Nationala de fotbal nu mai sperie pe nimeni: tricolorii au inregistrat miercuri un nou esec, 0-1 contra Macedoniei. Dupa Israel si Ucraina, echipe care ne-au batut in acest an, si Macedonia a ajuns sa isi faca palmares pe seama tricolorilor.

Lupescu: NU avem nicio problema de antrenor, il sustinem pe Razvan.

Cu exceptia primelor minute, cand a echilibrat cat de cat la mijlocul terenului, Macedonia nu a dat semne ca ar putea sa provoace vreun mare deranj nationalei tricolore. Romanii au luat repede initiativa si au inceput sa joace exclusiv in terenul adversarului. Din pacate, tricolorilor le-au lipsit pasa decisiva si capacitatea a de rupee ritmul, astfel ca dominarea s-a transformat intr-una sterila, usor de anihilat chiar si de catre defensiva macedoneana. Cocis a semnat prima situatie consistenta, cu un sut scos greu de portarul advers (17).

Dar principalul eveniment al reprizei a fost golul marcat de Sikov: la o lovitura de colt, Chivu iese greu din dispozitiv si nu il poate opri pe Sikov care a reluat in plasa din 6 metri, dupa o venire perfecta pentru o lovitura de colt. Era minutul 28, iar tricolorii au avut nevoie de ceva timp pentru a iesi din starea de soc. A facut-o acelasi Cocis care a nimerit bara cu un sut de la 20 de metri (38).

Dupa pauza, Razvan Lucescu a schimbat, incercand sa nimereasca formula salvatoare. Din nefericire, Romania a jucat la fel de neinspirat, obtinand prima ocazie importanta abia in minutul 75, cand un sut al lui Radoi a fost deviat de Bilasco putin pe langa poarta.

Finalul a adus Romania in situatie disperata - simtind ca poate pierde in fata unui adversar modest care din minutul 28 nu a mai iesit la joc, tricolorii au recurs la suturi repetate din afara careului (Chivu, Cocis, Radoi, Dica).

Este a treia infrangere a Romaniei in 2010, dupa 0-2 cu Israel (la Timisoara) si 2-3 cu Ucraina (la Lvov). Sambata, Romania va intalni Honduras, echipa calificata la Mondialul din Africa de Sud.