FOTOGALERIE Olanda - Danemarca 2-0/ In grafic

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 14 iunie 2010, 13:37 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Olanda vs Danemarca
Olanda a debutat cu dreptul la Cupa Mondiala dupa ce a invins (scor 2-0) pe Danemarca. Batavii au primit o mana de ajutor din partea lui Simon Poulsen (autogol in minutul 49), pentru ca Dirk Kuyt sa inchida tabela in minutul 85. "Portocala mecanica" este in grafic dupa o partida in care a aratat ca poate fi considerata una dintre favoritele competitiei sud-africane.

Olanda isi dorea un debut cu dreptul la Cupa Mondiala, iar acest lucru a fost facilitat de Simon Poulsen. Fundasul danez are o interventie de cascadorii rasului in minutul 46, atunci cand trimite mingea cu capul in coechipierul Agger, iar de aici aceasta intra in poarta.

Kuyt inchide tabela (85') dupa o faza realizata de Elia (un tanar de mare perspectiva), iar "Portocala mecanica" obtine primul succes de la turneul sud-african. Cu toate ca nu a evoluat deloc rau (a fost in multe momente egala Olandei), Danemarca a platit tribut naivitatii apararii conduse de Agger.

Statistica partidei Olanda - Danemarca:

Suturi la poarta: 8-5
Suturi pe poarta: 7-3
Faulturi comise: 13-20
Posesie: 58%-42%
Off-side: 4-2
Cornere: 6-2
Cartonase galbene: 2-1
Cartonase rosii: 0-0
Distanta alergata: 99.862 metri - 101.856 metri.

Omul meciului a fost declarat Wesley Sneijder.

83.465 de spectatori au urmarit Olanda - Danemarca.  

Echipe:

Olanda: 1 Stekelenburg, 2 Van Der Wiel, 3 Heitinga, 4 Mathjisen, 5 Van Bronckhorts (cpt), 6 Van Bommel, 7 Kuyt, 8 De Jong, 9 Van Persie, 10 Sneijder, 23 Van Der Vaart. Antrenor: Van Marwijk.

Danemarca: 1 Sorensen, 2 Christian Poulsen, 3 Kjaer, 4 Agger, 6 Jacobsen, 10 Jorgensen (cpt), 11 Bendtner, 12 Kahlenberg, 15. Simon Poulsen, 19 Rommedahl, 20 Enevoldsen. Antenor: Morten Olsen.

Johannesburg: temperatura 16 grade Celsius, vantul bate cu 6.7 m/s, umiditatea este de 19%.

Grupa E: Olanda, Danemarca, Japonia, Camerun.


Citeste mai multe despre   



















12133 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    scor (Luni, 14 iunie 2010, 14:16)

    ekek [anonim]

    2-0
    • +3 (3 voturi)    
      Da-mi si mie nr.tau de telefon (Luni, 14 iunie 2010, 16:21)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      As vrea sa-ti cer parerea in legatura cu celelalte 55 de meciuri care au mai ramas de jucat. De fapt nu, ma multumesc sa-mi spui finalistele :)))
  • +2 (6 voturi)    
    Egal la pauza (Luni, 14 iunie 2010, 14:26)

    Scor exact [anonim]

    elgal la pauza , bate danemarca a doua repriza cu 2:0
    • +3 (3 voturi)    
      Da-mi-l si pe al tau (Luni, 14 iunie 2010, 16:21)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Scor exact

      Esti la fel de pretios, trebuie doar sa pariez invers :)))
      • 0 (0 voturi)    
        egzista o explicatie (Luni, 14 iunie 2010, 16:52)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Omul s-a pacalit pentru ca primul gol a fost marcat de danezi si nu s-a concentrat suficient sa-si dea seama ca de fapt e autogol deoarece la pauza s-au schimbat portile, dar promite ca la urmatoarele meciuri sa fie mai atent.
    • +1 (1 vot)    
      bravo... (Luni, 14 iunie 2010, 16:24)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui Scor exact

      exact :)
  • 0 (0 voturi)    
    live pe net ? (Luni, 14 iunie 2010, 14:53)

    oldspike [anonim]

    stie cineva vreun site pe net unde se poate urmari live ?
    multumesc.
    • +1 (3 voturi)    
      asta e, da-i cu plata (Luni, 14 iunie 2010, 14:58)

      Radud [anonim] i-a raspuns lui oldspike

      http://www.free-football.tv/fixtures/Netherlands-v-Denmark-Live-Online.html
    • -1 (1 vot)    
      sau asta, cu download (Luni, 14 iunie 2010, 15:04)

      radud [anonim] i-a raspuns lui oldspike

      http://watchsoccerworldcup.com/
    • +1 (3 voturi)    
      asta e moka! (Luni, 14 iunie 2010, 15:04)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui oldspike

      http://www.eurovisionsports.tv/fifaworldcup/
      • 0 (0 voturi)    
        Plusez (Luni, 14 iunie 2010, 16:19)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui ionut

        http://www3.tvr.ro/FIFA2010/
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar daca a jucat cu olanda... (Luni, 14 iunie 2010, 19:57)

    Motanu [anonim]

    ...danemarca m-a cam dezamagit, pentru ca tinand cont ca danezii s-au calificat de pe locul 1 in grupa preliminara peste locul 4 de la CM din 2006 portugalia si lasand acasa la televizor suedia ma asteptam la o replica mai curajoasa de la ei !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i adevarat (Marţi, 15 iunie 2010, 12:55)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      S-o fi calificat Danemarca dintr-o grupa grea, dar totusi sa nu uitam de Olanda, care are o forta ofensiva extraordinara (Van Persie, Sneijder, Elia, De Jong, Van Bronkhorst, Kuyt, si mai lipseste Robben). Cu asemenea jucatori... nu prea le dau sanse la adversari.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prea le dai sanse la adversari??? (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:56)

        Motanu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        I-a aminteste-ti tu de Olanda-Rusia 1-3 din sferturile euro 2008 !!! Cine le dadea vreo sansa rusilor tinand cont ca olanda a castigat ,,grupa mortii'' cum a fost numita cea cu romania, italia si franta ???