CM 2010 Jurnalisti sportivi, amenintati cu pistolul si jefuiti in Africa de Sud

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2010, 12:46 Sport | Fotbal

Trei jurnalisti sportivi din Portugalia si Spania au fost jefuiti miercuri dimineata, in hotelul lor din Magaliesburg, localitate aflata la 120 km de Johannesburg si la 15 km de hotelul selectionetei din Portugalia. Doi dintre corespondentii din Africa de Sud au fost jefuiti in timp ce dormeau, insa fotograful de la "O Jogo" a fost amenintat cu pistolul de cei patru hoti.

In jurul orei 4:30 dimineata, patru oameni inarmati au intrat in complexul in care sunt cazati cei trei jurnalisti, trimisi speciali ai publicatiei portugheze "O Jogo", ai saptamanalul "Express" si ai cotidianului spaniolul Marca. Doi dintre acestia au fost pradati in timp ce dormeau, insa fotograful de la "O Jogo" a fost amenintat cu pistolul, acoperit cu o patura de trei indivizi ce ii ordonanu sa doarma in timp ce un al patrulea individ ii fura echipamentul foto si bunurile personale.

Miguel Serrano, corespondentul special din Africa de Sud al publicatiei spaniole Marca a declarat: "Mi-au lasat doar hainele murdare si acreditarea. Hotelul Nutbush Boma Lodge este in plina jungla, la 15 km de cel mai apropiat sat. Are un gard de siguranta si este pazit de un singur om. Am anuntat Federatia portugheza ca hotelul lasa mult de dorit, dar nu am crezut ca se va intampla asa ceva".

Niciunul dintre jurnalisti nu a fost ranit, insa hotii au furat echipament scump, pasapoarte, bani si alte bunuri personale. Potrivit presei din Portugalia, unul dintre hoti a fost retinut de catre politie si o parte din bunurile jurnalistilor au fost recuperate.


Citeste mai multe despre   























2202 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    ce era de asteptat (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si e doar inceputul.
  • +12 (14 voturi)    
    Ce tara frumoasa era Africa de Sud (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:15)

    T+C [anonim]

    Ce tara frumoasa era Africa de Sud...restul este political correct de la venirea lui Nelson Mandela
    • +5 (7 voturi)    
      cam asa (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:49)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui T+C

      odata cu apartheidul a disparut si ultima tara civilizata din lume...
      • -1 (1 vot)    
        muriti mah, wannabe nazisti de 2 bani (Vineri, 11 iunie 2010, 18:18)

        ert [anonim] i-a raspuns lui srpc

        ca aia nu fac altceva decit ce fac si romanasii verzi prin austria si germania si restul europei civilizate.

        si nu ma luati cu tiganii, ca-s multi romani get beget care-au supt direct de la decebal si traian care se ocupa de mizerii din astea.

        si ca tot a venit vorba de tigani, de ce au ajuns tiganii de neatins in romania ? de ce conduc orase intregi ? pt ca militienii romani cinstiti si corecti abia asteapta sa se linga mina si/sau fundul pt niste cascaval. si pt ca politicienii romani cinstiti si corecti (si unii cica si saraci) se infratesc cu ei. toate astea pt ca romanii de rind sunt asa de cinstiti si corecti incit fura si ei de unde pot si la vot ii voteaza pe cei cu care seamana.

        in loc sa comentati de altii mai bine stati cuminti in banca voastra pina cind romanii nu vor mai fi spaima europei civilizate. abia cind nu veti mai fi spaima europei sa vorbiti voi de civilizatie.
  • +11 (13 voturi)    
    E cineva surprins de incidentul acesta ??? (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:19)

    Motanu [anonim]

    Pentru ca eu nu sunt ! Si tineti cont ca nici nu a inceput turneul final inca ! Si inca un lucru: mondial african ati vrut...mondial african veti avea !!!
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:44)

    gigi [anonim]

    Cei care au pus turneul in Africa de Sud sunt niste oameni bolnavi. Si asta e doar incalzirea, urmatorul se va tine in Irak.
    • +6 (6 voturi)    
      stai matale linistit (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:37)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      ca numarul de crime si violuri din Africa de Sud il depaseste cu mult pe cel din Iraq.
    • +2 (2 voturi)    
      afganu (Joi, 10 iunie 2010, 12:59)

      banu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Cred ca sa va tine in Afganistan, nu in IRAQ :-)))
  • +7 (9 voturi)    
    Stai sa se termine (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:11)

    Ark [utilizator]

    In minunata tara Africa de sud aproape 20% din oameni au sida. Nu vreau sa-mi imaginez ce-o sa faca fanii rupti de beti p-acolo... Hal de tara au ales pentru un campionat mondial de fotbal...
  • -4 (8 voturi)    
    Romania, ciocul mic! (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:42)

    catt [anonim]

    dupa ce ca sunteti pe langa problema, mai si vorbiti asa cu un aer grav.
    si de unde vorbiti, din Africa economica.
    Africa de Sud nu este o tara inapoiata africana. Mondialul va fi o reusita, lumea occidentala nu se indoieste de asta!
  • +1 (1 vot)    
    Criminalitate mare intr-o tara frumoasa (Miercuri, 9 iunie 2010, 21:03)

    hey23 [anonim]

    Cautati pe net "tara fotbalului in 64 de numere" si o sa vedeti ce tara este Africa de Sud.
  • 0 (0 voturi)    
    o lume nebuna dupa bani!!! (Vineri, 11 iunie 2010, 18:46)

    john [anonim]

    Corect ca e doar inceputul. Faptul ca acest campionat mondial de fotbal a fost organizat intr-un loc unde zilnic mor cateva zeci de oameni (appro 50) datorita jafurilor arata inca odata ca pentru bani marile organizatii sunt in stare sa faca orice. Cat sa fii de nebun sa crezi ca fotbalul va fi in urmatorii zeci de ani sportul preferat al popoarelor din africa incepand cu South Africa.
    oricum cand sunt disperatzi unii sunt in stare s faca orice pentru mai multi bani.
    Vom vedea pana la sfarsit catzi vor muri si nu catzi vor fi jefuitzi.