CM Fotbal, gata de start: Ready for Africa!

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Joi, 10 iunie 2010, 22:15 Sport | Fotbal

CM 2010 la start!
Foto: Reuters
Cupa Mondiala de Fotbal a ajuns in Africa de Sud: vineri, la ora 17,00, debuteaza a 19-a editie a competitiei, cu meciul dintre Africa de Sud si Mexic. Jocul va fi gazduit de arena Soccer City din Johannesburg, stadion care va gazdui si o ceremonie speciala inaintea partidei, ceremonie care va dura 40 de minute.

La festivitatea de deschidere va asista si fostul presedinte Nelson Mandela; organizatorii au anuntat ca Mandela nu va ramane in tribuna pe toata durata evenimentului, din cauza starii de sanatate.

Africa de Sud promite un turneu final "perfect", in pofida temerilor privind nivelul ridicat al infractionalitatii: cativa jurnalisti au fost victime in doua cazuri de jaf armat, iar trei fotbalisti din nationala Greciei au dezvaluit ieri ca le-au fost pradate camerele de hotel.

FIFA a incurajat totusi Africa de Sud, prin vocea presedintelui Sepp Blatter: "Ne asteptam la un mare succes de la acest prim Mondial gazduit de Africa".

Blatter are motive sa fie optimist: World Cup starneste pasiuni si... audiente imense in cele 215 tari care vor retransmite jocurile din Africa de Sud.

Turneul final aduna la start 32 de echipe; se vor juca 64 de partide, iar finala este programata la 11 iulie.


Citeste mai multe despre   























2710 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    HAI ROMANIAAAA!! (Joi, 10 iunie 2010, 22:40)

    colt de paine [anonim]

    upsy!
    • +1 (5 voturi)    
      :)) (Joi, 10 iunie 2010, 23:14)

      ekek [anonim] i-a raspuns lui colt de paine

      you made my day
    • -1 (3 voturi)    
      Ia nu mai rade (Vineri, 11 iunie 2010, 8:34)

      yoyo [anonim] i-a raspuns lui colt de paine

      Nu vezi ca toti arbitrii s-au aliat impotriva nationalei noastre?
  • +2 (2 voturi)    
    Si, probabil, ultima... (Joi, 10 iunie 2010, 23:06)

    Raluca [anonim]

    ...pe pamant african. Pacat de eforturile imense depuse de autoritati. Oricum, succes echipelor participante!
    • +2 (2 voturi)    
      Africa de sud, un dezastru dupa apartheid (Vineri, 11 iunie 2010, 10:26)

      Bongo Negreanu [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Pacat ca presa romaneasca nu preia articole din presa sud-african de limba engleza, sa vedeti negri care spun ca le era mai bine pe vremea "albilor":)

      Pentru ca jobul era stabil (albii controlau ghetourile si bantustanele pentru a asigura forta de munca in economia pe care o creasera, cea mai puternica din Africa),
      securitatea maxima (un negru cu o arma in mana era lichidat, nu existau probleme de talharii la intersectii si violuri in plina zi),
      serviciile publice asigurate (acum ele au fost "descentralizate" si "se ocupa" baroni locali "de culoare", membrii ANC, care fura banii destinati serviciilor pt a-si face vile),
      administratia incoruptibila (nici un negru nu indraznea sa intinda 10 dolari unui functionar alb, acum majoritatea functionarilor sunt negri si cer bani pt orice serviciu, la tara se dau gaini de ex.).

      Albii nu au ocupat "pamanturi africane" pe care erau triburi, ci teritorii nelocuite, exista documente si marturii inclusiv ale populatiilor negroide zulu si xhosa (ambele au imigrat in sudul Africii din zona Zimbabwe, dupa venirea albilor, atrase de relatiile comerciale cu albii).

      Albii sunt acum doar 9% din populatie, adica vreo 4,5 milioane, circa 800.000 au emigrat si Mandela a insistat foarte mult ca ei sa ramana pentru ca altfel se duce naibii toata economia, educatia, finantele, administratia.
      Noii conducatori negri, post-Mandela, nu-si mai amintesc prea bine cine a creat prosperitatea si forta South Africa si incep sa aiba atitudini sinucigase anti-albe, de genul lui Robert Mugabe care a distrus Zimbabwe alungand albii.

      Cred ca albii trebuie sa aiba un stat propriu in sudul Africii, in zonele istorice unde nu au existat triburi africane si unde albii sunt majoritari in proportie importanta (75-90%).
      In caz contrar, e doar o chestiune de timp pana la razboi civil sau plecarea definitiva a albilor si auto-distrugerea tarii dupa modelul tuturor statelor conduse de africani.
  • -1 (3 voturi)    
    Am batut Hondurasul... (Vineri, 11 iunie 2010, 10:04)

    Claude [anonim]

    .... ar trebui sa fim noi la Mondiale!!!!
    Simbata trecuta nu a fost meci de recalificare? :D
    • +1 (1 vot)    
      Am luat minusuri.. (Vineri, 11 iunie 2010, 12:12)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Claude

      ... se vede ca au citit articolul Chivu si Radoi....
  • +1 (1 vot)