Uruguay - Franta 0-0/ Steril

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Vineri, 11 iunie 2010, 21:06 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Uruguay vs Franta
Franta s-a chinuit (fara succes) sa sparga defensiva inversunata a Uruguay-ului: sud-americanii s-au inchis bine, in special in ultimele 10 minute cand au evoluat cu un om mai putin, dupa eliminarea lui Lodeiro (acumularea a doua "galbene").


Citeste si:
Reactia lui Domenech: Este frustrant acest egal!
In primul joc al Mondialului, Africa de Sud si Mexic au remizat, 1-1.

Francezii au dominat teritorial, cu o superioritate ceva mai pronuntata in prima parte, cand au avut doua sanse bune - o deviere a lui Govou, din fata portii (5), si un sut exceptional al lui Gourcuff, scos din vinclu de portarul Uruguay-ului (18).

Sud-americanii au simtit ca nu au sanse daca raman pe pozitii de asteptare si au accelarat dupa pauza. Forlan a avut un sut din unghi (58), apoi a ratat cea mai mare situatie in minutul 73, cand nu a gasit poarta din 10 metri!

Franta, ajutata de schimbarile lui Domenech, a reusit sa revina la comanda jocului si, pe fondul superioritatii numerice, au dominat ultimele minute - au cerut un penalty (85), apoi au avut o lovitura libera de la 20 de metri, in chiar ultimul minut de prelungire. Thiery Henry a ratat insa aceasta oportunitate, astefl ca jocul se incheie cu un egal ce tine ambele echipe in cursa calificarii...



Citeste mai multe despre   






















4144 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    mult zgomot (Vineri, 11 iunie 2010, 22:36)

    Wheelwright [utilizator]

    E enervant sa urmaresc meciul, din cauza trompetelor alea.

    foarte urat mod de a incuraja o echipa.
    Cred ca nici englezii (ce vor fi minim 20 000) nu vor putea sa-i acopere pe astia.

    Sper sa nu se mai dispute niciodata un campionat mondial in Africa.
    • +1 (1 vot)    
      Meci online fara comentator (Vineri, 11 iunie 2010, 23:10)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Wheelwright

      Daca vreti sa vedeti cum se aude un meci fara comentatori, intrati aici sa vedeti o transmisie doar cu sunetele de pe stadion:
      http://www.eurovisionsports.tv/fifaworldcup/

      Parca ai fi intr-un stup de albine! :))
  • 0 (4 voturi)    
    :( (Vineri, 11 iunie 2010, 23:27)

    Jerycho [anonim]

    urat meci!!!
    nu au jucat si ei fair play ca tot omu'....Franta nu are fata de mondiale si Uruguay ma impresionat negativ....iar zgomotul ala de goarna ...frateee dak stai 90 de min la tv iti bazaie urechile vreo 2 ore...dar apoi dak stai pe stadion 3-4 ore:O...practic innebunesti , era buna ideea cu interzicerea goarnei "BUBUZELA" sau cum ii zice(nu cred ca am scris corect..dar se intelege)
    • +1 (3 voturi)    
      HAI ROMANIA (Vineri, 11 iunie 2010, 23:43)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Jerycho

      Vezi poate Romania te va impresiona pozitiv....
  • +2 (2 voturi)    
    fotbal (Vineri, 11 iunie 2010, 23:39)

    tyby [anonim]

    a inceput cu egal si remiza campionatul asta vom vedea pe parcurs pacat de admosfera afrumoasa mult mult bazzzazit zzZZZzzzZZZZZZzzzzz :(:(
  • +2 (2 voturi)    
    vuvuzele infernale=o bataie de joc (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 0:13)

    urania [utilizator]

    Vuvuzelele alea mi-au facut capul cat o banita! Sunt infernale si daca la un Campionat Mondial este permis asa ceva, atunci smecherii aia care conduc FIFA sa-si ia talpasita pt isi bat joc de un intreg mapamond! Ce daca 'este spiritul sud african' aceasta trompeta infernala? Traditia fotbalului este alta, cu galerii care canta si isi incurajeaza echipa altfe decat creind un vacarm sonor de trambite! Oare TVR nu are posibilitatea sa miscoreze sunetul transmisiei originale si sa bage comentariul mai tare, ca sa se mai estompeze zumzetul ala infernal?
  • +2 (2 voturi)    
    prefer sa aud vocile celor din galerie (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 0:23)

    vinderapid.ro [anonim]

    nu imi place deloc cum se aud vuvuzelele. prefer sa aud suporterii cantant ori scandand numele echipei lor. nu vi se pare ca parca nu e nici un spectacol cu zgomotul ala de fond?
  • 0 (0 voturi)    
    frustrarea lui Domenech (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 0:26)

    chris gheorghe [anonim]

    francezii nu au nici un motiv de frustrare pentru ca
    nu au jucat nimic un foc de paie in ultimile minute
    si ei jucatori de valoare lui Thiery sau Anelka
  • 0 (0 voturi)    
    Franta (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 10:36)

    Teddy [anonim]

    Meciul asta a semanat cu Franta -Romania , adica nici o echipa nu a aratat nimic:)).......Franta sa se duca acasa din grupe:)