CM de Fotbal

VIDEO Jong Tae-Se plange ca un copil/ Patriotism sau doar emotii?

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2010, 13:29 Sport | Fotbal

Jong Tae-Se (centru)
Foto: Reuters
Jong Tae Se a oferit una dintre cele mai interesante imagini de pana acum de la Cupa Mondiala, atacantul nord-coreean izbucnind in lacrimi la intonarea imnului national. Secventa a facut inconjurul lumii, intrebarea fiind una singura: a fost vorba de patriotism sau doar de emotii?

Interesant este faptul ca Tae-Se nu a trait niciodata in Coreea de Nord, fotbalistul precizand (conform Mediafax) ca nici nu are de gand sa faca acest lucru (locuieste in Japonia).

Ne intrebam cand vom vedea imagini similare cu unul dintre tricolori in timp ce se intoneaza "Desteapta-te, romane!".

Vezi aici imagini cu Jong Tae-Se:



Citeste mai multe despre   






















4500 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Planset (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:39)

    Martens [anonim]

    Pai nu as vrea sa-i vad pe ai nostri plangand la imnul nostru. Probabil ca coreeanul auzea pt prima oara cuvintele imnului lor si, pe fondul unei emotivitati native, a dat in plans.
    • +11 (11 voturi)    
      Planset (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:46)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Cand e intonat imnul nostru mai degraba plangem noi din fata televizorului cand vedem ce nationala avem.
      • +3 (3 voturi)    
        Hahahah (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:22)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui hopshio

        Geniala replica! Si prea adevarata!
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea (Miercuri, 16 iunie 2010, 17:45)

      karina [anonim] i-a raspuns lui Martens

      omul are cam 30 de aparitii la nationala, deci nu prea sta in picioare chestia cu auzitul "pentru prima data".

      apoi, padre e sud-coreean, mama nord-coreeana

      mai cautati si "welsh cry at anthem" sa vedeti rugbysti care plang ca niste copii la imn
  • +9 (9 voturi)    
    Interesanta idee! (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:40)

    Ducu [anonim]

    Cei ce stim ce a fost comunismul, sa ne gandim putin.

    Care era sentimentul patriotic atunci si comparativ cu zilele noastre, ce jalnic este acum!

    Opinia transmisa de articol este ca daca plangi la imn ori esti fundamentalist /nebun (patriotism dus pana la extrem!), ceea cea ce nu este corect politic sau te-au lasat nervii!

    Ma intreb daca poporul american gandeste la fel!
  • -2 (4 voturi)    
    Si noi am fost asa candva... (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:43)

    iancu [anonim]

    Cred ca si sportivii nostrii au plans pe vremuri ... de bucurie, emotii cand mai ajungeau dincolo de cortina de fier la un eveniment extrem de important.
    Deci Intrebare:
    Ne intrebam cand vom vedea imagini similare cu unul dintre tricolori in timp ce se intoneaza "Desteapta-te, romane!".
    Raspuns:
    Cand ajungem din urma Coreea de Nord! Deocamdata ne lipseste un conducator iubit :-)
  • -1 (3 voturi)    
    dupa cum a jucat, in cazul lui... (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:48)

    curca [anonim]

    doar prostie cred eu. apoi, se pare ca e copilul rasfatat al koreenilor ca a stat doar la pomana.
    pe de alta parte emotiile din timpul imnului sint unice.doar cine are asemenea trairi poate intelege, restul sint rautati...
  • 0 (2 voturi)    
    ??? (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:50)

    Ostap [anonim]

    auleo! cum puteti sa spuneti asa ceva? aia de plang sunt niste indoctrinati, niste subjugati mental; patriotismul lor este inoculat de o propaganda agresiva devenita deja brand al regimului de la Phenian;

    Coreea de Nord este un stat-inchisoare, iar naivitatea voastra vizavi de "emotionantul moment" este uimitoare...

    intrebati-va 100 de ani cand o sa vedeti vreun fotbalist roman plangand din aceleasi motive ca nord-coreenii la intonarea imnului!

    eu nu vreau sa vad asa ceva in veci!
    • 0 (0 voturi)    
      Rău e să fii prost și să te crezi inteligent... (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:22)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui Ostap

      Dacă citeai articolul ai fi aflat că omul n-a trăit niciodată în Coreea de Nord. Cin' oare l-o fi îndoctrinat în Japonia?!
      • 0 (0 voturi)    
        pentru meioza (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:41)

        Ostap [anonim] i-a raspuns lui meioza

        inainte sa arunci cu jigniri aiurea-n tramvai, mai bine te-ai documenta un pic; plangaciosu' in cauza a fost educat in spiritul ideilor ciuce (sper ca stii ce-s alea de vreme ce "orice prost care se crede inteligent" stie) de mic copil; ma-sa la trimis incepand de la scoala primara pana la universitate in institutii de invatamant finantate de Coreea de Nord in alte tari, Japonia in cazul de fata;
        asa ca iata cum a primit "educatia" in familie, lucru pe care nu pot sa-l spun si despre tine avand in vedere pe ce ton superior si jignitor ai raspuns.. sa ai o zi buna!
  • -1 (1 vot)    
    parerea mea... (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:50)

    madalin [anonim]

    Ca este si prostie multa, dar multa de tot...
    • 0 (0 voturi)    
      Prostie (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:09)

      marius [anonim] i-a raspuns lui madalin

      Prostie este cand te gandesti ca cineva ar putea sa planga doar pentru ca este prost. Prostii nu plang. Prostii comenteaza ... de altii. Ma indoiesc ca ai simtit ce fost comunismul sau ca stii cate ceva despre Coreea de Nord si cum se traieste acolo. Poate daca ai citi ceva mai mult si ai incerca sa te pui in ghetele aluia de acolo, i-ai acorda macar putin respect, chiar daca nu l-ai intelege.
  • +5 (7 voturi)    
    vai de ei (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:52)

    MirceaA [utilizator]

    cred ca se gandea in ce hal traiesc cei de acasa.
  • +4 (6 voturi)    
    Emotii (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:54)

    marius [anonim]

    Mie imi seamana cu lacrimile cuiva care si-a vazut visul implinit ... un vis la care a visat mult, pentru care a muncit mult, in care a crezut ... cred ca sunt lacrimi de bucurie si de mandrie ... este foarte probabil ca indoctrinarea nord-coreeana sa aiba o influenta destul de mare, dar nu determinanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Motive (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:57)

    ictin [anonim]

    Eu cred ca avea motive intemeiate sa planga. Porbabil ca Partidul le-a spus jucatorilor: "Daca luati bataie prea rau, sau daca fugiti, sau daca faceti orice sa deranjati, nu o sa va mai vedeti parinti, nevestele si copii in viata" Asa ca omul normal ca a plans cand a auzit imnul si si-a amintit de casa si de familie
  • +3 (3 voturi)    
    Ce e patriotismul? (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:58)

    Mihai Brezeanu [anonim]

    Ce e patriotismul? Inteleg ca emotie nu e. Dar ce e atunci?
    Apropo, pot sa plang si sa nu fiu emotionat? Eventual cand tai ceapa.
    In alta ordine de idei, e de conceput ca se pot intampla lucruri pe lumea asta care sa nu solicite instantaneu comparatia cu Romania si/sau poporul roman?
  • +1 (1 vot)    
    Imn (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:00)

    Tavi [anonim]

    Si totusi mai sunt si romani care plang atunci cand se canta Deasteapta-te romane.
    Cautati pe youtube Romania vs New Zeeland imn si o sa aveti imaginea unui jucator de rugby care este cel putin la fel de emotionat ca si nord-coreanul.
  • 0 (0 voturi)    
    O realizare (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:06)

    George [anonim]

    cred ca oricine ar fi fost in locul lui ar fi reactionat la fel,la o asa realizare si la situatia lui,care se stie ca nu sta in coreea de nord ci in japonia.
  • 0 (0 voturi)    
    Bun si unde sta, daca nu in Corea de Nord? (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:20)

    Alui [anonim]

    Ne-ati lasat in ceata cu asta. LOL.
  • +1 (1 vot)    
    hm (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:17)

    eduard [anonim]

    cam asa se traieste un imn, iar asti chiar nu sunt niste muieri: http://www.youtube.com/watch?v=1dR9BcD0zTA
  • +1 (1 vot)    
    DPR Korea (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:34)

    Maican [anonim]

    Jong plange de emotie, oricum el nu prea are treaba cu coreea de nord, el joaca la ceva club in japonia, Kawasaki Frontale.
    Pe de alta parte ce a fost la noi in 50 de ani in comunism e mic copil pe langa ceea ce e in coreea de nord, n-are rost sa facem comparatii.
    Interesant e ca el e singurul care e tuns mai chel, toti ceilalti fiind tunsi pe "2 degete" :)
  • 0 (0 voturi)    
    Plangea sincer . . . . (Miercuri, 16 iunie 2010, 16:55)

    Gheorghe [anonim]

    . . . . dupa patria pierduta in care ii este frica sa se intoarca!
  • -1 (1 vot)    
    a (Miercuri, 16 iunie 2010, 17:51)

    mircea [anonim]

    indoctrinare
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:43)

    Tavi [anonim]

    Aici vedeti cum si romanii sunt emotionati
    http://www.youtube.com/watch?v=LMAtCvSdBdA&feature=related(editat de HotNews.ro)