VIDEO Algeria - Slovenia 0-1/ Lider surpriza in Grupa C

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 13 iunie 2010, 14:11 Sport | Fotbal

Fotogalerie Algeria - Slovenia
Slovenia a castigat prima sa partida din istorie de la Cupa Mondiala, invingand cu 1-0 pe Algeria, echipa aflata in inferioritate numerica din minutul 73, intr-o partida modesta. Cele trei puncte obtinute de elevii lui Kek ii propulseaza pe sloveni in fruntea Grupei C, in fata Angliei si a selectionatei SUA.

Click aici pentru rezumatul partidei Algeria Slovenia 0-1!

O prima repriza slaba in fotbal, cu doar trei ocazii la cele doua porti. Belhadj a trimis un sut foarte bun din lovitura libera in minutul al treilea al partidei, dar interventia portarului Handanovic a facut ca scorul sa ramana 0-0. Urmatoarea ocazie a venit abia in minutul 37, atunci cand Halliche a venit foarte bine la bara a doua la o lovitura de colt, dar balonul a trecut pe langa bara. Singura ocazie notabila a slovenilor a fost cu doua minute inainte de pauza, cand Birsa a sutat puternic de la aproximativ 18 metri, dar Chaouchi a reusit sa intervina si sa scoata balonul de sub bara.

Atacurile algerienilor se intetesc in repriza secunda, odata cu intrarea pe teren a lui Ghezzal. Acesta comite insa un hent in minutul 73, atunci cand primeste si al doilea cartonas galben, lasandu-si echipa in inferioritate numerica. Slovenii au avut nevoie de doar sase minute pentru a profita de superioritatea numerica. Capitanul Sloveniei, Koren, trimite de la marginea careului un sut la coltul lung, balonul sare in fata portarului algerian, si Slovenia obtine primele puncte de la Mondial.

Echipe de start:

Algeria (antrenor Rabah Saadane): 16. Faouzi Chaouchi; 2. Majid Bougherra, 5. Rafik Halliche, 4. Antar Yahia, 3. Nadir Belhadj; 13. Karim Matmour (Saifi '81), 19. Hassan Yebda, 8. Medhi Lacen, 15. Karim Ziani; 21. Fouad Kadir (Guedioura '82), 11. Rafik Djebbour (Ghezzal '59)

Slovenia (antrenor Matjaz Kek): 1. Samir Handanovic; 2. Miso Brecko, 4. Marko Suler, 5. Bostjan Cesar, 13. Bojan Jokic; 10. Valter Birsa (Pecnik '84), 8. Robert Koren, 18. Aleksandar Radosavljevic (Komac '87), 17. Andraz Kirm; 14. Zlatko Dedic (Ljubijankic '52), 11. Milivoje Novakovic

2766 vizualizari

Comentator (Duminică, 13 iunie 2010, 14:32)

felix [anonim]

Cel mai slab comentator din istoria televiziunii
      Slab? Nu... nu exista cuvant (Duminică, 13 iunie 2010, 15:44)

Mihai [anonim] i-a raspuns lui felix

Daca e si platit sa spuna in timpul unui meci de CM ca ar prefera sa vada chiar si un gol din offside de dragul spectacolului fotbalistic...
  • -2 (2 voturi)
    live match (Duminică, 13 iunie 2010, 15:14)

claudiu [anonim]

stiti vreun site sa vad meciul lice pe net?
    • 0 (2 voturi)

radu [anonim] i-a raspuns lui claudiu

fara comentarii in limba romana. de fapt e fara comentarii, doar vuvuzele :)
    • -1 (1 vot)
      live (Duminică, 13 iunie 2010, 16:01)

sergiu [anonim] i-a raspuns lui claudiu

Da' nu pot de vuvuzelaa (Duminică, 13 iunie 2010, 15:42)

Trompa lui Eustachio [anonim]

m-as uita la meciuri , da' ma deranjeaza coloana sonora . Televiziunea Romana nu e oare capabila sa filteze transmisia si sa reduca zgomotul ala stupid ?
      Era sa cred ca am un stup de albine in TV! :)) (Duminică, 13 iunie 2010, 16:27)

ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui Trompa lui Eustachio

Groaznic zgomotul facut de dracovenia aia! 130-131 decibeli in conditiile in care un ciocan pneumatic face cam 100 decibeli zgomot, un copil urla cu 110 decibeli iar motorul unui avion la decolare face un zgomot de cam 120 decibeli...
      cn (Duminică, 13 iunie 2010, 16:29)

vuvuzela [anonim] i-a raspuns lui Trompa lui Eustachio

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
    lider surpirza?! (Miercuri, 16 iunie 2010, 4:31)

romanu fotbalist [anonim]

Slovenia nu e lider surpriza, avand in vedere cu cine e in grupa. Sua? sa fim seriosi. Anglia? well, englezii de cand sunt ei declara ca ar vrea sa castige cupa mondiala si-s batuti dupa aia de toata lumea. cum e vorba romaneasca - haida de!