VIDEO Coreea de Sud - Grecia 2-0/ Atacul tigrilor asiatici

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 iunie 2010, 13:50 Sport | Fotbal

Fotogalerie Coreea de Sud - Grecia
Coreea de Sud a inregistrat prima victorie de la actuala editie a Cupei Mondiale, "tigrii asiatici" invingand cu 2-0 o echipa dezorientata a Greciei, prin golurile lui Lee Jung-Soo si al capitanului-vedeta Park Ji-Sung. Fara inspiratie si cu multe greseli in defensiva, elenii au inceput al doilea Mondial din istoria lor intr-o nota dezolanta, elevii lui Otto Rehhagel fiind depasiti la toate capitolele.

Click aici pentru rezumatul VIDEO al meciului Coreea de Sud - Grecia 2-0.

Grecia a inceput cum nu se poate mai rau Mondialul din Africa de Sud. Cu o prima ocazie ratata de Torosidis in minutul 3 si alte cateva atacuri timide din faze fixe, elenii s-au vazut dominati clar de adversarii din Grupa B. Lee Jung-Soo a adus extazul in echipa sud-coreeana in minutul 7, atunci cand, ramas nemarcat in fata portii, a inscris pentru 1-0.

Repriza a continuat intr-o singura directie, grecii nefiind capabili sa puna in pericol poarta adversa, Park Chu-Young a avut ocazia de a marca pentru 2-0 in minutul 28, dar interventia lui Tzorvas i-a salvat pe greci. Aflati in dezavantaj, elevii nu s-au grabit sa atace, multumindu-se sa se apere si sa incerce sa profite de pe seama fazelor fixe.


In repriza secunda, capitanul Park Ji-Sung avea sa duca scorul la 2-0, dupa o greseala nepermisa in apararea greaca. Stelistul Pantelis Kapetanos si-a facut debutul la Mondial, fiind introdus pe teren in minutul 61, dar singura sa ocazie a fost un sut de la 12 metri ce a trecut pe langa poarta.

Grecii au dezamagit in primul lor meci la Mondiale, in timp ce Coreea de Sud a obtinut trei puncte extrem de importante si un moral foarte bun inaintea duelului cu Argentina lui Maradona.


Echipe de start:

Coreea de Sud (antrenor: Huh Jung-Moo): Jung Sung-Ryong, Cho Yong-Hyung, Lee Young-Pyo, Lee Jung-Soo, Cha Du-Ri, Park Ji-Sung (capitan), Kim Jung-Woo, Park Chu-Young, Ki Sung-Yueng, Lee Chung-Yong, Yeom Ki-Hun
Rezerve:
Woon-Jae, Beom-Seok, Hyung-Il, Nam-Il, Bok-Yung, Jung-Hwan, Seung-Yeoul, Jae-Dung, Dong-Jin, Dong-Gok, Young-Kwang, Min-Soo

Grecia (antrenor: Otto Rehhagel): Alexandros Tzorvas, Giorgos Seitaridis, Avraam Papadopoulos, Lukas Vyntra, Vasilis Torosidis, Alexandros Tziolis, Giorgos Karagounis (capitan), Costas Katsouranis, Giorgos Samaras,  Angelos Charisteas, Theofanis Gekas. 
Rezerve:
Chalkias, Patsa, Spyropoulos, Sifakis, Salpingidis, Kyrgiakos, Ninis, Sokratis, Kapetanos, Malezas, Prittas, Moras

Arbitri: Michael Hester (Noua Zeelanda); Jan Hendrik Hintz (Noua Zeelanda) si Tevita Makasini (Tonga); Martin Vazquez (Uruguay)


Citeste mai multe despre   



















4119 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    cm al vuvuzelelor (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 14:56)

    derailed [anonim]

    vuvuzela face campionatul mondial de neurmarit! pacat..
    • +2 (6 voturi)    
      cam asa e (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 15:48)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui derailed

      Dupa vreo 30 de minute de bazait am devenit irascibil si imi venea sa opresc sonorul.
  • 0 (4 voturi)    
    pff (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:16)

    Vlad [anonim]

    parca este un stup de albine acolo
    acel bazait cred ca dispera pe toata lumea
  • +1 (5 voturi)    
    Credeam.. (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:28)

    Iwxel [anonim]

    ..ca sunt singurul pe care il deranjeaza vuvuzeaua.Pacat.
  • -1 (5 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:31)

    liviu [anonim]

    vuvuzeaua aia e la fel de enervanta pe cat de prost au jucat grecii azi...
    • -2 (4 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:37)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui liviu

      si la fel de prost ca meciul de aseara franta - uruguay
  • +1 (5 voturi)    
    Cea mai mare porcarie! (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:32)

    Alin [anonim]

    La inceput am crezut ca e problema de transmisie :)
    Apoi am aflat ca e ceva specific Sud Africa...

    Sper sa fie interzise la un moment dat pe parcursul campionatului - ca sa putem urmari si noi macar finala.
  • 0 (6 voturi)    
    modelul (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:45)

    gabriel [anonim]

    modelul gercesc, cel iubit de geoana........le-au dat-o baietii cu munca din asia, un gol pentru al 14-lea salariu si al doilea pentru fiicele nemaritate ale bugetarilor care le mostenesc pensia !
    • 0 (2 voturi)    
      copy GRECEE (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 18:29)

      gabitzu [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      buna remarca , chiar "superba"
  • +2 (2 voturi)    
    NU va place vuvuzeaua... (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:47)

    Claude [anonim]

    ... taiati sonorul. Oricum comentariile crainicilor TVR sint slabe.
  • 0 (4 voturi)    
    am vazut azi-noapte (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:59)

    cristi [anonim]

    vedeo-ul cu golurile dintre Af de S si Mexic.. dupa maxim 30 secunde am oprit sunetul.. incredibil .. bv celor care pot urmari nederanjati de goarnele alea..
  • +2 (2 voturi)    
    vai de comentatorii nostri (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 19:00)

    Necuratul [anonim]

    unde esti topescule tata sa ii inveti pe astia mici cum se comenteaza hn meci. fa o scoala de comentatori, ar fi un super business!
  • +1 (3 voturi)    
    Vuvuzele (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 20:23)

    Twilight [anonim]

    Este obositor acel zgomot si devine enervant.
    Bine k Romania nu e in Africa de Sud k ar fi gasit scuza k vuvuzelele i-au facut sa piarda. Ei cu berica si Tv-ul.
    Zgomotul acela este enervant pt noi la Tv. Va dati seama ce stres suplimentar pt jucatori? Nashpa !
    • 0 (0 voturi)    
      Vuvuzelele (Duminică, 13 iunie 2010, 5:44)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Twilight

      eu ma aflu in state, si comentajul si sonorul e ok aici nu pot sa ma plang de vuvuzele, chiar se aude si fluierul arbitrului perfect, nu am de ce sa ma plang, nu stiu cum e in Romania, dar banuiesc ca si-au luat cea mai scumpa tejghea de a transmite CM :)