici cei care promoveaza aceste instrumente doar pentru ca fac zgomot. Ne intoarcem la GROTE ?
    • +3 (9 voturi)    
      . (Joi, 17 iunie 2010, 20:32)

      Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui mm

      Stai linistit ca noi nu suntem in nici un caz in pozitia de a "arunca piatra" Am reusit sa rivalizam Africa cu brio...la foarte multe aspecte negative..asa ca...e deplasat sa ne dam cine stie ce zmei...
      • +1 (1 vot)    
        de unde stii tu? (Vineri, 18 iunie 2010, 11:01)

        toto [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

        Ai fost in Africa sa vezi ce inseamna cu adevarat? Nu rivalizam la nici o chestie negativa cu Africa, amice, doar traiesti acelasi etern complex romanesc cum ca am fi ultimii de pe planeta asta. Eu te invit sa faci o excursie in Africa in orice tara, eventual sa traiesti acolo cateva luni si o sa gandesti cu totul altfel despre
        Romania.
    • +7 (9 voturi)    
      :D (Joi, 17 iunie 2010, 22:50)

      ... [anonim] i-a raspuns lui mm

      intamplator, descrierea voastra corespunde perfect parerii mele despre fotbal ca fenomen si despre fanii galagiosi ai acestui sport din orasele patriei :D
      cand aud cuvantul fotbalist mi se strepezesc dintii si mi se ridica parul in cap. ma scarbesc manifestarile fanilor, zbieretele, urletele, ura dintre unii si altii, in fine, mi se par cat se poate de inapoiati :D
      stati linistit, sunt constienta ca asta este parerea mea personala, ba chiar pot concede ca, rareori, exista meciuri frumoase de fotbal, cu conditia sa eliminam suporterii si orice faima pentru jucatori. intr-un anonimat total cred ca s-ar putea organiza chiar si un meci de fotbal decent. ce voiam sa spun este ca parerea dumneavoastra despre vuvuzele este la fel de idiosincrasica precum parerea mea despre fotbal in genere.
      oricum, nu vad ce rau mai pot face amaratele alea de trompete, dupa cat a daunat aspectul mediatic si de circ al fotbalului sportului in sine. pana una alta, vuvuzela poate fi sinonim pentru zgomot, dar fotbalist pentru incultura...
    • +1 (3 voturi)    
      Retardati social (Vineri, 18 iunie 2010, 9:29)

      Eduard Ivan [anonim] i-a raspuns lui mm

      Ce diferenta este intre galagia din stadioanele noastre , facuta cu tobe, flasnete, strigate, si cea din Africa, facuta cu trompetele? Doar o diferenta de decibeli...
      Asa ca si cei de la noi care se duc la meciuri sunt la fel de retardati social...
      Fotbalul, ca orice alt sport, trebuie sa fie un spectacol...Ori la spectacol nu se face galagie, decat cel mult atunci cand te bucuri de un gol... Ce s-ar intampla daca la un film sau o opera, fanii unui anumit artist ar face "galerie" si ar tipa din rasputeri? Nu s-ar auzi nimic...
      La fel nu sunt de acord nici cu cei care tipa la concertele ce au loc in lume . Te duci acolo sa asculti muzica, nu sa tipi... Mie unul, cand imi place o melodie, tac si ascult cu atentie fiecare nota muzicala...
      Incheind paranteza, tocmai din cauza acestor retardati social, cum ii numesti tu, nu se merita sa mergi la meciuri, preferi sa le vezi la TV. La stadion, cei ce se aseamana, se aduna... Daca nu le-ar placea ar sta acasa, se stie ca pe orice stadion e galagie..
      • 0 (0 voturi)    
        scuze (Vineri, 18 iunie 2010, 15:52)

        abur [anonim] i-a raspuns lui Eduard Ivan

        dar esti tampit:) compari fotbalul cu opera, cu teatrul???? am recitit si iar citit comentariul sa vad daca nu cumva esti ironic dar tu chiar crezi ce scrii acolo. Si da, ce spun eu e jignire ieftina, dar matale tot tampit ramai
        • 0 (0 voturi)    
          scuze (Duminică, 20 iunie 2010, 13:59)

          Eduard Ivan [anonim] i-a raspuns lui abur

          Multumesc pentru epitet...
          Daca citesti mai cu atentie, o sa vezi ca am facut o paranteza, pe care am incheiat-o dupa ce am pomenit de opera sau teatru. Nici gand sa compar opera sau teatrul, care sunt o arta, cu fotbalul, care este un sport. Am facut comparatia doar ca spectacol, desi unul este spectacol muzical sau artistic iar celalalt ar trebui sa fie spectacol sportiv ( dar nu este).
          Dar si tenisul este un sport si nu se face galagie.... Indiferent cat de mult tii cu o echipa sau cu unul din jucatori.
          Dumneavoastra probabil ca sunteti unul din cei ce agreaza manifestarile zgomotoase de pe stadioane. Ma rog, e alegerea dv, nu va judec si nici nu va adresez vreun epitet
    • 0 (0 voturi)    
      avem si noi.... (Vineri, 18 iunie 2010, 10:29)

      vulvu [anonim] i-a raspuns lui mm

      ......vulvuzelele ns., le 'agreem' in fiecare ocazie, cand se mai poate da un sut in fund Romaniei si neamului
  • +6 (14 voturi)    
    x (Joi, 17 iunie 2010, 20:35)

    x [anonim]

    Nu este Campionatul lor MONDIAL!

    si cu asta am zis tot.
    • +2 (4 voturi)    
      . (Joi, 17 iunie 2010, 22:27)

      Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui x

      Esti si al lor...iar la vuvuzela nu sufla numai africanii...
  • 0 (8 voturi)    
    Problema nu este vuvuzela ci aroganta britanica (Vineri, 18 iunie 2010, 1:20)

    srelu [anonim]

    Ce se intampla pe un stadion britanic (si nu numai) ? Fanii merg cu tot ce poate face mai multa galagie de la trompete la sirene sau la orice altceva care poate face cat mai multa galagie. Britanicii erau mandri presa ii elogia pe suporteri pentru harmalaia cu ocazia diverselor evenimente fotbalistice, cica "fanii sarbatoreau".

    In Africa de Sud fanii britanici si-au gasit nasul, ustenisilele lor de tocat auzul nu mai scot decat miorlaieli jalnice in comparatie cu vuvuzelele negrilor. Corect, sportiv si civilizat ar fi fost ca britanicii sa se incline in faca negrilor si sa recunoasca ce e de recunoscut.

    Multi ar fi facut asa. Nu si britanicii. Ei sunt "cei mai cei", restul lumii nu sunt decat o adunatura de doi bani. Au inceput loviturile sub centura, Vuvuzela este barbara, sud-africanii sunt salbatici, etc.

    Aroganta britanica umilita, reactioneaza. Din parta lor, nu ma mir. Nu ca i-as aprecia sau aproba, dar stiu ca asa sunt si n-ai ce le face.

    Dar ma mira ca altii, care n-au nici in clin nici in maneca cu Marea Britanie, se alatura corului de injuraturi al britanicilor fara sa priceapa de fapt ce fac.

    Mi-aminteste de o comedie, Un tip se aseaza in fata unei usi. Repede, in urma lui se formeaza o coada lunga. Dupa un timp omul pleaca. Ceilalti tot stau si stau, pana cand incep sa se intrebe unul pentru ce asteapta ei acolo .

    M-ar mira ca anti-vuvuzelistii nostri sa aiba idee ce fac. Si pariez ca majoritatea zdrobitoare n-au pus piciorul in viata lor pe un stadion sud-african. Da'-njura, din reflexul de a-i imita pe occidentali indiferent ce fac, fie ca inteleg despre ce este vorba, fie ca nu.

    De ce injurati, oameni buni ? Aveti idee ?
    • +3 (3 voturi)    
      te-ai uitat la vreun meci? (Vineri, 18 iunie 2010, 10:31)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui srelu

      In Anglia si la unul de la campionatul mondial?
      Ti se par cat de cat asemanatoare, dpdv al atmosferei in tribune?
      Ai auzit cumva la meciul cu SUA al Angliei, suporterii englezi cantand, asa cum ii stim cu totii? Ai auzit cumva vuietul tribunelor la vreo ratare?

      Nu se aude nimic din tribune ca la un meci obisnuit de fotbal: scandari cu numele tarii, vuietul, cantece ...etc.

      Ce legatura au toate astea cu aroganta britanica?
      Alt exemplu mai prost nici ca puteai sa dai. Uita-te la un meci al lui Liverpool acasa si apoi poti sa vorbesti.

      Oricum, cred ca se poate tranforma in cel mai prost CM ever:
      - se pierde audienta mare din cauza vuvuzelelor
      - cele mai proaste meciuri pe care le-am vazut la debutul unui CM.
      • +1 (1 vot)    
        Cantecul britanic (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 2:25)

        srelu [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Asteapta pana pierde Anglia primul meci. Atunci, intr-adevar, pe stazile sud-africane va iesi cu cantec. Iar daca te vei nimeri pe strada imbracat in culori nepotrivite, vei avea ocazia sa simti pe propria-ti piele cantecele britanicilor.
    • +1 (1 vot)    
      in Anglia (Vineri, 18 iunie 2010, 10:34)

      Kor [anonim] i-a raspuns lui srelu

      In Anglia tribunele canta, mastre, nu zumzaie din trompete. Ca suporter Manutd, am fost de doua ori pe Old Trafford, in Manchester, si ma simt nevoit sa te contrazic.
  • +6 (6 voturi)    
    Buna gluma, Africa de Sud tara saraca ! (Vineri, 18 iunie 2010, 2:25)

    srelu [anonim]

    Citez: "MIT sau REALITATE: Organizarea unui Campionat Mondial intr-o tara saraca ii poate schimba fata?"

    De unde pana unde este Africa de Sud o tara saraca ??? Credeti ca au iesit la cersit pentru a face rost de banii necesari organizarii campinatului mondial ?

    In Africa de Sud se gasesc din abundenta exact lucrurie pe care altii nu le au: diamante, aur, uraniu, cobalt, etc. Le-am enumerat doar pe cele mai pretioase dintre ele.

    Ca produs national brut pe cap de locuitor, ei sunt pe locul trei pe continent. In fata lor mai sunt doua tari:
    - Libia din cauza ca are o populatie mica si rezerve mari de petrol.
    - Gabonul, nu stiu prin ce minune, dar oricum este o tara prea mica pentru a conta prea mult.

    Tara are cam 20% albi, descendenti ai colonistilor britanici si olandezi, care au pus pe picioare o economie comprabila cu cea din tarile lor de origine. Problema cea mai serioasa este somajul ridicat in randurile populatiei de culoare.

    Va ofer o poza din "inapoiatul" Johanesburg:
    http://www.southafrica.to/provinces/Gauteng/towns/Johannesburg/Johannesburg-city.jpg
    • +1 (1 vot)    
      economia lor (Vineri, 18 iunie 2010, 5:52)

      george [anonim] i-a raspuns lui srelu

      GDP-ul lor este de doua ori cat cel al Romaniei (la o populatiede 50 de milioane de locuitori), somajul este de 24% (!!!!), iar infractionalitatea printre cele mai mari din lume.
      contrastele sunt mai mult decat evidente, iar fotografia arata extrema "pozitiva".
      cu siguranta vor ramane cu datorii uriase dupa Campionatul Mondial.
      Grecia are un PIB mai mare, iar Olimpiada le-a batut un cui in sicriu...
      au insa resurse naturale si asta le asigura o mai are stabilitate.
      ramane de vazut , datoria publica era deja anul trecut peste o treime din GDP...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e saraca..... (Vineri, 18 iunie 2010, 21:27)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui srelu

      ...pacat ca e inca locuita de 40 de milioane de cafri(denumirea data de catre albi ciorilor) din care majoritatea sint zulu..cei mai cruzi si retrograzi dintre africani, la care se adauga peste 4 milioane de emigranti ilegali din Zimbabwe si nu numai.
      Peste 40% dintre negrii si meteci sufera de Sida..violurile, jafurile, crimele sint la ordinea zilei in Africa de Sud.
      Albii, 5 milioane, deci cam 12% au ajuns sa traiasca in enclave, bine pazite...acum apartheid-ul are conotatii inverse. Multi albi isi vind proprietatile si pleaca in tarile de origine ale stramosilor lor..Olanda, UK, Portugalia, Argentina.samd.
      Toate acestea le stiu nu din mas media ci din discutiile avute cu sud-africanii cu care am avut placerea sa lucrez.
      Regimul lui Zuma de 10 ori mai corupt decit regimul Basescu.
      Inca e bine in Romania si sa speram ca va fi si mai bine dupa disparitia cirmaciului chior si a musului tucalar de la comanda.( sa nu-si uite echipajul si sa-l ia cu ei)
      S'auzim numai de bine!!!
  • +1 (1 vot)    
    violenta sonora (Vineri, 18 iunie 2010, 9:20)

    Maria Monica Matache [anonim]

    Vuvuzelele = violenta sonora dusa la exterm

    Gresesc daca spun ca acest campionat se desfasoarasub semnul si in spiritul mediocritatii?
    Cel mai galagios dar si cel mai anost campionat.
    Astept sa fiu contrazisa de catre jucatori dar deocamdata...
  • +1 (1 vot)    
    este cu siguranta alta lume (Vineri, 18 iunie 2010, 11:20)

    Ringo [utilizator]

    Africa de Sud. Am vizitat anul trecut Cape Town, imprejurimile si putin Johannesburg-ul.
    Cape Town-ul este un oras uimitor, cu o energie aparte. Civilizat, foarte curat, cu sosele impecabile si servicii excelente. Bucataria locala poate crea dependenta. Cu siguranta exista saracie si numarul emigrantilor, proveniti in special din tarile africane din jur, este foarte mare insa oamenii in general, sunt foarte, foarte muncitori si deosebit de amabili.
    Nu am stat sufiecient in Johannesburg insa din ce am vazut este intr-adevar este ca orice mare capitala: lume amestecata, zone bune si zone foarte periculoase.
    Ma voi intoarce in Africa de Sud poate chiar la sfarsitul acestui an si sper sa pot vizita mai mult. Tot ce pot sa spun este ca nici cuvintele si nici pozele nu pot reda frumusetea si energia acestei tari si poate ca, ar trebui macar din curiozitate sa incercam sa o vizitam. Poate ca ne vom schimba parerile si vom vedea aceasta parte a lumii cu alti ochi.
  • 0 (0 voturi)    
    Da (Vineri, 18 iunie 2010, 16:03)

    Babilou [anonim]

    Anul trecut Canada a acordat, prentru prima data, azil politic unui alb din Africa de Sud. Stirea a trecut aproape neobservata, dar e relevanta.....
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu ma mai uit la meciuri (Vineri, 18 iunie 2010, 16:52)

    Heruvim [utilizator]

    Nu ma mai uit la meciuri ca ma deranjeaza foarte tare trompetele lor. Sa si le bage in cur. Cand TVR va decide sa filtreze sonorul poate ma uit si eu. Pot sa puna FIFA 2010 pe fundal.
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Vineri, 18 iunie 2010, 17:04)

      Babilou [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      Aud la radio ca in anumite tari s-a reusit , printr-un artificiu tehnic, sa se elimine zogomotul vuvuzelei la transmisiile TV. Poate cineva confirma?
  • 0 (0 voturi)    
    RETARDATI social 2 (Vineri, 18 iunie 2010, 18:45)

    mm [anonim]

    cred ca nu m.am facut bine inteles. am sa da niste elemente in plus pentru a ruga pe cei care fac afirmatii si mai als critici sa gandeasca inainte.
    Nu ma uit la fotbal intern, nu joc fotbal. sunt un fost campion national la inot, asta ca sa nu spuneti ca nu fac sport. Nu compar fotbalul din romania si stadioanele cu cele de acolo...am citit ce mesaje ati scris si este opinia voastra.
    Vreau doar sa va ganditi pozitiv.... un sport foarte popular, stadioane pline, vizionat de milioane de oameni la tv. ma duc in trecut, caut ceva frumos. ce este frumos la fotbal ? un atac, un sut, un dribling, actiuni de grup. si mai ce ?
    Spectacolul din tribune. Spectacol care este dat de ce anume ? de suporteri. Cantece, ritmuri de toba, aplauze, valuri facute de suporteri, scandari diverse. Cat de frumos este cand se auzeau 5.000 de oameni strigand numele unui jucator, sau al unei tari...sau cata presiune puneau cand huiduiau si fluierau, cand bateau tobele cu ritm ti se ridica parul pe cap. E spectacol.
    Vi se pare ca vuvuzeaua pune presiune, ca are ritm ? doar atat am zis... nu are nimic...doar galagie...ATAT.
    Asta se intampla cand accepti orice nivel. Te duci in jos. unii vor pune ca li se da ca sa evolueze. ok sper.

    iar ca parere .. noi - romania, suntem in mocirla, nu in grote, mai ales in ceea ce priveste fotbalul.
    sunt multe alte sporturi la care suntem campioni mondiali, europeni, avem talente rare, dar nu avem circ acolo si nu sunt promovate.
  • 0 (0 voturi)    
    cornul de Kudu (o specie africana de cerb) (Vineri, 18 iunie 2010, 21:00)

    marian [anonim]

    Kudu este o specie de ANTILOPA, nu de cerb (Corectati GRESEALAdin text)
    Kudu nu are coarnele drepte, ci spiralate (ALTA greseala care trebuie corectata)
    Link: http://en.wikipedia.org/wiki/Kudu