CM 2010 Noua Zeelanda - Slovacia 1-1/ Gol in prelungiri

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 15 iunie 2010, 13:54 Sport | Fotbal

Fotogalerie Noua Zeelanda - Slovacia
Slovacia a fost la un singur minut de a obtine o victorie meritata in fata Noii Zeelande in primul lor meci de la Mondialul din Africa de Sud, dar Reid a devenit cosmarul echipei europene in minutul al treilea al prelungirilor, inscrrind pentru 1-1 si refuzandu-le slovacilor sansa de a prelua sefia Grupei F.

Greselile de o parte si de alta au "impanzit" prima repriza dintre Noua Zeelanda si Slovacia. Contrar asteptarilor, neo-zeelandezii au fost cei care au dominat primele minute ale partidei, Killen amenintand poarta lui Mucha dupa trei minute de joc. Slovacii au ratat o sansa mare de a deschide scorul dupa jumatate de ora trecuta din partida, dupa gafa portarului neo-zeelandez. Paston a sutat pe langa minge, dar Vittek, aflat in unghi inchis, suteaza in defensiva echipei adverse. Slovacul Sestak ('30) si neo-zeelandezul Smeltz ('39) isi trec si ei in cont doua ratari, cele doua echipe fiind la egalitate la pauza.

Vittek deschide scorul in minutul cinci al reprizei secunde, trimitand excelent cu capul la coltul scurt o centrare a lui Sestak. Neo-zeelandezii inceteaza sa mai puna pericol la poarta adversa, iar slovacii preiau controlul partidei, cu Weiss, fiul de 19 ani al selectionerului Slovaciei, ca unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei europene. Slovacia ridica piciorul de pe acceleratie, semn ca este multumita cu avantajul minim, dar tactica se va dovedi a fi una nefavorabila.

Prima ocazie mare a neo-zeelandezilor in partea secunda vine abia in minutul 89, cand Smeltz trimite cu capul pe langa poarta dintr-o centrare a lui Lochhead. Slovacia este pedepsita in minutul al treilea al prelungirilor, Reid inscriind cu capul la coltul scurt dupa o centrare a lui Smeltz si Noua Zeelanda obtine primul sau punct din istorie la Mondial.

Statistica Noua Zeelanda - Slovacia:

Suturi la poarta: 8 - 13
Suturi pe poarta: 2 - 3
Faulturi: 17 - 15
Cornere: 3 - 10
Cartonase galbene: 2 - 1
Posesia balonului: 52% - 48%
Minute jucate: 32 - 30


Echipe de start:

Noua Zeelanda (antrenor Ricki Herbert): Paston, Reid, Nelsen (capitan), Vicelich, Smith, Bertos, Elliott, Lochhead, Fallon, Smeltz, Killen

Slovacia (antrenor Vladimir Weiss): Mucha, Zabavnik, Durica, Skrtel, Cech, Strba, Weiss, Sestak, Hamsik (capitan), Vittek, Jendrisek


Citeste mai multe despre   























6896 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Galeria foto (Marţi, 15 iunie 2010, 15:12)

    sentenced [utilizator]

    Oare ce parere au africanii de fularul acelui fan slovac pe care scrie ALL WHITES ? :))
    • +5 (7 voturi)    
      Ar avea ei o parere daca... (Marţi, 15 iunie 2010, 15:22)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ...ar fi slovac. Dar e un fan al Noii Zeelande, nu al Slovaciei.

      Dupa cum selectionata de rugby e numita "all blacks", selectionata de fotbal e "all whites".

      Nu cred ca se supara nimeni si nici nu face asocieri dintr-astea cu tenta rasista. Nu trebuie sa vezi peste tot probleme care nu sunt...
      • 0 (6 voturi)    
        :) (Marţi, 15 iunie 2010, 15:31)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        Oricum, selectionata de fotbal american probabil se numeste All Greys, sa nu se supere nimeni :)
        • +1 (3 voturi)    
          Asa sau... (Marţi, 15 iunie 2010, 15:45)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui if0014

          ...americanii ar trebui sa se numeasca "all fats" sau, ca sa nu se supere, "all weight challenged" :D
    • +1 (1 vot)    
      in noaptea asta (Marţi, 15 iunie 2010, 21:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      nu dormi, stai pe net si pune la cale un protest, ceva,
      impreuna cu camarazii. De exemplu va imbracati cu tricouri albe pe care scrie ''all blacks'' si mergeti in fata ambasadei NZ, nu Slovaciei cum gresit ai inteles matale. Daca va vede ambasadorul poate va da ceva de baut, cum ar fi o tuica neozeelandeza din brinza de oaie.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:29)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Si o copie originala cu autograful olograf al Tanei Umaga (pentru neinitiati, Tana Umaga e fosta Miss Noua Zeelanda).

        Acum, serios, toate comentariile astea mi-au facut pofta de un meci Africa de Sud - Noua Zeelanda, dar unul "clasic".
  • 0 (6 voturi)    
    LIVE (Marţi, 15 iunie 2010, 15:21)

    Cristi [anonim]

    http://www.eurovisionsports.tv/
  • 0 (0 voturi)    
    Slovacia e echipă bună (Marţi, 15 iunie 2010, 17:05)

    Bere Trancuriculară [anonim]

    Dar se pare că au ghinion! Asta este, întotdeauna trebuie să joci la intensitate maximă până în ultimul minut, altfel riști să te deconcentrezi și să ai parte de surprize neplăcute! Să ne aducem aminte de Liverpool-Milan 3-3 din Champions League sau, și mai concret, de Dinamo-Urziceni 4-4! Mulțumesc!
    • 0 (2 voturi)    
      de ce nu (Marţi, 15 iunie 2010, 17:39)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Bere Trancuriculară

      Dinamo - Foresta Falticeni? :)
      • 0 (0 voturi)    
        da, ma raule... (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:30)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        stiu ca Dinamo - Foresta nu se pune, ca acolo scorul final a fost 4-5, nu 4-4, dar chiar asa sa-mi dai minus pentru atata lucru :)
  • -1 (1 vot)    
    Egal nemeritat... (Marţi, 15 iunie 2010, 19:15)

    Motanu [anonim]

    ...pentru noua zeelanda !!!