VIDEO 20 de ani de la "Coppa del Mondo" Italia 90

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 8 iunie 2010, 15:55 Sport | Fotbal

Ciao, mascota Italia 90
Foto: Reuters
Pe 8 iunie 1990 se dadea startul Cupei Mondiale de Fotbal "Italia 90", Camerun invingand pe Argentina cu 1-0 in meciul de deschidere (una dintre marile surprize ale competitiei). Au trecut 20 de ani de la turneul castigat de Germania, nationala Romaniei fiind una dintre echipele frumoase ale campionatului (tricolorii au ajuns in optimi, faza unde au fost eliminati la penaltiuri de Irlanda).

World Cup Italia 90 s-a desfasurat intre 8 iunie si 8 iulie, la turneu participand 24 de echipe. Golgeterul competitiei a fost Salvatore Schillachi (6 reusite), iar media golurilor marcate a fost de 2.21 pe partida.

Grupa A: Italia, Cehoslovacia, Austria, SUA
Grupa B: Camerun, Romania, Argentina, URSS
Grupa C: Brazilia, Costa Rica, Scotia, Suedia
Grupa D: Germania, Yugoslavia, Columbia, E.A.U
Grupa E: Spania, Belgia, Uruguay, Coreea de Sud
Grupa F: Anglia, Irlanda, Olanda, Egypt

S-a jucat pe stadioanele Olimpico (Roma), San Siro (Milano), San Paolo (Napoli), Delle Alpi (Torino), Marc'Antonio Bentegodi (Verona), Sant'Elia (Cagliari), Artemio Franchi (Florenta), San Nicola (Bari), Renato Dall'Ara (Bologna), Friuli (Udinese), La Favorita (Palermo) si Luigi Ferraris (Genoa).

Romania a facut parte din Grupa B, alaturi de Argentina, URSS si Camerun, tricolorii incheind pe locul doi (trei puncte acumulate - o victorie si un egal). URSS - Romania 0-2/ Camerun - Romania 2-1/ Argentina - Romania 1-1.

Tricolorii paraseau competitia dupa 4-5 (in urma loviturilor de departajare) impotriva Irlandei. Au marcat Hagi, Lupu, Rotariu, Lupescu, a ratat Timofte. Meciul s-a disputat pe 25 iunie, la Genoa.

Germania a devenit campioana a lumii (pentru a treia oara) dupa ce a invins, scor 1-0, pe Argentina in marea finala de pe Stadio Olimpico din Roma (pe 8 iulie).

Vezi aici imnul oficial al World Cup Italia 90:





Citeste mai multe despre   



















8880 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    aveam 8 ani (Marţi, 8 iunie 2010, 16:14)

    cristi [anonim]

    Atunci am avut primul contact cu fotbalul modial, si a fost una din cele mai frumoase veri.
  • +6 (6 voturi)    
    Avem 10 ani... (Marţi, 8 iunie 2010, 16:17)

    ASIMO [anonim]

    ... si imi aduc aminte ca ieri foarte multe nume din echipele de atunci... de la Germania: Th. Hässler, K. Augenthaler, A. Brehme, R. Völler, L. Matheus, cu Bodo Ilgner in poarta ... de la Camerun: Makanaki, Imbukimbuk...si muuuulti altii care atunci au adus lumina in chipurile copiilor proaspat scapati de cravata de pionier si de "tovarasa". Si sunt convins ca mult au si azi ascunse prin pod surprizele Cin-Cin cu fotbalistii Coppei del mondo. Fantastic... si era spectacol fotbalistic, nu balet cu drogati tatuati, posesori de Vertu si D&G.
    Ce vremuri ... ce oameni ... ce fotbal! :-)
    • +3 (3 voturi)    
      Amintiri (Marţi, 8 iunie 2010, 16:24)

      laur [anonim] i-a raspuns lui ASIMO

      Da. Exact 10 ani si 6 luni aveam si eu. Ce sa zic. Ai supus furmos Asimo.
      "Notte magice"
      "Sotto il cielo"
      "Di un estate italiana". Frumos.

      Ce sa zic. Azi nici macar nu mai sunt pasionat de fotbal. Ultimul campionat de fotbal a fost cel european din Anglia. Si mi-a ajuns. Nu va mai fi niciodata pentru Romania fotbalul de atunci!
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 8 iunie 2010, 23:50)

      Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui ASIMO

      Cred ca stiu cam cu cine ai tinut atunci... Germania:)
      Ai perfecta dreptate cand vorbesti despre luptatorii de atunci si "fotbalistii" de acum...
  • 0 (0 voturi)    
    Da (Marţi, 8 iunie 2010, 16:27)

    Babilou [anonim]

    A fost prima mea iesire in west si prima participare la un campionat mondial de fotbal.... in italia am fost primiti cu o simpatie extraordinara ca romani, eram la 6 luni de la "revolutie"....

    Dar lucrurile s-au schimbat brusc deoarece in perioada campionatului a avut loc prima dintre mineriade.... jumatate dintre romanii din excursie au ramas pe acolo....
  • 0 (0 voturi)    
    M-am nascut in '92 dar am vazut la net... (Marţi, 8 iunie 2010, 16:36)

    Motanul [anonim]

    ...meciurile de la acel turneu final !!! Cea mai frumoasa partida a fost victoria 2-0 cu U.R.S.S., in timp ce de cealalta parte mi s-a parut foarte dramatica partida cu irlanda !!! Am avut si ghinion la acea partida deoarece a ratat doar un jucator de la noi, in timp ce destinul a facut ca irlanda sa inscrie din fiecare penalty !!!
  • +1 (1 vot)    
    daa (Marţi, 8 iunie 2010, 16:37)

    daniel [anonim]

    aveam 7 ani si e prima mare competitie sportiva pe care am urmarit-o, au urmat olimpiada de la barcelona, lillehamer, cm din sua. amintiri fantastice!

    cand romania a fost eliminata, am plans, nu prea stiam eu cu ce se mananca dar eram foarte pasionat de romania :)
  • +1 (1 vot)    
    cateva linkuri (Marţi, 8 iunie 2010, 19:30)

    mitica [anonim]

    2 linkuri la care daca va uitati sigur va vor trece fiorii:
    http://www.youtube.com/watch?v=eQ_ToSnINSo
    http://www.youtube.com/watch?v=TvbDxPgW9gM&feature=related

    de aici va descurcati ;)
    • -2 (2 voturi)    
      La primul link... (Marţi, 8 iunie 2010, 20:16)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui mitica

      http://www.youtube.com/watch?v=eQ_ToSnINSo te anunt ca nu m-a speriat nimic !!! Iar la al doilea la fel !!! a cantat shakira !!! Nu vad nimic infricosator la asta !!!
  • 0 (0 voturi)    
    catre cei de mai sus... (Marţi, 8 iunie 2010, 21:41)

    Motanu [anonim]

    ...ati dori sa imi spuneti si mie cum imi fac cont ca apoi sa apar ca [utilizator] pe acest site ??? va rog mult de tot !!!
  • +1 (1 vot)    
    cei mai frumosi ani (Marţi, 8 iunie 2010, 23:49)

    Klaus_CT [utilizator]

    In '90 aveam 11 ani. Inca imi aduc aminte de acel campionat mondial, a fost cel mai frumos campionat la care am asistat, poate chiar mai interesant decat USA '94. Imi aduc aminte ca am pus pariu cu colegii de clasa cu privire la viitoarea campioana mondiala. A inceput fiecare sa spuna cu cine va paria... Argentina, Brazilia, Italia, Anglia. Eu am ales Germania si de atunci tin cu nemtii ca si cum ar fi echipa Romaniei. Tin minte ca la meciul impotriva Angliei in semifinale saream de fericire in pat la fiecare minge pe care o scotea Bodo Illgner la penalty. Inca mai astept sa primesc de la un fost coleg o cola si o prajitura castigate in urma pariului pus la inceputul campionatului. Eu am ales Germania, el Italia :) Piesa alesa "Un Estate Italiana - Gianna Nannini & Edoardo Bennato " este cel mai frumos imn din istoria campionatului mondial. Imi aduc mereu aminte cu emotie de acea vara. Superb! Acum totul s-a tranformat din pacate in marketing, in tot mai multe echipe nationale aparand inclusiv jucatori de nationalitate diferita de echipa pe care o reprezinta. Atunci era diferit, cine a trait acel campionat stie la ce ma refer. Salutari tuturor! :)
    • 0 (0 voturi)    
      sa (Duminică, 26 august 2012, 19:07)

      stelica [anonim] i-a raspuns lui Klaus_CT

      sunt de acord a fost superb