Partida amicala

Romania - Honduras 3-0/ Respiram

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 iunie 2010, 19:21 Sport | Fotbal

Echipa nationala a Romaniei
Foto: AGERPRES
Nationala Romaniei da primele semne de viata pe 2010, tricolorii reusind prima victorie din acest an impotriva Hondurasului, scor 3-0. Reusitele lui Daniel Niculae (20'), Florescu (45') si Radoi (76' penalti) au pus capat crizei de rezultate. Evidentiatul zilei a fost Ciprian Deac (coautor la doua dintre goluri).

Romania a fost invinsa de Israel, Ucraina si Macedonia in 2010, iar tricolorii erau cu moralul la pamant. Disputa cu Hondurasul era una mai mult decat de palmares pentru elevii lui Razvan Lucescu, tinand cont de faptul ca reprezenta una din ultimele verificari inainte de startul preliminariilor pentru EURO 2012. 

Cu o schimbare vizibila de atitudine fata de partidele cu Macedonia si Ucraina, tricolorii au avut momente bune contra unei echipe calificate la Cupa Mondiala.

Reusitele lui Niculae (20'), Florescu (45') si Radoi (76' penalti) au stabilit invingatoarea, iar pentru prima reprezentativa urmeaza o vara de pauza inainte de confruntarea cu Albania (prima din preliminarii). Pentru a ajunge insa in Ucraina si Polonia, elevii lui Razvan Lucescu trebuie sa transpire serios.

"Nu era importanta victoria, ci reactia baietilor dupa 10 zile de cantonament. Au dat 100% la antrenament, iar cu Honduras s-a vazut ca au dorit neaparat victoria. Mai sunt multe de pus la punct, dar cred ca avem cativa jucatori buni pe care ne vom baza in preliminariile pentru EURO 2012" - Ionut Lupescu (DigiSport).

Echipe:

Romania: Lobont (Lung '83)- Dananae, Tamas (Galamaz '79), Goian, Rat (Sepsi '84)- Cocis (Ghioane '46), Radoi, Florescu, Deac (Radut '82)- M. Bilasco, D. Niculae (Dica '67). Selectioner: Razvan Lucescu.

Honduras: Escober - Mendoza, Bernardez (Chavez '39), Izaguirre, Figueroa - Nunez (Espinoza '46), Palacios (Turcios '68), Guevara, De Leon (Pavon '59) - Suazo, Welcome. Selectioner: Reinaldo Rueda.

Meciul cu Honduras a fost cel de-al 608-lea din palmaresul primei reprezentative. Tricolorii au contabilizat 272 de victorii, 149 de remize si 187 de infrangeri. Golaveraj 1019-798.


Citeste mai multe despre   






















10759 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    digi shit (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 19:41)

    claudiu [anonim]

    aiurea cu ca e pe digi, parca filmeaza cu telefonu
  • +4 (10 voturi)    
    Hai Romania (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 20:01)

    roman [anonim]

    Hai baieti,cu prima victorie!!!
    • -3 (9 voturi)    
      Hai Romania ... in B ! (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 20:45)

      Pisy [anonim] i-a raspuns lui roman

      Cu Lucescu Razvan in frunte vom avea succesuri multe !
  • 0 (6 voturi)    
    haideti (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 20:46)

    cipri_ [utilizator]

    haideti baieti, trageti cu dintii, dati tot ce aveti mai bun.... poate asa, veti reusi sa bateti pe honduras :-)
  • +1 (3 voturi)    
    Ecuador? (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 20:59)

    Cordoba [anonim]

    Ati scris la minutul 20: Romania - Ecuador 1-0 (in loc de Honduras)
  • 0 (8 voturi)    
    romania (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 21:00)

    romania [anonim]

    haidetzi baietzi poate o sa reusitzi sai batetzi ji pe victoria branesti:)):)):)):)):)):))=))=))=))
  • +5 (7 voturi)    
    romania (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 21:30)

    jean [anonim]

    45 de minute foarte bune..bravo florescu
  • +1 (5 voturi)    
    da da asa e (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 21:30)

    danut lupascu [utilizator]

    acu urmeaza tara de foc, haiti si mai sunt ceva insulite prin pacific
    • +2 (2 voturi)    
      honduras (Duminică, 6 iunie 2010, 9:33)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui danut lupascu

      da,da ,ei sunt la mondiale totusi ,iar noi ii vedem la tv...
      • -1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 6 iunie 2010, 12:06)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui alpha

        Sunt la mondiale, ca trebuia sa fie la mondiale si cineva din zona aia, ca despre asta e vorba. Asta nu inseamna ca orice echipa prezenta la mondiale e mai valoroasa decat una care nu e acolo.
  • 0 (4 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 21:32)

    dfg [anonim]

    Bravo! Hai Romania! Bravo Romania!
  • +1 (3 voturi)    
    atzi uitat sa schimbatzi afisul d'afara (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 21:32)

    pf [anonim]

    acolo e tot zero zero.
  • 0 (6 voturi)    
    Haidetzi baieti, ca la "oficialul" cu Feroe ... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 21:45)

    Hyena [anonim]

    ... veti lua bataie cu 2-0.
    Briliantul si generatia lui .... cascadorii rasului.
    Sa nu mai auzim de voi!
    • 0 (2 voturi)    
      Excelent (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:48)

      C [anonim] i-a raspuns lui Hyena

      "Briliantul si generatia lui .... cascadorii rasului.
      Sa nu mai auzim de voi! "

      Asta imi doresc si eu.
      Ratati....

      Pe astia mai reusesc sa ii bata - restul - e istorie... Hagi cu ai lui....
      Ce pacat.
  • +3 (5 voturi)    
    macar sa fie un 4-0 (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:16)

    me [anonim]

    ... pentru moral...

    caci mai departe aveti muuult de munca !
  • -1 (5 voturi)    
    fotbal romanica cu cine? (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:20)

    pista [anonim]

    hai sa fim seriosi, suntem de toata rabla l-am votat pe toader ,ne meritam soarta,nu avem treeaba cu fotbalul,ei iau banii noi ii dam!asta este!
  • +2 (4 voturi)    
    audienta record (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:27)

    derailed [anonim]

    Probabil nici parintii lor nu le mai urmaresc meciurile la televizor.. de tot rasul!
  • -1 (5 voturi)    
    voi ! (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:29)

    toc io [anonim]

    ma mir ,romanes a avut meci si a castigat !
  • +1 (5 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:36)

    sentenced [utilizator]

    Cand a venit Razvan la nationala m-am bucurat.
    Acum vad ca el poate fi antrenor bun doar in campionat (inca mai sper sa ma insel pentru binele nationalei ) .
    Plus ca speram sa aiba o alta relatie cu jucatorii , dar vad ca e certat cu multi din ei , iar la ce arie de selectie avem nu ne putem permite sa pierdem jucatori .
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo Lucescu !! (Duminică, 6 iunie 2010, 10:55)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      Avem nevoie de jucatori ambitiosi nu de vedete ca Mutu , Chivu , Marica ... care fac numai figuratie si dau indicatii . Nu din cauza lui Chivu am luat gol de la Macedonia ?? El niciodata nu va mai da cu capul in minge .....Ati vazut ce respirat a fost jocul fara vedeta ?? Bravo Lucescu !!
  • +5 (7 voturi)    
    romania (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:38)

    dragos [anonim]

    mai avem de munca..oricum Honduras e o echipa calificata la campionatul mondial si am vazut ce fotbal joaca...deci,hai sa fim mai optimisti..cu munca si ambitie si cu putin noroc poate ne calificam la euro.
    • 0 (2 voturi)    
      Honduras (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:50)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui dragos

      La cite accidentari s-au intimplat in amicalurile astea nu cred ca Honduras a vrut sa riste stiind ca ei deja is calificati la campionatul mondial, dar cind va veni vremea de calificari pt Euro se vede adevarata valoare, sau in Euro :) sincer eu nu is multumit cu o calificare la Euro, eu vreau sa vad rezultate dupa calificarea de la Euro, asa ca sa ne calificam la Euro si sa isi mai bage Lupescu si Sandu ceva euro in buzunar si echipa nationala ajunge ciuca batailor, si iese ultima din grupa mai bine nu s-ar califica asa poate ca daca nu le-ar mai veni bani de FIFA si UEFA, si-ar da si Sandu demisia si ar veni alti mai rasariti cu interes pt viitorul fotbalului romanesc si nu pt buzunarul lor...
  • 0 (2 voturi)    
    Pasi timizi (Duminică, 6 iunie 2010, 2:09)

    Costica [anonim]

    Victoria Romaniei cu Honduras-ul arata ca atunci cand promovarea jucatorilor la echipa nationala se face pe merit, convocandu-i pe cei mai in forma si uitand de interese, lucrurile pot merge chiar bine. Razvan Lucescu e un antrenor tanar si are nevoie sa se impuna si sa tine echipa in mana. Asta este greu cu vedete ca Mutu, care, dupa ce a scapat ca prin urechile acului de platit 17 milioane de euro pentru doping, a fost suficient de ****** ca sa se trateze cu altceva interzis. Asta spune multe despre seriozitatea sa - el si cei ca si el nu au ce cauta la Nationala indiferent cat de buni sunt. Evident ca si Lucescu trebuie sa fie la fel de integru si atunci lucrurile vor merge bine. Si chiar daca nu vor merge perfect, seriozitatea si munca vor fi intotdeauna resplatite. Cine nu crede, sa se uite la Unirea Urziceni - o echipa fara aere, dar cu realizari serioase. Deci, Bravo Razvan, fa echipa celor mai seriosi si muncitori si vei reusi!
    • 0 (2 voturi)    
      Hai Lucescu (Duminică, 6 iunie 2010, 11:06)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Bun comentariu , dar ai uitat de vedetele Chivu ( cu cap coaja de ou - din cauza lui am luat golul cu Macedonia ) si de Marica . Fara vedete jocul a fost mai liber . Tot asa Lucescu !! Rusine celor care zbiara sa fie inportanti !!
  • 0 (2 voturi)    
    macar am batut si noi pe cineva... (Duminică, 6 iunie 2010, 10:55)

    liviu [anonim]

    tot nu inteleg d c nu i-a dat lui lung jr macar 45 de minute dar ma rog. domnmuul lucescu jr nu intelege ca in amicale trebuie sa rodezi si sa incerci jucatori...
    bine ca am invins, desi eu sunt , din pacate, tot de parere ca mai prindem un campionat european sau mondial cand o sa inventeze astia o racheta care zboara mai repede ca viteza luminii in vid...
  • 0 (2 voturi)    
    un succes istoric (Duminică, 6 iunie 2010, 11:31)

    stalin_dingo [anonim]

    felicitari pentru uriasa victorie impotriva puternicei si glorioasei echipe a hondurasului. un rezultat ce a socat galaxia, un succes enorm, bravo lucescule, bravo bah adormitilor !