Franta a remizat in meciul de "incalzire" pentru Mondialul din Africa de Sud, scor 1-1, cu selectionata Tunisiei, in timp ce Anglia a avut nevoie de doua autogoluri ale Japoniei pentru a evita o infrangere istorica.

Condusa inca din minutul 6 dupa reusita lui Jemaa, Frantei i-a lipsit inspiratia in fata portii. Viitoarea adversara a Romaniei din preliminariile pentru Euro 2012 a intalnit o echipa bine organizata a Tunisiei si a avut nevoie de 62 de minute pentru a inscrie un gol, prin jucatorul lui Arsenal, Gallas.

Echipe de start:

Tunisia: Aymen Mathlouthi (Hamdi Kasraoui '46); Bilel Ifaa, Karim Haggui, Ammar Jemal, Yassin Mikari (Mehdi Merieh '84); Mehdi Nafti (Hocine Ragued '71), Khaled Korbi, Oussame Darragi (Selim Benachour '59); Youssef M'Sakni (Youssef Mouihbi '64), Fahid Ben Khalfallah, Issam Jomaa (Yacine Chikhaoui '77)

Franta: Hugo Lloris; Bacary Sagna, William Gallas (Sebastien Squillaci '64), Eric Abidal (Marc Planus '46), Patrice Evra (Gael Clichy '64); Yoann Gourcuff (Abou Diaby '64), Jeremy Toulalan, Florent Malouda; Sidney Govou (Djibril Cisse '75), Nicolas Anelka (Andre-Pierre Gignac '64), Franck Ribery (Thierry Henry '46)

Rezultatele partidelor amicale de duminica:

Anglia - Japonia 2-1 (Tulio '72-autogol, Nakazawa '83-autogol/ Tulio '7)

Belarus - Coreea de Sud 1-0 (Kisliak '53)

Paraguay - Costa de Fildes 2-2 (Barrios '75, Torres '90/ Drogba '54, Bamba '74)

Gambia - Mexic 1-5 (Sohna '65/ Hernandez '18, '50, Bautista '59, '74, Medina '81)

Nigeria - Columbia 1-1 (Haruna '71/ Valdez '12)

Tunisia - Franta 1-1 (Jemaa '6/ Gallas '62)

Chile - Irlanda de Nord 1-0 (Paredes '31)