CFR si Unirea Urziceni isi vor disputa Supercupa Romaniei

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 3 iunie 2010, 13:16 Sport | Fotbal

CFR, castigatoarea Supercupei in 2009
Foto: Agerpres
Presedintele echipei CFR Cluj, Iuliu Muresan, a anuntat ca in acest an se va disputa Supercupa Romaniei, desi elevii lui Mandorlini au castigat in acest sezon atat titlul de campioni cat si Cupa Romaniei. Adversara ardelenilor ar urma sa fie ocupanta locului secund in Liga 1, Unirea Urziceni.

"Pe 18 iunie, la Comitetul executiv al FRF, se va decide disputarea Supercupei Romaniei, intre CFR si Unirea Urziceni. De acum incolo, echipa care face eventul va disputa Supercupa pe propriul teren, in compania echipei clasate pe locul al doilea in campionat. Astfel, noi vom juca in Gruia cu Urziceni pe 18 iulie. Sper sa castigam si acest trofeu, avem valoare si mentalitate de campioni", a declarat Iuliu Muresan, potrivit cfrmania.ro.

Cele doua formatii s-au intalnit si anul trecut in Supercupa: Urziceni din postura de campioana a Romaniei si CFR in calitate de castigatoare a Cupei Romaniei. Ardelenii s-au impus cu 4-3, dupa loviturile de departajare.


Citeste mai multe despre   






















1817 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    helllloooooooooouuuuuuuuuu (Joi, 3 iunie 2010, 12:40)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Supercupa nu se joaca intre castigatoare cupei si cea a campionatului? Anul asta CFR le-a castigat pe ambele deci acutomat este si castigatoarea supercupei ! WTF?
    • +3 (3 voturi)    
      nu prea e logic (Joi, 3 iunie 2010, 13:52)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      ca echipa care a luat campionatul sa nu joace in supercupa asta. in fond e mai important campionatul decat cupa. reamintesc carcotasilor ca CFR joaca in calitate de castigatoare a cupei si nu cea de campioana!

      ar fi fost mult mai logic ca supercupa sa fie jucata in primul rand de campioana, iar daca aceasta a luat si cupa romaniei, atunci cealalta finalista a supercupei sa fie echipa care a participat si a pierdut in finala cupei.

      se rejoaca finala cupei, so what?
      • +1 (1 vot)    
        Nu ai inteles ce am vrut sa zic. (Joi, 3 iunie 2010, 15:58)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui ceferistul

        Nu am zis ca nu e normal ca CFR sa nu joace pentru ca a luat campionatul. Am zis ca trebuia sa ia cupa direct, nu sa joace meci pentru ea. Imi aduc aminte ca acum cativa ani, cand a luat Dinamo eventul, a jucat cu Otelul finala cupei. Atunci au plecat acasa si cu supercupa pentru ca luasera si cupa si campionatul => nu s-a mai jucat nici un meci de supercupa.
  • -12 (12 voturi)    
    CFR echipa UNGARIEI MARI (Joi, 3 iunie 2010, 13:30)

    Rotarianu [anonim]

    Deci pentru ce sa ne bucuram?
    • +7 (7 voturi)    
      de aia (Joi, 3 iunie 2010, 13:38)

      ardelean [anonim] i-a raspuns lui Rotarianu

      Se pare ca ungurii au mai multa grija de noi decat romanii....... Elore CFR, cum ar zice unguru' bulan. :)
    • +8 (8 voturi)    
      Steaua echipa AROMANIEI MARI (Joi, 3 iunie 2010, 13:45)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui Rotarianu

      asta, daca urmam (i)logica rotariana.

      p.s. sincer sa fiu nu sunt la curent cu componenta echipei clujene, dar as fi curios sa stiu cati jucatori de origine maghiara sunt acolo.
    • +4 (4 voturi)    
      Whatttt?? (Joi, 3 iunie 2010, 14:07)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Rotarianu

      De ce e echipa ungariei? pt ca patronul e de etnie maghiara? Inafara de patron cine mai e ungur pe-acolo? Citi jucatori unguri are?
      Pe logica ta creata Chelsie e echipa rusiei mari, ca doar e patronata de abramovici, alte echipe europene patronate de arabi sunt echipele arabiei mari, si tot asha.
      Echipa este a localitatii din care face parte si in special a fanilor.
  • +6 (6 voturi)    
    care echipa ungariei? (Joi, 3 iunie 2010, 13:40)

    tudor [anonim]

    eu m-am saturat deja de toate prostiile astea cu echipa de unguri and stuff .... exista un actionar ungur si atat. trust me, eu am o problema cu ungurii, dar cfr-ul chiar nu e o echipa pt unguri sau a ungurilor :) ca si clujean, poti tine si cu cu U si cu CFR ... ca doar tinem cu clujul :) nu cu miticii ... asa ca decat sa incepeti cu ce echipa e asta cfr? si alte magarii din astea , mai ganditi-va ca se intampla si lucruri bune in romania :) si nu-mi spune mie ca nu te-ai bucurat cand cfr a batut pe as roma :) sau cand a facut egal cu chelsea.. sau anu' trecut cand urziceniul a facut o impresie foarte buna in CL ... pana mea ma ca nu suntem in stare niciodata sa ne bucuram toti pentru ceva ... stam numai in tara asta si cum misca cineva ii dam in cap ... nu cumva sa fie vreunu' mai presus ca restu' ... in loc sa te gandesti ca daca ala poate poti si tu, mai bine ii arati tu ca nu poate ... ///
  • 0 (0 voturi)    
    ca la noi (Joi, 3 iunie 2010, 14:01)

    laurentiu [anonim]

    se decide in comitetul executiv sa se dispute in orice conditii supercupa doar sa mai adaugam un trofeu artificial in vitrina...ca doar asta e fotbalul de la noi..sa ne batem precum chiorii cu orice mijloace sa luam trofee interne sa ne laudam si sa iesim pe post apoi...noi suntem cutare echipa, am luat n trofee in ultimii ani...
  • -5 (5 voturi)    
    Cata NESIMTIRE la CARTONARII cfr cluj ??? (Joi, 3 iunie 2010, 14:04)

    SILE [anonim]

    Auzi d-le : Daca au castigat campionatul si cupa cu ARBITRII si (sau) VALIZE acum mai au si NERUSINAREA de a vrea Supercupa pe "moca" !!!
    ... sau NU mai merge cu arbitrii si (sau) valiza s-a golit ????
    RUSINE (pt. a cata oara ???) CARTONARILOR de la cfr cluj !!!
    • +1 (1 vot)    
      cainii latra... (Joi, 3 iunie 2010, 15:27)

      easy [anonim] i-a raspuns lui SILE

      caravana trece...
    • +2 (2 voturi)    
      bai nene (Joi, 3 iunie 2010, 16:00)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui SILE

      Nu's fan CFR, exprim si eu o oarecare logica. Meciul asta nu are de ce sa fie jucat. Nu e logic sa joace decat castigatoare campionatului si castigatoarea cupei. Asa e peste tot unde e civilizat. Ce inseamna sa joace echipa de pe locul 2? Unde s-a mai pomenit?
  • 0 (0 voturi)    
    cum de se mai joaca supercupa??? e ilogic !!! (Joi, 3 iunie 2010, 21:57)

    Motanu [anonim]

    Anul acesta Cfr Cluj a luat si titlul si cupa iar faptul ca se va disputa si supercupa nu are sens !!! Cum e posibil ca urziceniului sa i se dea sansa sa castige supercupa cand ne gandim ca nu a castigat niciun trofeu intern anul acesta !!! Rusine urziceniului !!! Prin asta urziceniul dovedeste faptul ca anul trecut ei au fost niste ,,campioni de CARTON !!! '''