Echipa nationala

Razvan Lucescu: Suntem singuri impotriva tuturor

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 6 iunie 2010, 10:48 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu, selectionerul Romaniei
Foto: Agerpres
Razvan Lucescu a afirmat dupa victoria cu Honduras (scor 3-0) ca prima reprezentativa a Romaniei lupta in aceste momente impotriva presei din tara, a oamenilor de fotbal si a celor care fac afaceri de pe urma sportului rege. Concluzia selectionerului este urmatoarea: nationala este singura impotriva tuturor.

"Luptam impotriva presei din Romania, a oamenilor de fotbal din tara si a celor ce fac afaceri din fotbal. Suntem singuri impotriva tuturor, dar suntem mult mai uniti din aceasta cauza. Asta e cel mai important! ", a declarat Razvan Lucescu la finalul disputei cu Honduras.

"E bine ca ne-am impus, dar asta nu inseamna ca putem spune ca meritam la Mondiale. Chiar daca am invins o formatie care merge in Africa de Sud, nu putem spune ca meritam si noi calificarea" - Daniel Niculae.

" Am fost mai calmi si am tinut mai mult mingea. Nu am mai fost crispati, ne-am concentrat mai bine si am aratat ca meritam sa castigam si alte meciuri, nu numai pe ultimul. Acest presing il pregatim la fiecare antrenament si incercam sa-l aplicam si in meci. Razvan ne explica, noi punem in practica. Acum ne-a iesit si s-a vazut. Am batut cu 3-0 o echipa calificata la Mondiale. Nu pot sa zic eu care e valoarea lor. Au jucatori valorosi. Noi incercam sa formam o echipa competitiva si chiar o familie. Asta se va intampla numai prin rezultate si jocuri bune" - Gabi Tamas (gsptv).


Citeste mai multe despre   























1616 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Serios??? (Duminică, 6 iunie 2010, 9:54)

    Menandy [anonim]

    ...despre ce familie vorbesti tamas, cea de la brasov sau cea din anglia?hai sa fim seriosi...o echipa nationala se formeaza di jucatori seriosi si nu din familisti de duminica...
    • +2 (2 voturi)    
      "Suntem singuri impotriva tuturor" (Duminică, 6 iunie 2010, 11:33)

      george [anonim] i-a raspuns lui Menandy

      serios , nu il ai pe taticu ?
      De iubitorii fotbalului ai auzit , stiai ca de la ei maninci o paine ?
      Vad ce da ei nu pomenesti o iota , nu ii vezi , nu stii ca exista ,aia sunt doar prostimea..
      Poate e timpul sa iti muti tabara in alta parte ...
  • +2 (6 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic (Duminică, 6 iunie 2010, 11:05)

    Victor [anonim]

    Un selectioner care faca mai mult zgomot inutil decat o goarna de suporter.

    Pacat, putem oricand lua un antrenor profesionist fie si neroman, sau putem cauta un antrenor roman cu bun simt in sistem, caci sunt cativa.
  • +3 (3 voturi)    
    Alt antrenor persecutat ... saracu ' (Duminică, 6 iunie 2010, 11:12)

    Maradonna [anonim]

    Nu sunteti in stare de nimic si tot voi aveti gura mare.
    Fotbalul, dupa cum ar fi trebuit sa stie pana acum Marele Antrenor, se masoara si in rezultate.
    Ale Romaniei sunt ZERO (pt. ca nu pot spune ca sunt cu minus ....)
    Hai sictir !
  • -3 (3 voturi)    
    Toti sunteti experti in fotbal (Duminică, 6 iunie 2010, 11:12)

    faf [anonim]

    Lasati omul sa isi cladeasca echipa, sa experimenteze acum in amicaluri.
    • +1 (1 vot)    
      Pe el !! (Duminică, 6 iunie 2010, 15:22)

      Gh. Hagi [anonim] i-a raspuns lui faf

      Nu vreau sa-l las in pace !! Vreau eu la nationala !! Ma ajuta G Popescu si fratii Becali si presa !!
  • +4 (4 voturi)    
    putoiasul atomic (Duminică, 6 iunie 2010, 11:12)

    tepes [anonim]

    Putoiului i-a venit apa la moara,acest tip nu intelege ca nimeni nu este impotriva nationalei daca are rezultate decente,in privinta presei acesta este rolul ei sa critice sa ne atraga atentia unde gresim ,de ex.ca antrenorul nu stie sa faca echipa si cei rau in asta .Iar chestia cu luptam impotriva tuturor este jenanta,si nu te mai exprima la plural puriule lumea de care zici tu nu are treaba cu jucatorii nationalei ei au treaba cu tine un maimutoi arogant care provoaca scandaluri crezind ca cu el incepe fotbalul.Hai ja ja
  • +3 (5 voturi)    
    Nu stiati? Razvanel e campion mondial! (Duminică, 6 iunie 2010, 11:16)

    Liviu Iordache [anonim]

    Cit de ridicol poate fi acest nimeni, din care, daca scuturi putin, ramine doar numele? A batut si el o echipa din adevarata lume a 3-a a fotbalului, care, in plus, nici nu-si propune sa rupa norii acum (de aia i-au bataie mai toate calificatele, cistiga cite una doar cind joaca intre ele) si, gata, s-a umflat tarita in el! El lupta impotriva tuturor! Pai lupta impotriva noastra, pentru ca isi bate joc de fotbalistii buni ai tarii astia. De unde l-o aduce pe Florescu asta, nici maica-sa nu stie unde joaca? Iata, il gaseste, in schimb pe Radu Stefan, care joaca la Lazio (ai auzit de echipa asta?) nu-l gaseste! Asta asa, de pilda. Dar ia sa vedem daca putem gasi ceva mai mediocru in istoria fotbalului romanesc decit acest razvanel! Portar de divizia B, absolut mediocru! Antrenor de club, la Brasov, de exemplu, unde jumatate din puncte i le-a luat Dinu Vama (asta e omul de fotbal impotriva cui lupta el acum?). La nationala a ratat toate momentele importante, culminind cu una dintre cele mai rusinoase infringeri din istorie (0-5), dupa care nu a avut demnitatea sa-si dea demisia. Ca sa ne dam seama de catastrofa de la Belgrad, e ca si cum Razvanel ar trebui sa faca o echipa cu jucatori din Tara Birsei si ar bate la scor o fosta sfert finalista a Mondialelor, sa zicem Spania! Cit de nesimtit poti fi?
  • +5 (5 voturi)    
    un succes istoric (Duminică, 6 iunie 2010, 11:26)

    stalin_dingo [anonim]

    felicitari pentru uriasa victorie impotriva puternicei si glorioasei echipe a hondurasului. un rezultat ce a socat galaxia, un succes enorm, bravo lucescule, bravo bah adormitilor !
  • +3 (3 voturi)    
    Sigur ca da (Duminică, 6 iunie 2010, 11:32)

    valika [utilizator]

    Asta-i ca aia cu "lasati-ne sa ne pregatim pentru Liga Campionilor!" =))
  • +4 (4 voturi)    
    Same old story... (Duminică, 6 iunie 2010, 12:02)

    OzzyO [utilizator]

    De cand ii stiu, Lucestii astia sunt persecutati de toata lumea. Macar ta-su a demonstrat de multe ori ca e antrenor, da' asta micu' nu stiu ce vrea.
    • +3 (3 voturi)    
      Exact. (Duminică, 6 iunie 2010, 12:37)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      A preluat sloganul Rapidului-asta cu singuri...N-are nici imaginatie.Si incepe din ce in ce mai mult sa se planga ca taica-su'.Si ala vede numai comploturi impotriva Sahtiorului,organizate de federatia ucrainiana si de Dinamo Kiev,de arbitri,de incalzirea globala si timpul probabil.Numai ca taica-su' mai stie si fotbal,spre deosebire de Persecutatu' junior.E clar,nationala e o palarie mult prea mare pt. el.Daca tot vroia federatia sa puna un antrenor tanar-trebuia pus Bursucul.Si ala e cam paranoic si vede numai arbitraje ostile,dar vede fotbal si-si tine in frau jucatorii.
    • +1 (1 vot)    
      Vei vedea cu timpul .... (Duminică, 6 iunie 2010, 15:24)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      Da tasu nu a pierdut la viata lui nici un meci ?? El are 60 ani , baiatul 40 , asa ca aveti rabdare !!
  • +3 (3 voturi)    
    mda... (Duminică, 6 iunie 2010, 12:10)

    unu [anonim]

    Daca presa va critica, inseamna ca va persecuta.
    Daca suporterii va huiduie, sunt niste badarani.
    Sa faca bine sa nu va mai strice nimeni somnul de frumusete, ca doara de aia ati intrat pe teren, sa va odihniti si voi (ca noaptea aveti treaba).
  • +1 (1 vot)    
    Alternativele gandirii ! (Duminică, 6 iunie 2010, 12:53)

    Adrian [anonim]

    Daca pierdea eram ultima echipa din galaxie.
    Daca castigam ... vai ce succes impotriva Hondurasului ... !
    Daca faceam egal ... era acelasi lucru cu o infrangere.

    Pentru asa oameni ... asa fotbal !

    Astept multumiri pentru faptul ca v-am luminat!
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai inteles (Duminică, 6 iunie 2010, 17:01)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Noi ne bucuram ca a invins Romania. In sfarsit, era si cazul.
      Il criticam pe Lucescu pt ca are paranoia.
  • -3 (3 voturi)    
    Cine are dreptate? (Duminică, 6 iunie 2010, 12:55)

    PANDELE [anonim]

    Dupa comentariile de mai sus, inclin sa-i dau dreptate lui Razvan Lucescu.
  • +3 (3 voturi)    
    La fel de 'singur' (Duminică, 6 iunie 2010, 13:33)

    Daniela [anonim]

    cum a fost si la Rapid, si la Brasov...ce sa mai lupta baietasul asta cu toti...si de fiecare data pierde...
    Ce-ar fi sa plece? Sa nu se mai lupte cu 'toti'?
  • +2 (2 voturi)    
    romanica (Duminică, 6 iunie 2010, 15:04)

    Gabi Fierea [anonim]

    In romanica lucrurile stau cam asa:
    -antrenorul(sau selectionerul) este numit pe interese
    -jucatorii sunt praf si pulbere
    -presa a facut scoala la f.f. numai cancan si click
    -bizonul din tribune=seminte si pet
    • 0 (0 voturi)    
      doamna, va simtiti bine ? (Duminică, 6 iunie 2010, 15:07)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Gabi Fierea

      nu cumva atzi mancat stricat ?!

      natzionala nu'i singura, il are pe razvanel ! ca ce'i el antrenor, ori gluga de coceni ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Iar noi, (Duminică, 6 iunie 2010, 17:01)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Fierea

      astia de comentam pe net-le stim pe toate.Ca sa fie tacamul complet,nu de alta.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu exageram (Duminică, 6 iunie 2010, 17:53)

    Costica [anonim]

    Lumea trebuie sa inteleaga ca este greu sa fi mult mai bun decat mediul in care traiesti, chiar daca poti. Hai sa fim seriosi - la FRF sunt un milion de interese, cand se vand jucatori cu milioane intr-o tara in care venitul mediu este de 500-1000 de euro pe luna. Razvan trebuie sa se abtina de la astfel de afirmatii care-i vor aduce numai probleme si sa se focuseze pe echipa, pe selectia jucatorilor, care este esentiala. Are nevoie de oameni inimosi, nu de mercenari ca Mutu (pe asta chiar il are in mana acum ca a calcat pe bec a doua oara si probabil va merge pe meleagurile fierbinti ale Sauditilor). Comentariile vis-a-vis de talentele romanesti din strainatate neconvocate sunt bune si Lucescu trebuie sa faca mai mult pt a aduce jucatori tineri si in forma, care joaca meci de meci la echipele lor de club.
    Adevarul este ca fotbalul intern este un dezastru, cu cateva exceptii notabile nu avem jucatori de talie mondiala cum aveam acum 10 ani. Rezultatele la nivel european sunt zero, exceptie Urziceniul. Jucatorii de afara fie nu joaca, fie sunt ori blazati, frustrati sau epuizati. Sa nu uitam ca Piti a scapat total echipa din mana si situatia asta a mostenit-o Razvan. Iar cine-l critica pt ca este baiatul lui tata este un fraier pt ca Lucescu senior a crescut echipa de aur a Romaniei si i-a salvat si relansat personal pe Hagi si Sabau cand erau marginalizati. Este indiscutabil unul dintre cei mai mari antrenori romani, de la care oricine are de invatat.
  • 0 (0 voturi)    
    despre Steaua (Duminică, 6 iunie 2010, 19:42)

    Andrei Popescu [anonim]

    Mă iertați că nu comentez ceva despre echipa națională, dar comentariul meu vreau să aibă unde să sară în ochi! Sunt un fan stelist de mic, și nu ratez nici un meci al echipei mele favorite! Sincer, nu îi înțeleg pe aceia care spun că Steaua a murit! De ce a murit? Vreau să am o dovadă clară! Locul 4 nu mi se pare o dovadă suficientă că Steaua a murit! Steaua a mai fost clasată pe 1000 de locuri 4 în istoria ei și tot nu a murit! Steaua nu va muri niciodată!