VIDEO Africa de Sud - Uruguay 0-3/ Forlan a stins vuvuzela

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2010, 21:01 Sport | Fotbal

FotoGalerie Africa de Sud - Uruguay
Listele de start spuneau destul de mult despre deznodamant: Uruguay-ul isi schimbase infatisarea, incercand un sistem cu 3 varfuri, fata de jocul de aparare pe care il facusera contra Frantei. Cu obiectivul atins (0-0 cu francezii), antrenorul Oscar Tabarez a intuit ca isi poate face punctele contra tarii gazda. Africa de Sud, multumita de prestatia inaugurala, nu a schimbat practic nimic in formula.

Startul a confirmat previziunile: Uruguay-ul a preluat comanda si a intrat repede in avantaj - sutul lui Forlan, minutul 25, l-a "sters" pe Mokoena, iar devierea a aruncat mingea sub transversala.

Golul a stins zumzetul din tribuna, pentru cateva minute, iar in teren a adancit criza de inspiratie din echipa sud-africana.

Nu s-a remediat nimic nici la pauza, iar finalul a adus logic golul secund al Uruguay-ului - arbitrul vede penalty la o interventie a portarului Khune asupra lui Suarez si ii da lui Forlan sansa dublei (78, 11 metri).

Vuvuzelele dispar din nou, dar - mai grav - incep sa dispara si fanii africani. Suparati pe evolutia favoritilor, suporterii Bafana pleaca de la stadion si nu mai prind golul trei, inscris de Alvaro Perreira in prelungiri.

Uruguay castiga trei puncte esentiale pentru calificare si este lider in Grupa A, asteptand jocul de joi, intre Franta si Mexic.

Click aici pentru rezumatul meciului Africa de Sud - Uruguay 0-3.

4502 vizualizari

• +3 (3 voturi)
    ce comentariu la tvr (Miercuri, 16 iunie 2010, 21:59)

dan [anonim]

traiectorie maiastra, lectii de trigonometrie...a fost autogol, deviere din spatele unui jucator al africii de sud, dar totusi un gol frumos
    Cel mai urat meci de la Mondiale (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:21)

olivia [anonim]

Ca sunt pe spate sud-africanii e putin spus....si FC arges joaca mai bine.
    Nu tu idee tactica, nici un dribling, nu sunt capabili, fara cea mai mica orientare in teren, cand vine mingea la ei o dau incapoi sau inainte numai sa scape de ea...
    SI....uimitor cati pitici sunt in echipa gazda....de unde i-or fi scos domle???
  • 0 (2 voturi)
    huh? (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:30)

Ion Coman [anonim]

Pitici? Ce ai fumat domshoara!?
  • -1 (1 vot)
    stie cineva de unde se pot comanda vuvuzele online (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:39)

Ovidiu [anonim]

Vu vu ze la!!!
    Forlan fan (Miercuri, 16 iunie 2010, 23:10)

pokemon [anonim]

Forza Uruguay,forza Forlan!
    Opriti teroarea vuvuzelelor pe gazon! (Miercuri, 16 iunie 2010, 23:23)

nu-vuvuzela.com [anonim]

tare are (Joi, 17 iunie 2010, 8:10)

Reader [anonim] i-a raspuns lui nu-vuvuzela.com

Pana iti promovezi tu site-ul asta trece campionatul :D
    doamne (Joi, 17 iunie 2010, 7:52)

Razvan [anonim]

Nu stiu daca Africa de Sud ar merita sa fie tara gazda.Ei nu joaca bine si poate credeau ca sunt calificati direct in optimi.
    PS:In Africa de Sud unde se joaca,este Johannesburghul unde sunt 50 crime/zi.
    Asa nu! (Joi, 17 iunie 2010, 8:16)

Riky [anonim]

Cel mai mult mi-a displacut la meciul de aseara atitudinea antrenorului care a pierdut meciul inainte de al pierde. Acest lucru s-a transmis echipei si apoi spectatorilor.Si nu a fost cel mai prost meci, poate nu le-ai vazut pe toate.
      Nu atitudinea a fost de vina... (Joi, 17 iunie 2010, 13:31)

Motanu [anonim] i-a raspuns lui Riky

motivul pentru care afr de sud a fost a fost zdrobita de uruguay pe teren propriu cu 3-0 a dovedit valoarea net superioara a uruguayenilor !!!