Razvan Lucescu: Mutu nu va mai veni la nationala cat timp sunt eu antrenor

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 1 iunie 2010, 22:14 Sport | Fotbal

Albanezii vor sa il surprinda pe Razvan Lucescu
Foto: HotNews.ro
Selectionerul Razvan Lucescu a declarat, intr-un interviu acordat publicatiei Izvestia din Ucraina si preluat de Mediafax, ca atat timp cat va fi antrenorul Romaniei atacantul Adrian Mutu nu va mai aparea la echipa nationala, ca urmare a comportamentului pe care l-a avut inaintea meciului cu Serbia, din preliminariile CM.

Intrebat de ce nu l-a mai convocat la echipa nationala pe atacantul Adrian Mutu, dupa meciul cu Serbia, pierdut de Romania cu scorul 0-5, in preliminariile CM din 2010, Razvan Lucescu a spus: "Pentru mine, disciplina este pe primul loc. Nu voi permite niciodata jucatorilor sa incalce regulile sportive, iar Mutu a facut-o. Inaintea meciului cu Serbia, a fost vazut consumand alcool intr-un club de noapte. Ce fel de exemplu a oferit el coechipierilor din echipa nationala? Imi pare rau, dar nu incurajez astfel de lucruri. De aceea, i-am aratat lui Mutu usa. Atat timp cat voi mai fi antrenor, Mutu nu va mai aparea in echipa nationala".

Referitor la meciul amical pierdut de Romania, sambata, in fata Ucrainei, cu scorul de 2-3, Razvan Lucescu a precizat ca echipa sa nu a putut castiga din cauza arbitrajului si a lipsei sansei. "Ceea ce a facut arbitrul din Cehia nu se poate comenta. Am considerat ca un meci cu Ucraina ne va avantaja. Este usor sa-i critici pe jucatori, insa, sa fim seriosi, deciziile absurde ale arbitrului au stricat jocul", a spus Lucescu, potrivit site-ului www.ua-footbal.com, care reproduce interviul acordat de selectionerul roman.

Intrebat ce a realizat in anul in care a condus nationala Romaniei, Lucescu a spus: "Echipa a inceput sa practice un fotbal mai spectaculos, care atrage mai multi suporteri. Sunt increzator ca echipa Romaniei va progresa si mai mult in viitorul apropiat. In urma antrenamentelor si a muncii depuse am reusit ca creez un mijloc bun al echipei. Se poate vedea ca suntem pe drumul cel bun. In Romania, in acest moment, sunt foarte multi fotbalisti tineri talentati, cu care se pot obtine numeroase succese".


Citeste mai multe despre   























2062 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cam cat timp ? (Marţi, 1 iunie 2010, 22:35)

    panfil flecaru [anonim]

    sper ca dupa seria asta de rateuri...
    nu cu regrete, dupa ratarea calificarii.
  • 0 (2 voturi)    
    EXCELENT ! (Marţi, 1 iunie 2010, 22:39)

    bogdan [anonim]

    Bravo Razvan! Explica-le celor de la gsp, sport.ro, fanatik etc - in general, toti "oameni de fotbal" - ce inseamna: DISCIPLINA, VALOAREA, RESPECTUL, PROFESIONALISMUL.
    Multa bafta sa rezisti!
    • 0 (0 voturi)    
      Lucescu tot arbitrii manancca (Joi, 3 iunie 2010, 14:43)

      Peni [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      auzi la el...l-au facut arbitrii in meci amical!!! Asta e ca tac-su ca ala visa consipratii cu arbitrii...samd, cred ca un antrenor adevarat cu putin mai multa intelepciune comenta altfel nu in sensul asta i care l-au facut arbitrii in meci amical...care la dreot vorbin e un comentariu cel putin penibil. Cat despre disciplina e drept dar mai ramane sa faca si performanta si asta nu stim cu cine se va mai face!!
  • +1 (3 voturi)    
    BRAVO ! (Marţi, 1 iunie 2010, 23:03)

    Andy Latimer [utilizator]

    Jos palaria,Razvane ! Si sictir mafiei CANCERULUI FOTBALULUI ROMANESC,GOLANILOR NATIONALI, BORFASII CLANULUI BECALI ! Un sincer HUO !
    • -1 (5 voturi)    
      sictir fanaticule (Miercuri, 2 iunie 2010, 1:19)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Jos palaria pt.ce?sa jignesti un fotbalist de talia lui Mutu spunind ca i-a aratat usa ?de asta ii spui tu bravo la acest nesimtit care vrea sa -si faca reclama pe spatele unor fotbalisti de valoare?Nu concep cum de nici un oficial nu a luat atitudine fata de declaratiile acestu-i individ ros de invidie si fara rusine,cum poti tu sa afirmi ca avem fotbal de mina a 3 a,ce incredere le da el jucatorilor facindastfel de declaratii?Ce a adus aceasta baraglatina fotbalului romanesc ?de isi permitesa-l jigneasca?sint pur si simplu revoltat
      • 0 (4 voturi)    
        Pardon !? (Miercuri, 2 iunie 2010, 2:58)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui tepes

        Tu confunzi prafurile cu faina ?
        Cine e Mutu ? Iti spun eu !!!
        Mutulica e un copil maturizat artificial si peste noapte in multi bani, care pur si simplu nu a stiut sa profite de asta !
        Pentru mine si pentru majoritatea microbistilor adevarati, nu amatori ca tine, Mutu este un nimic, iar daca pe tine te deranjeaza adevarul (poate ai trait in debara), ai tot dreptul sa parasesti tara asta !
        • +1 (3 voturi)    
          razvanica, puiu tatii (Miercuri, 2 iunie 2010, 9:19)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          mutu o fi asa cum zici, desi nu cred ce spui, dar pe teren conteaza, nu la bar.
          si cu umplutura dupa teren, nici maradona nu facea mare isprava.
          cine nu face parte din "club" nu e jucat. asta e ce se'antampla pe teren, a spus'o marica.
          cu mutu sau fara mutu, rezultatele sunt de tot rahatul. succese tot mai mari cu radoi, dica....
    • 0 (0 voturi)    
      Lucescu Jr. (Miercuri, 2 iunie 2010, 21:43)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      :) NU am nimic de obiectivat, e adevar ca unii jucatori isi cam o iau in cap, stim ca nu avem jucatori de exceptie, nici Chivu nu e o exceptie, dar nici de Lucescu nu ma plang, sa nu uitam ca Sportul Studentesc cu Lucescu Jr portar au retrogradat. Poate de asta nu joaca nici Goian la nationala pt. ca e fostul jucator al Forstei Falticeni care i-au batut pe Sportul in acel an de i-a snopit, oh sa nu uitam ca Lucescu a luat si cartonas rosu in meciul din deplasare la Foresta... deci nu stiu cum acest asa zis jucator mediocru a putut sa ajunga antrenor al nationalei ca el singur nu a avut nici o performantza sportiva de elita....Sper ca Honduras sa ne dea un 6-0 sau un 7-0 sa isi dea demisia si el si capii FRF.... si poate incepem si noi sa mi miscam cava din ce se cheama fotbal in tara noastra.
  • +3 (5 voturi)    
    Cum e turcu' si pistolu' (Marţi, 1 iunie 2010, 23:50)

    Montesquieu [utilizator]

    Evident ca atunci cand pierdem, c-o facem la scor sau doar la limita, oricine altcineva e de vina numai beizadeaua asta nu.
    Cunoscutul razvan, zis si X-man datorita performantelor lui in domeniu (seria nesfarsita de egaluri a Brasovului acu' ceva vreme cand junioru' cu onor antrena) a identificat principalele probleme ale lipsei de performanta a nationalei noastre.
    Acestea ar fi: evident arbitrii (un defect are si senioru' si taman p-ala l-a mostenit si pustiu'), nenorocu', inundatiile, seceta, deochiul, alinierea nefavorabila a stelelor, cursul euro-dolar, gaura din stratul de ozon, criza mondiala etc.
    Sper c-o sa se prinda s-astia de la federatie ca razvan asta inca nu e antrenor; din pacate doar vorbeste cu antrenori.
    A fost pus acolo in ideea ca de fapt federatia impusca doi iepuri numai ca junioru' asta in afara de infatuare nu ne arata nimic.
    Si, din pacate, ca s-ajungem la un turneu final n-ajunge doar promisiunea lui solemna. Poate c-ar trebui si ca echipa sa mai joace ceva ;)
  • +3 (3 voturi)    
    Arbitrul e de vina?!! (Marţi, 1 iunie 2010, 23:59)

    Bibone [anonim]

    Cum naiba vine asta? Cand nu esti in stare sa castigi te fura arbitrul, nu? Oare tot asa a fost si cu Israel, 0-2? Probabil ca da... Oricum, bine ca o sa mai scapam putin de Mutu, era cazul... La mai mare!
  • 0 (4 voturi)    
    Spectaculos ? (Miercuri, 2 iunie 2010, 2:45)

    Balcescu [anonim]

    Ia sa vezi daca te duci la cluj cu Mutu sau fara Mutu , sau la Timisoara , sau la Bucuresti sau la Constanta. O fi gresit Mutu de multe ori da eu nu judec dupa presa un fotbalist ci dupa jocul etalat . Si acolo am ce vedea la Mutu si mai nimic la JOCUL SPECTACULOS AL LUI RAZVAN. IS DESTUL DE COLERIC EU CA SA-L MAI VAD CUM II PLEZNESC VENELE.
  • +1 (3 voturi)    
    Mi-e imi place (Miercuri, 2 iunie 2010, 2:52)

    Razvan [anonim]

    Are aceleasi rezultate ca si Piturca si asta nu din cauza lui ci din cauza jucatorilor care sunt afoni. Si nu ca ar fi in totalitate vina lor, pentru ca la noi fotbalul e la televizor intre patronii de cluburi !
    Cum spuneam, aceleasi rezultate ca si Piturca, insa mai multa scoala si bun simt din partea lui Razvan.
    Evident familia Lucescu are o educatie...excelenta !
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo Razvane !!! Cea mai buna decizie a ta... (Miercuri, 2 iunie 2010, 8:41)

    Motanu [anonim]

    ...pe care puteai sa o iei este aceea de a-l excude pe mutu de la nationala !!! Sincere felicitari !!! Acel drogat nu are ce sa caute sa joace la nationala !!! Singurul loc prin care mutu poate sa joace e prin cluburi !!! A-l reacului imputit !!! Nu avem nevoie de un ,,jucator de carton'' ca mutu !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ganditi (Miercuri, 2 iunie 2010, 20:16)

    Albitru [anonim]

    O fi Mutu bun,Asa este dar ca sa devina un adevarat maestru al mingii trebuie sa d�i dovada de disciplina si respect astfel poti inspira coechipierii. Poate atunci cant tot lotul intelege asta vom devenii profesionisti. Numai bine tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Razvan (Joi, 3 iunie 2010, 9:10)

    eu [anonim]

    esti acolo unde te-am dorit, antrenor al nationalei. Pe timpul cand juca tatl tau la nationala erau toti patrioti sau mai bine zis JUCAU FOTBAL pentru ca asta vroiau. Un sfat de la mine. Te rog gandestete sa faci o echipa numai cu jucatori din Romania, nu neaparat de la echipele din prima liga, te rog sa le urmaresti jocul celor din echipele mai mici, si vei descoperii jucatori de prima clasa care nu au prea avut sanse, pile sa ajunga mai sus. Ca sa faci o echipa adevarata, fao dintre cei care vor sa joace cu adevarat, si sa incetezi a mai aduce la nationala infumurati de la echipele care joaca afara. Mircea Lucescu, Camataru, Stefanescu etc. erau fotbalisti pe care i-as clasifica regi, brilianti, printi nu cei pe care-i lauda toata ziua Victor Becali si alti asa zisi impresari. ASCULTA-MI SFATUL si vei reusi
  • 0 (0 voturi)    
    nae.nicolaescu@yahoo.com (Duminică, 9 ianuarie 2011, 17:16)

    nae nicolaescu [anonim]

    este un nimeni pentru cei cunoscatori.este un derbedeu si nimic mai mullt. Isi bate joc de tot ce este mai fumos in viata.