CM de Fotbal

A pierdut 27.800 de dolari in doar cateva zeci de secunde

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2010, 10:45 Sport | Fotbal

Golul lui Winston Reid, cosmanul unui parior
Foto: Reuters
Golul reusit de Noua Zeelanda in minutul 93 al partidei cu Slovacia l-a facut pe unul dintre pariori sa piarda 27.800 de dolari, suma cu care acesta a mizat pe succesul europenilor. Pariul a fost facut in minutul 87 al disputei, cu doar un minut inainte de termenul limita al unui pariu live.

Reid a punctat in prelungiri (93'), iar planurile pariorului au fost date peste cap. Acesta ar fi castigat 800 de dolari in eventualitatea in care Slovacia reusea sa mai tina de rezultat doar cateva zeci de secunde.

"A fost unul din meciurile pe care s-a pariat cel mai mult de la actuala editie a Cupei Mondiale. S-au intalnit doua echipe care nu sunt vazute prea des la turneul final, iar de aici si indecizia pariorilor", a declarat Mark Stafford, reprezentant al unei case de pariuri.


Citeste mai multe despre   























3616 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    No pain no gain (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:06)

    Popestiidinvale [utilizator]

    Sa risti 27800 pentru un castig de 800 mi se pare tampenie crasa. O merita :).
    • -2 (2 voturi)    
      e vrajeala (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:34)

      mp [anonim] i-a raspuns lui Popestiidinvale

      vb ta,,,doar sa fii idiot
    • +2 (4 voturi)    
      calcul (Miercuri, 16 iunie 2010, 12:05)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Popestiidinvale

      fals: a mizat 27800 pentru 800 DAR in minutul 87!...cand probabilitatea ca sa castige pariul era imens; deci calculul lui a fost unul corect.
    • 0 (0 voturi)    
      Hehe (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:47)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Popestiidinvale

      Prietene, inteleg ca tu pariezi 800 Euro sa castigi 27.000 si te astepti sa si castigi :) Pariurile 'profesioniste' se fac asa cum a facut nenea din articol, nu cu 15 meciuri pe un bilet si astepti ca la loto sa te imbogatesti.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, da, sigur (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:01)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui xyz

        S-o crezi tu ca vreodata un profesionist o sa parieze 27.000 de euro pe o cota de 1.04 sau cat era aici. E adevarat ca nici cu 15 meciuri pe bilet, dar nici asa. Te las pe tine sa calculezi cate astfel de pariuri trebuie sa castige profesionistul de mai sus ca sa-si acopere pierderea de aseara.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 16 iunie 2010, 16:10)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

          Caz real: 160 de pariuri la rand castigate cu cote 1.03, plecand de la 100 E. Ca sa nu iti bati capul, castigul a fost 10.ooo E, asa ca sa imi spui de ce 'nici asa'? Tu cum ai face ca sa castigi la pariuri? Ca sa il judeci pe tipul care a pariat trebuie sa stii cum a castigat banii aia de i-a pierdut ieri. Daca a muncit 1 an pe santier si i-a pierdut intr-un minut, e intr-adevar cretin. Daca a castigat la pariuri suma aia si i-a pierdut tot acolo, "it's just business". Singura lui gresala a fost ca a pariat ca nu se da gol in ultimele minute - iar statistic vorbind se dau foarte multe goluri dupa min 85 mai ales cand diferenta e de doar un gol.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Miercuri, 16 iunie 2010, 16:45)

            OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui xyz

            160 de pariuri castigate la rand in felul asta inseamna noroc chior, echivalent cu a castiga la 6 din 49, oricat ai vrea tu sa sustii ca e o metoda profesionista. Retine: niciun profesionist nu joaca un pariu unde castigul e mai mic de 50% din suma pariata. In cazul de fata, alegeai cu grija o cota de 1.60 si puneai suta de euro pe ea. Cu metoda ta iti trebuie 17 pariuri castigatoare de 1.03 ca sa ajungi la 160 de euro. Si acum lasa-ma sa te uimesc: probabilitatea sa pierzi la un moment dat in seria aia de 17 pariuri e mai mare decat cea de a pierde pariul de 1.60.
            Referitor la pariorul din articol, eu nu l-am facut nici cretin, nici in alt fel, am zis doar ca nu se pariaza asa.
  • 0 (0 voturi)    
    Sau sa ai asa de multi... (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:47)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Incat sa joci la pariuri ca sa dai dupa 800 pe o masa de pranz :))
  • -2 (2 voturi)    
    Nu exista castig fara risc... (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:09)

    Motanu [anonim]

    ...deci omul acesta care a pariat 27.800 de $, ar trebui sa se invete minte deoarece nu trebuia sa parieze atat de mult pe o victorie a slovaciei !!!
    • +1 (1 vot)    
      Bine ca stii tu tot (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:28)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Daca ai vazut meciul ti-ai fi dat seama ca sansele ca noua zeelanda sa mai faca ceva in minutul 87 sunt minime.

      Deci a calculat bine, era un pariu cu sanse de reusita de 99%. Acel 1% s-a intamplat si a pierdut banii.

      Asta e.. intotdeauna cand mergi la 99% trebuie sa tii cont ca exista un 1% care te poate scoate.
  • +1 (1 vot)    
    corect (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:17)

    alex [anonim]

    castig de 800 la 27800 inseamna o cota de 1.03, ceea ce era perfect rezonabil pentru scorul respectiv in minutul 87 (adica sanse mari de castig, daca scorul ramanea asa).

    Probabil ca as fi pariat la fel ... prostie a fost daca a pariat tot ce-avea pe un singur pariu ... sau poate omul, vorba cuiva de mai sus, avea destui cat sa riste atat intr-un singur pariu.
    • 0 (0 voturi)    
      Aiurea (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:11)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Vorbesti din perspectiva unui pentru care 800 de euro sunt probabil o mica avere, dar zici ca ai fi fost gata sa pariezi aiurea 27.000, cand de fapt i-ai tine sub perna sa nu ti-i ia nimeni. Iar daca 27.000 de euro ar fi un mizilic pentru tine, atunci 800 cat ai putea castiga sunt banii de bere si nu merita sa risti doar pentru atata lucru. In orice situatie te-ai afla, pariul respectiv e o tampenie.
  • +1 (1 vot)    
    corect (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:17)

    alex [anonim]

    castig de 800 la 27800 inseamna o cota de 1.03, ceea ce era perfect rezonabil pentru scorul respectiv in minutul 87 (adica sanse mari de castig, daca scorul ramanea asa).

    Probabil ca as fi pariat la fel ... prostie a fost daca a pariat tot ce-avea pe un singur pariu ... sau poate omul, vorba cuiva de mai sus, avea destui cat sa riste atat intr-un singur pariu.
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!!! (Miercuri, 16 iunie 2010, 17:00)

    sebi [anonim]

    deci ..haideti sa facem un pic de matematica dar si logica. cota a fost de 1.03..asadar daca vrei sa-ti dublezi o suma trebuie sa pariezi nu mai putin de 22 de ori la o asemenea cota(tot timpul pariind si pe suma initiala dar si pe castigurile anterioare)...si acum sa nu-mi ziceti ca din 22 de meciuri dupa min 87 nu egaleaza nici o echipa condusa chiar daca e mai slaba...daca vrei sa dublezi o suma mai bine alegi 10 cote de 10 pui pe fiecare 10 la suta di bani...daca iti iese una ai recuperat banii..daca ies 2 ti-ai dublat suma si asa mai departe..cate surprize sunt in fotbal asa merita..eu numai asa am castigat
  • 0 (0 voturi)