VIDEO Brazilia - Coreea de Nord 2-1/ Artistii au transpirat

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Marţi, 15 iunie 2010, 20:57 Sport | Fotbal

FotoGalerie Brazilia - Coreea de Nord
Imaginea debutului: la intonarea imnului, atacantul nord-coreean Jong Tae Se izbucneste in plans. Brazilienii ar fi trebuit sa vada aici un mic avertisment asupra sacrificiilor pe care adversarul e gata sa le faca.

Numai ca baietii lui Dunga nu vad nimic - indragostiti de propria imagine, dau drumul jocului. Iar acesta este static, individualist, previzibil. Brazilia este usor de oprit, daca si Coreea de Nord, cu o mana de fundasi care comit naivitati, preluari imperfecte in careul propriu, izbutesc sa blocheze poarta.

Imediat dupa pauza, Brazilia schimba registrul - joaca mai repede, actiunile sunt colective, iar coreenii nu mai pot tine pasul. Chiar si in conditiile acestui asediu, brazilienii au nevoie de o mica minune pentru a rupe echilibrul: sutul lui Maicon, din unghi, care nimereste plasa portii. Este 1-0, minutul 55, iar golul 2 devine doar o chestiune de timp - Elano marcheaza in minutul 73, dupa o pasa perfecta a lui Robinho.

Victoria fiind asigurata, Dunga incepe sa schimbe liniile, echipa revine usor-usor la stilul individualist din prima parte. Si pe acest fond, coreenii izbutesc sa marcheze: Yu Nam ajunge in careu, dribleaza scurt si il invinge pe Julio Cesar. Era minutul 87, era golul de onoare pe care aceasta echipa il merita pentru inversunarea cu care s-a aparat in prima parte.

VIDEO Rezumatul meciului Brazilia - Coreea de Nord.


Citeste mai multe despre   























8119 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 15 iunie 2010, 21:20)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    3-1 ptr Brazilia :)

    un meci al tehnicii impotriva muncii :)
    • -1 (1 vot)    
      sarcina de partid contra placerea de a juca.... (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:37)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

      evident ca nord-coreenii au primit sarcina pe linie de partid si de stat sa bata toate echipele. brazilienii in schimb n-au treaba cu guvernul si nici de partide nu se poate vorbi. se bat si pentru bani dar nu poti sa nu vezi placerea si entuziamul de a juca.....cei care nu au trait in infernul comunist nu pot intelege ce este, de fapt, echipa nord-coreana....
  • -3 (3 voturi)    
    4-0? (Marţi, 15 iunie 2010, 21:28)

    gigi marga [anonim]

    sau 4-1?
  • +7 (7 voturi)    
    Coreea se apara extraordinar (Marţi, 15 iunie 2010, 22:12)

    george [anonim]

    iar Brazilia este doar o umbra a ceea ce a fost odata. Doar mingicareala. Nici o schema tactica. Jocul curge dupa ureche
  • +2 (2 voturi)    
    live online (Marţi, 15 iunie 2010, 22:33)

    t [anonim]

    Se poate vedea undeva online gratuit?
    • 0 (0 voturi)    
      Da se poate daca stii germana.. (Marţi, 15 iunie 2010, 22:55)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui t

      ...sau nu te deranjeaza comentariul e pe ZDF la zatoo.com.
    • 0 (0 voturi)    
      incearca (Marţi, 15 iunie 2010, 23:05)

      geroge [anonim] i-a raspuns lui t

      cbc.ca
      acuma nu stiu daca merge si in romania dar in Canada merge.
    • +2 (2 voturi)    
      da si e chiar mai ok decat la tv (Miercuri, 16 iunie 2010, 7:23)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui t

      www.eurovisionsports.tv transmisia are o calitate extraordinara, doar ca nu sunt comentarii
  • +3 (5 voturi)    
    2010 fifa (Marţi, 15 iunie 2010, 22:38)

    Lucian [anonim]

    Gratuit se poate vedea pe
    http://www.eurovisionsports.tv/fifaworldcup/


    Urmăreşte LIVE şi în afara României doar în zona EBU*, cauta TVR in VIDEO SEARCH

    Pentru prima data, romanii din urmatoarele tari* vor putea urmari online meciurile: Albania, Armenia, Austria, Azerbaijan, Belarus, Belgia, Bosnia si Hertegovina, Bulgaria, Croatia, Cipru, Cehia, Estonia, Georgia, Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda, Israel, Kazakstan, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxembourg, Macedonia, Malta, Moldova, Montenegro, Olanda, Portugalia, Rusia, Serbia, Slovacia, Slovenia, Elvetia, Turcia si Ukraina. *tari din teritoriul EBU
  • +10 (10 voturi)    
    romania (Marţi, 15 iunie 2010, 22:43)

    cat [anonim]

    Coreea de Nord joaca mai bine decat Romania, nu pot sa cred ...
  • +1 (9 voturi)    
    portarul (Marţi, 15 iunie 2010, 22:53)

    Alex [anonim]

    deci portarul coreei de nord va fi primul impuscat cand se intorc acasa.
    • +2 (2 voturi)    
      ala cu 3 catatenii a ales tzara natala Coreea deN! (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:41)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Da asta asa e. portarul este extrem de slab!!! In rest surprinzator de onorabil!!! dica ma asteptam sa nu inteleaga nimic din sportul asta, pe cand stiu apararea in zona, linia de ofside le iese foarte bine, respingerile din aparare pe varfuri le iese foarte bne iar varfurile reusesc bine daca nu bine de tot sa preia respingerile avand i vedere ca nu joaca cu oricine cu cu qvintupla campioana mondiala si marea favorita iar amaratii astia sunt la a doua participare..vazi altii care nu-s asa izolati si ce fotbal de gradinita joaca. La mijloc si in atac ies cu scheme destul de moderne si cu realizari tehnce bune daca nu foarte bune ..ca au reusit chiar si golul. Iar daca nu era naivitatea portarului cred ca marea Brazilie s-ar fi chinuit rau de tot cu ei...iar astia nu au realizat-o asa prin ciobanie defensiva totala, cu printr-un fotbal cu caracter defensiv intradevar dar foare bine articulat si echilibrat cu intentia clara de a juca fotbal si nu transee disperate defensive. Ma interesat meciul asta doar a vedea daca sunt maimute rau de tot ...iar concluzia pana acum este onorabila...adica nu par asa maimutze pe cate mi-as fi inchipuit...ca sa nu mai spun ca m-a impresionat baiatul ala care are 3 catatenii, Nord si Sud Coreeana si Japoneza dar el a preferat sa joace pt Tzara lui Natala chiar si in conditia de izolare in care se afla tzara lui. Oare care din ai nostrii ar face asa ceva???
      • +4 (4 voturi)    
        de ce ii numesti maimute? (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:55)

        fefe [anonim] i-a raspuns lui dorin

        Sunt niste oameni care au nesansa de a trai intr-un regim politic nenorocit. daca ai avea un pic de curiozitate fata de ei ai descoperi, chiar foarte multe similitudini cu viata noastra de prin anii 80. Asa scriau si de Steaua in 86 spaniolii ca sunt o echpa de cotonogari militari dresati de niste dictatori. Desi cotonogarii aia jucau cel mai elegant fotbal al vremii respective.
        • 0 (2 voturi)    
          Cu forte proprii am dominat fotbalul european!!! (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:46)

          Delu [anonim] i-a raspuns lui fefe

          Si nu numai.....ci si domina fotbalul european pt 3 ani s aia doar cu materie cenusie si musculara autohtona ceea ce pt fotbalul spaniol si ala occidental in marea sa majoritate e un mare vis...ca asa cu importuri o pot face toti ...tine doar de buget, emult mai greu insa fara buget si cu resurse ale unei natii de cca 20 milioane si nu 40 precum Spania care chiar si asa efectiv nu are nici macar o singura performanta realizata in conditii de reasurse totatl autohtone ...iar asta insemna ca nu tre sa credem chiar toate fecalele debitatedin asazisa media occidentala ....'democratica" precum aia din Spania care descoperise democratia doar cu 7-8 ani inainte de ai le darama Steaua visele.

          Romania a demonstrat in fotbal tot ce a avut de demonstrat adica cu forte autohtone am dominat fotbalul la nivel de cluburi ...si am ma demonstrat si ni precum si N.Koreeeni aseara ca oamnii sunt oameni indiferent de regimul politic.
        • +2 (2 voturi)    
          N-ai inteles...asta am urmarit sa vada cum sunt (Miercuri, 16 iunie 2010, 12:02)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui fefe

          N-ai inteles!!! tocmai d-aia m-am uitat sa vad daca e adevarat ce se spune prin presa asta minstream sau alde Hilary Clinton care-i picteaza drept abrutizati si brutalizati cum ii definesc aia de Human Rights Watch asa zis ONG in domeniul drepturilor omului...iar ce am vazut a fost o echipa cel putin decenta si onorabila...cu oameni care arata decent ...nu cu fotbalisti frezati la moda si gadgetuitzi, sauplin de mofturi, fente si fitze.
          • +1 (1 vot)    
            ok , am inteles (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:02)

            fefe [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            Bine, m-am prins
  • -5 (5 voturi)    
    N-are nici o sansa steau rosie a Asiei (Marţi, 15 iunie 2010, 23:02)

    Mourinhio Pazzo [anonim]

    Cred ca-i bate la zero Brazilia(celecao/selesao)pe roscovanii mancatori de...orez:):):)
    • -4 (4 voturi)    
      Hahaha! Ce gluma! (Marţi, 15 iunie 2010, 23:21)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui Mourinhio Pazzo

      Marii favoriti galbejiti!
    • +1 (1 vot)    
      crezi bine (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:38)

      ktalin [anonim] i-a raspuns lui Mourinhio Pazzo

      foarte mare dreptate ai,
      cum ai vazut tu asta inainte.
      sper , pt binele tau , cu tu nu PARIEZI.
      ca ai fi aproape de faliment.
      좋아, 어떤
  • +11 (11 voturi)    
    super tare (Marţi, 15 iunie 2010, 23:19)

    Ronnie [anonim]

    cea mai tare faza de pana acum la Mondiale: Coreea de Nord a dat gol Braziliei :P
    • +5 (5 voturi)    
      Bine zis! Romania putea? (Marţi, 15 iunie 2010, 23:27)

      fanfan [anonim] i-a raspuns lui Ronnie

      Comunistii jubileaza: au fost aproape de aur....LOLLLL
      De salvat acest clip!
  • -2 (8 voturi)    
    mda dadura goalul de onoare:):):) (Marţi, 15 iunie 2010, 23:25)

    Mourinhio Pazzo [anonim]

    Sa vedeti maine cu ce spor si pe orez mai putin vor munci kim ir senii,uitandu-se/gandindu-se la reluarile golului lor cu Brazilia!
    • +11 (11 voturi)    
      ridem noi ... (Marţi, 15 iunie 2010, 23:31)

      hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui Mourinhio Pazzo

      ridem noi ca si ciob de oala sparta :) )
      noi luam bataie de la galbejitii care minca mai putin orez - am lua o bataie pe cinste
      ne-ar minca cu tot cu poarta ...
      bine ca nu ne-am calificat ca ne faceam de cacao
  • +2 (2 voturi)    
    exotisme (Miercuri, 16 iunie 2010, 7:38)

    cat [anonim]

    Mi-ar placea sa se califice in optimi numai exotisme din astea ... Algeria, Coreea de nord si sud, Coasta de Azur, Noua Zeelanda, etc ... si sa fie o finala Coreea de Nord vs Sud. :D
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo coreenilor! (Miercuri, 16 iunie 2010, 8:03)

    Lucs [anonim]

    Frumos meci, previzibil ca desfasurare in ceea ce priveste stilul abordat de echipe, dar frumos. Disciplina si-a spus cuvantul si nu cred ca se vor opri aici. In cele 90 de minute am avut impresia ca Brazilia are cateva vedete pe teren si coreenii au intrat 22 (si asta n-o zic cu rautate c-ar fi mai mici), dar chiar dadeau impresia ca-s mai multi pe teren. Finalizarile, preluarile, pasele puternice si exacte le-au lipsit coreenilor, in rest au avut cea mai buna asezare in teren. Dupa primele 15 minute am tinut cu echipa "rosie" si asta nu pt ca erau considerati outsideri sau c-as avea ceva impotriva echipei braziliene, ci doar pt c-au venit sa joace fotbal (nu la shopping sau parada in Africa-vezi echipa Romaniei).
    Numai bine si ochii pe grupa G!
  • +4 (4 voturi)    
    hahaaha (Miercuri, 16 iunie 2010, 9:06)

    EDUARD [anonim]

    ce ciudat ... dupa o repriza de fotbal de mondiale, ii vad pe ai nostrii la carciuma band bere - reclama la ceva bere. nici nu se putea un scenariu si un moment mai bun pentru acel spot.
  • +4 (4 voturi)    
    GG Koreea :) (Miercuri, 16 iunie 2010, 9:29)

    milleroo7 [anonim]

    Mi-a placut foarte mult coreea. Sa joci asa impotriva Braziliei chiar e o realizare. In prima repriza doar tehnica superioara a braziliei a facut sa existe cateva faze la poarta lor iar golou coreei din min 87....de generic. 3 pase rapide au bulversat fundasii de CL lucio, Juan etc. Iar varful lor, Tae Se , e de calitate. S-a vazut si in amicalul 2-2 cu grecia s-a vazut si aseara. Cred ca ar fii unsuper transfer pt echipele din RO,bani putin si calitate superioara. O sa tin ci Koreea in grupa asta si sper sa terine macar pe 3.
    • 0 (0 voturi)    
      Hagi n-ar fi plecat afara fara revolutie (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:34)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui milleroo7

      Doar daca se declara refugiat politic, crezi ca ii da Kim Jong Il voie sa joace in strainatate?

      Foarte bun joc Korenii, bine asezati, aparare avansata atat cat le-a permis presiunea brazilienilor, au avut si ei ocaziile lor, adica au jucat la constructie si nu doar sa apere bulumacii de pe fundul terenului. Mai ales s-a jucat fotbal, fara multe faulturi (doar cele care rezulta din incrancenarea jocului)

      Au insa o grupa foarte grea , dar nu se stie de unde sare iepurele.
    • +1 (1 vot)    
      Super onrabil 2-1 avand in vedere adversarii (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:59)

      Petri [anonim] i-a raspuns lui milleroo7

      Da super onorabil!!! avand in vedere in ce situatie sunt dpdv politic si economic sunt ...si cu megaizolarea respectiva!! Sa participi a doua oara la mondiale si cvintupla camioana mondiala si favorita sa se chnuie cu tine...e o mare performanta zic eu!!! Oare se plang si aia ca nu au stadioane ca sa joace fotbal??? Si prima oara cand au fost la Mondiale in '66 au fost de-adreptul bravi, adica au batut Italia si au fost opriti in sferturi de catre favorita Portugalia aia cu Perla Neagra Eusebio avand in vedere ca venisera la 10 ani dupa un razboi devastator in care pierderile de vieti omenesti fusesera de 2.5 milioane si au ajuns in Sferturi performanta care noua ne-a ost accesibila doar 28 ani mai tarziu in '94!!! E ca si cum noi Romania am fi ajuns in sferturi in '54 desi WWII la noi nu a fost atat de distructiv precum Razboiul din Coreea pt ei.
  • +1 (1 vot)    
    Coreea de nord nu s-a cam facut de rusine... (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:16)

    Motanul [anonim]

    ...la primul lor meci de la Campionatul Mondial, intr-o grupa in care alaturi de brazilia, mai fac parte portugalia-vicecampioana europeana din 2004 si ocupanta locului 4 de la ultimul mondial, respectiv brazilia care nu mai trebuie sa spuna nimeni cat de buni sunt in fotbal, dar si Coasta de Fildes care a reusit pentru acest mondial ce nu a reusit Egipt-ul Campioana Africii !!! Bravo nord-coreenilor !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Maicon (Miercuri, 16 iunie 2010, 16:58)

    Foglia secca [anonim]

    Brazilia – Coreea de nord = 2-1. Golul lui Maicon.
    Mai multe efecte imprimate mingii, SE INSUMEAZA SI SE INTREPATRUND IN MANIFESTARE (nu se anuleaza !!! ). Lovirea putin stanga fata de axul vertical al mingii si putin “sub minge” (sub axul orizontal), combina efectul de corner cu suturile “in stil foglia secca”. Prin comprimarea mai mult a jumatatii/emisferei din stanga, mingea tinde sa se deplaseze spre dreapta, dar nu chiar imediat, ci, in timp, cand scade si forta de inaintare [forta data de impulsul consistent de la “inteparea” mingii cu varful bocancului; numai ca aceasta intepare se suprapune si unei miscari brusce si combinate de plesnire a mingii, de jos in sus avand continuitate, prin flexarea articulatiilor, cu o miscare spre dreapta; acestea mentionate, pe fondul unei preluari si conduceri a mingii pe picior, in spatiu]. Daca inteparea mingii cu varful bocancului era si mai puternica, se putea obtine, pe fondul maririi zonei de manifestare a efectului, si o noua schimbare a directiei, spre stanga, dar dupa ce mingea trecea deja linia portii. Comun cu lovitura de corner vom avea traiectoria spre dreapta, lovirea (doar usor) pe stanga si un inceput de rotatie. Comun cu suturile “in stil foglia secca” avem lovirea (usor) sub minge si, desi nu se realizeaza miscarea de rotatie inversa rostogolirii, contribuie la schimbarea directiei spre dreapta (pe langa contributia avuta de elementele efectului de corner), lipsind schimbarea directiei spre stanga datorita “reglajului” pentru spatiul mic in care trebuie sa se desfasoare efectul. Daca, in ultimii doi ani, Juninho, Alex, F.Aurelio, D.Alves au realizat combinarea celor doua efecte prezentate, din lovituri libere, Maicon a realizat aceasta din actiune. In cazul de fata, foarte slab este influentata devierea spre dreapta prin contactarea mingii aflata in deplasare dinspre stanga, reactiune ce ar fi devenit mai proeminenta daca mingea avea forta de inaintare si viteza mai mari.
  • 0 (0 voturi)    
    Maicon (Miercuri, 16 iunie 2010, 18:00)

    Foglia secca / completare [anonim]

    Brazilia – Coreea de nord = 2-1. Golul lui Maicon.
    Mai multe efecte imprimate mingii, SE INSUMEAZA SI SE INTREPATRUND IN MANIFESTARE (nu se anuleaza !!! ). Lovirea putin stanga fata de axul vertical al mingii si putin “sub minge” (sub axul orizontal), combina efectul de corner cu suturile “in stil foglia secca”. Prin comprimarea mai mult a jumatatii/emisferei din stanga, mingea tinde sa se deplaseze spre dreapta, dar nu chiar imediat, ci, in timp, cand scade si forta de inaintare [forta data de impulsul consistent de la “inteparea” mingii cu varful bocancului; numai ca aceasta intepare se suprapune si unei miscari brusce si combinate de plesnire a mingii, de jos in sus avand continuitate, prin flexarea articulatiilor, cu o miscare spre dreapta; acestea mentionate, pe fondul unei preluari si conduceri a mingii pe picior, in spatiu]. Daca inteparea mingii cu varful bocancului era si mai puternica, se putea obtine, pe fondul maririi zonei de manifestare a efectului, si o noua schimbare a directiei, spre stanga, dar dupa ce mingea trecea deja linia portii. Comun cu lovitura de corner vom avea traiectoria spre dreapta, lovirea (doar usor) pe stanga si un inceput de rotatie. Comun cu suturile “in stil foglia secca” avem lovirea (usor) sub minge si, desi nu se realizeaza miscarea de rotatie inversa rostogolirii [rotatie inversa rostogolirii, conform efectului/loviturii „foglia secca” standard, din lovitura libera; la suturile „in stil foglia secca”, poate sa lipseasca amintita miscare de rotatie, conservarea pentru o bucata de timp a comprimarii unei emisfere verticale a mingii facandu-se prin „inteparea” in forta a invelisului mingii cu varful bocancului, cu siretul sau exteriorul (deci, cu o proeminenta) putin lateral fata de axul vertical si sub minge], se va contribui la schimbarea directiei spre dreapta (pe langa contributia avuta de elementele efectului de corner), lipsind schimbarea directiei spre stanga datorita “reglajului” pentru spatiul mic in care trebuie sa