CM FOTBAL

Africa de Sud - Mexic 1-1/ Fiesta amanata

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 11 iunie 2010, 12:27 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Africa de Sud - Mexic
Africa de Sud a fost la doar "o bara distanta" de o victorie mare contra Mexicului, Mphela ratand ocazia meciului in minutul 89. Gazdele au fost dominate in mare parte, dar au lovit pe contraatac prin Tshabalala (55'). Rafa Marquez a facut dreptate (79'), iar prima partida de la Cupa Mondiala s-a incheiat nedecis, 1-1.

Mexicul a pus stapanire pe meci inca din primele minute, iar dupa aspectul jocului se anuntau multe goluri la poarta lui Khune. Giovanni Dos Santos a fost cel mai periculos mexican in prima repriza, dar dupa o serie de ocazii importante, la pauza s-a intrat cu scorul de 0-0.

Contrar cursului jocului, Africa de Sud deschide scorul prin Tshabalala (55'), iar fiesta avea sa fie declansata in tribune.

Cu 11 minute inainte de final, Rafa Marquez profita de o eroare de plasament a apararii africane si egaleaza de la cativa metri. Echipa Bafana-Bafana a fost foarte aproape de un succes istoric in minutul 89, atunci cand Mphela a trimis in bara din apropiere.

S-a terminat 1-1, iar prima partida a Cupei Mondiale de Fotbal 2010 s-a incheiat nedecis. 


Statistica partidei Africa de Sud - Mexic:

Suturi la poarta: 9-12
Suturi pe poarta: 5-5
Faulturi comise: 17-13
Posesie: 42%-58%
Off-side: 3-6
Cornere: 4-5
Cartonase galbene: 2-2
Distanta acoperita: 118.853 metri - 116.188 metri

Echipe
:

Africa de Sud: 16. Khune - 2. Gaxa, 4. Mokoena (c.), 20. Khumalo, 15. Twhala (3. Masilela '46) - 8. Tshabalala, 13. Dikgacoi, 12. Letsholonyane, 11. Modise - 10. Pienaar - 9. Mphela. Antrenor: Carlos Alberto Parreira

Mexic: 1. Perez - 12. Aguilar (18. Guardado '55), 5. Osorio, 2. Rodriguez, 3. Salcido - 16. Juarez, 4. Marquez (c.), 6. Torrado - 17. Dos Santos, 9. Franco (14. J. Hernandez '73), 11. Vela (10. Blanco '69). Antrenor: Javier Aguirre.


La partida au asistat 84.490 de spectatori.

Conditiile de la Johannesburg: 14 grade Celsius, vantul bate cu 6.6 m/s, iar umiditatea este de 63%.

Disputa a fost condusa de Ravshan Irmatov, din Uzbekistan.

Grupa A: Africa de Sud, Mexic, Franta, Uruguay.


Citeste mai multe despre   























11177 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    scor exact, va rog... (Vineri, 11 iunie 2010, 12:39)

    microbistu' [anonim]

    1 - 0 pentru Mexic.
  • +1 (1 vot)    
    internet (Vineri, 11 iunie 2010, 13:26)

    Gigel [anonim]

    Stie cineva o adresa de net unde se pot urmari meciurile? Free, of course. :)
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Vineri, 11 iunie 2010, 13:53)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      se lauda tvr ca transmite online
      daca nu, pe justintv ai sanse mari sa gasesti...
    • 0 (0 voturi)    
      eurovisionsports (Vineri, 11 iunie 2010, 17:06)

      dracula [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Uite adresa:
      http://www.eurovisionsports.tv/fifaworldcup/
      cauti TVR in Videosearch
  • -1 (3 voturi)    
    trompete (Vineri, 11 iunie 2010, 13:43)

    Andrei [anonim]

    Daca iara apar africanii cu trompetele lor, ne omoara timpanele.
    Iar jucatorii o sa plece acasa cu urechile infundate.
  • +1 (1 vot)    
    La ce incidente s-au produs in afr de sud ... (Vineri, 11 iunie 2010, 14:08)

    Motanu [anonim]

    ...pana ca mondialul sa inceapa atentie, imi doresc sa bata mexicul si sa fie si un pronostic 2-0 pentru mexic deoarece au mai participat la campionatul mondial si la alte editii si au experienta cu mult peste africani !!!
  • +1 (1 vot)    
    sa nu uitam... Uruguay - Franta (Vineri, 11 iunie 2010, 14:10)

    microbistu' [anonim]

    pronostic: 0 - 0
    s'auzim numa' de bine...
  • +1 (1 vot)    
    pronostic (Vineri, 11 iunie 2010, 14:41)

    tibirk [utilizator]

    3-0 pentru africa de sud
  • +2 (2 voturi)    
    Pronostic (Vineri, 11 iunie 2010, 15:22)

    pErFeCkT [anonim]

    1-0 pentru Africa de Sud

    Gol marcat din penalty
    Va fi anulat un gol pentru Mexic !

    Doar si arbitri normal trebuie sa tina cu Africa de Sud doar ei au organizat Cupa Mondiala anu asta :)) , nu ?
    • 0 (2 voturi)    
      mda... (Vineri, 11 iunie 2010, 16:46)

      me [anonim] i-a raspuns lui pErFeCkT

      speram totusi sa nu se reediteze episodul korea de sud din 2002.... nu dealda da nu mai suport sa vad inca o echipa tarata de arbitrii pana-n semifinale...
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare putin out of topic (Vineri, 11 iunie 2010, 16:25)

    Mihaela [anonim]

    Ma poate la muri cineva de ce participa asa de putine tari din Asia? Mie mi se par putine comparativ cu numarul celor din Europa sau America.
    • -1 (3 voturi)    
      ar trebui sa participe un numar egal! (Vineri, 11 iunie 2010, 17:04)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

      este?
      sa avem toti drepturi egale!
      pentru ca nu s-au calificat draga, adica trebuie pentru ca sa muncesti daca vrei sa ai rezultate, chiar si minime. totul pentru ca sa matusico.
    • +1 (1 vot)    
      Tari din asia (Vineri, 11 iunie 2010, 17:09)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

      sunt 4 echipe calificate din zona Asia (ca altfel nu stiu cum sa zic, din moment ce si Australia a participat acolo la calificari), Australia, Japonia, Corea de Nord si Corea de Sud calificandu-se direct, iar Bahrain-ul a jucat pentru inca un loc calificant cu primul loc din zona Pacific, dar acolo a castigat Noua Zeelanda
    • 0 (0 voturi)    
      multumesc (Vineri, 11 iunie 2010, 18:50)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

      @ AntonH: multumesc de explicatii
      @ tvee: eu pur si simplu nu ma pricep la fotbal, habar n-am pe ce criterii se joaca calificarile la un CM, cine cu cine se bate pt cate locuri disponibile, cum se decide cate tari de pe un continent pot participa (sau poate nici nu exista astfel de decizie??). Intrebarea mea era a unui nestiutor. Nu am avut intentia sa insinuez ca ar fi trebuit sa joace mai multe echipe de pe un anumit continent, respectiv Asia. Sorry daca asa s-a inteles.
  • +1 (1 vot)    
    scor (Vineri, 11 iunie 2010, 16:51)

    Igor [anonim]

    1-2 (1-1 pauza)
  • -1 (1 vot)    
    Pacat... (Vineri, 11 iunie 2010, 19:01)

    Motanu [anonim]

    as fi vrut ca afr de sud sa castige !!! oricum nu s-au facut de kk in primul meci !!!
  • 0 (0 voturi)    
    africa de sud si fotbalul sau pe bune? chiar? (Miercuri, 16 iunie 2010, 4:46)

    romanu fotbalist [anonim]

    Oare sa treaca tara gazda de grupe hmmm si a fost meciul pe bune ? siiiiiiiiiigur ca da. si marmota impacheta suc de rosii