VIDEO Honduras - Chile 0-1/ Victorie dupa 48 de ani la Mondial

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2010, 13:44 Sport | Fotbal

Fotogalerie Honduras - Chile
Chile a castigat cu 1-0 duelul cu "Cenusareasa" Grupei H de la Mondialul din Africa de Sud, Honduras, intrerupand astfel seria de 13 partide fara victorie la turneul final. Chilienii lui Rielsa au dominat partida de la un capat la celalalt, intr-o partida in care Alexis Sanchez a fost "motorul" echipei.

Click aici pentru rezumatul partidei Honduras-Chile 0-1!

In fata unui Honduras incapabil sa puna probleme la poarta lui Bravo, Chile a aratat un joc bun, cu pase rapide, multa miscare pe teren, reusind sa inscrie insa doar o singura data, prin Beausejour (min. 34). In lipsa golgeterului Suazo, echipa sud-americana a atacat 90 de minute, dar Valladares a inchis bine poarta hondurienilor, nelasandu-i pe chilieni sa se desprinda mai mult pe tabela de marcaj.

Singurul gol al partidei a fost marcat in prima repriza (minutul 34), cand Beausejour a impins balonul in poarta la coltul scurt, dupa o centrare de pe partea dreapta de la Isla.

Obtinand prima victorie dupa 1962 la Mondial, chilienii lui Rielsa vor juca urmatorul meci din Grupa H impotriva Elvetiei, pentru ca mai apoi sa intalneasca Spania.

Echipe de start:

Honduras: Valladares, Chavez, Figueroa, Izaguirre, Mendoza, Nunez, W. Palacios, Alvarez, Guevarra (capitan), Pavon, Espinoza
Rezerve: Canales, J. Palacios, Bernardez, Thomas, D. Suazo, Welcome, Garcia, Martinez, Sabillon, Turcios, Escober, Palacios
Antrenor: Reinaldo Rueda (suspendat), Alexis Mendoza

Chile: Bravo (capitan), Ponce, Isla, Medel, Millar, Carmona, Vidal, Valdivia, Fernandez, Sanchez, Beausejour
Rezerve: Fuentes, Contreras, H. Suazo, Gonzalez, Pinto, Estrada, Orellana, Jara, Fierro, Tello, Paredes, Marin
Antrenor: Marcelo Bielsa

5333 vizualizari

• -1 (1 vot)
    ... (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:41)

Opposite [anonim]

Fara sa ma uit la meci prezic un joc foarte plictisitor si slab.
      Iar eu opposite tinand cont de ce ai scris tu... (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:02)

Motanu [anonim] i-a raspuns lui Opposite

...presimt ca esti o persoana foarte plictisitoare si foarte slaba tinand cont ca nici macar nu te cunosc !!!
      ia-ti globul de cristal si cara-te (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:08)

bilibob [anonim] i-a raspuns lui Opposite

pa pa!
      si eu presimt la fel (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:15)

danilo [anonim] i-a raspuns lui Opposite

da
      Meciul e chiar spectaculos (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:54)

OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Opposite

Chile e o echipa f. interesanta. Astia din Honduras cam slabi, dar nu e de mirare, daca si gloabele lu' Razvanel le-au dat trei.
    meciuri online (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:34)

mxm [anonim]

Rușine arbitrii! (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:51)

Asterix [anonim]

Arbitrii strică mondialul! Murdăresc pur și simplu frumusețea fotbalului și puritatea competiției! Ar trebui să se inventeze o școală specială pentru arbitrii care să studieze la orice vârstă, chiar și la 40 de ani! În primul rând, nu trebuia să se valideze golul chilienilor că a fost offsaid și apoi, fundașul Hondurasului a respins în MÂNA atacantului chilian iar balonul a intrat în poartă! Este inadmisibil o astfel de greșeală la un astfel de nivel cum e cel al Cupei Mondiale! Apoi am mai văzut o greșeală gravă în minutul 45 când chilienii au avut o ocazie importantă de a marca dar o mână a unui fundaș din Honduras care a respins în afara terenului! Și comentatorii ăștia de la TVR1 mă scot din sărite! Ăsta chiar n-a zis nimica la golu chilian! Parcă sunt adormiți în timpul meciurilor!
    cum prima participare dupa 1962? (Miercuri, 16 iunie 2010, 17:07)

toto [anonim]

din cate stiu de atunci nu au mai castigat, dar de participat au mai fost cel putin in 82 cand au facut parte din acea grupa de pomina cu Germania, Austria si Algeria. Chilienii au pierdut toate meciurile la acea editie.
      :) (Miercuri, 16 iunie 2010, 19:52)

sentenced [utilizator] i-a raspuns lui toto

Au participat si in Franta 1998 unde au facut 3 egaluri si s-au calificat mai departe in optimi :) .
      Jucatorii lor remarcabili de atunci : Marcelo Salas si Ivan Zamorano .