Victoria Branesti a promovat in Liga 1

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 30 mai 2010, 13:38 Sport | Fotbal

Vasile Olariu (Victoria Branesti)
Foto: Agerpres
Victoria Branesti este prima echipa ce reuseste promovarea in Liga 1 in acest sezon, dupa ce duminica, in cea de-a 32-a etapa a Ligii a doua a invins cu 1-0 pe Concordia Chiajna. Ilfovenii au acumulat 70 de puncte, cu doua etape inainte de final si au obtinut biletul pentru a evolua incepand cu sezonul 2010-2011 in prima liga.

Olariu a marcat sambata singurul gol al echipei din Branesti in partida cu Concordia Chijna, transformand o lovitura de la 11 metri in minutul 17. Victoria s-a distantat in clasament si nu va mai putea fi ajunsa de principalele sale urmaritoare, Petrolul Ploiesti si Sportul Studentesc.

Victoria Branesti nu va putea evolua pe terenul propriu in Liga 1, astfel ca oficialii clubului au incheiat un acord cu proprietarii arenei Gloria din Buzau, stadion ce intra si in planurile Stelei, in cazul in care ros-albastrii nu vor mai putea evolua in Ghencea.

Victoria Branesti a avut o evolutie uimitoare in acest sezon. Dupa ce in urma cu trei sezoane evolua in Liga a III-a, Branestiul, debutant in 2009-2010 in esalonul secund, a reusit intr-un singur an sa ajunga in fruntea clasamentului si sa obtina calificarea in Liga 1.


Citeste mai multe despre   



















3171 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    inseamna... (Duminică, 30 mai 2010, 15:32)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    ca la anu' vom vedea super meciuri : Steaua-Victoria Branesti, Dinamo, Rapid , CFR, asemenea !
  • -1 (3 voturi)    
    mitica de la liga (Duminică, 30 mai 2010, 16:36)

    sandu [anonim]

    de asta ne calificam in permanenta la mondiale si europene spulberam tot in champions league si europa league hai branestiu te vrem in europa rusine cretinilor de la frf si lpf
  • +1 (1 vot)    
    Comuna de liga 1 (Duminică, 30 mai 2010, 17:02)

    Catalin [anonim]

    Oare a mai fost vreoadata vreo reprezentanta a unei comune in Liga 1?
    • +1 (1 vot)    
      DA (Duminică, 30 mai 2010, 22:50)

      zagado26 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      F.C.Scornicesti
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Luni, 31 mai 2010, 10:21)

      Iancu, Marian Iancu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Fulgerul Bragadiru, ulterior redenumita AEK Bucuresti, actualmente FC Timisoara
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt fan branesti...dar bravo lor! (Duminică, 30 mai 2010, 17:46)

    Motanul [anonim]

    Iata ca daca anul trecut International Curtea de Arges care la fel ca branestiul a promovat de la primul sezon in liga2, a facut fata in liga 1 si s-a salvat de la retrogradare nu ar fi excus ca si branestiul sa produca surpriza si sa reziste in liga 1la primul sezon !!! Oricum Branestiul nu se compara cu Curtea de Arges tinand cont ca branestiul e o comuna...dar nu asta conteaza ! Inca o data bravo victoria branesti !!! Chiar astept sa vad meciuri ca Victoria Branesti-International Curtea de Arges sau ca Victoria Branesti-Cfr Cluj !!! Dar iata ca sunt totusi orase mari care la anul nu o sa aiba echipe in liga 1 gen iasi, constanta,bacau, suceava,sibiu etc Ce chestie..nu?
  • 0 (0 voturi)    
    uta arad rateaza promovarea !!!! (Duminică, 30 mai 2010, 18:19)

    Fortza POLI TIMISOARA !!! [anonim]

    ,,bravo'' uta !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Victoria Branesti !!! (Duminică, 30 mai 2010, 20:27)

    Motanu [anonim]

    La primul sezon in liga 2 aceasta echipa din Branesti a dovedit ca a fost cea mai buna si iata a terminat in fatza unor echipe mult mai cunoscute in fotbalul romanesc ca Sportul sau mai ales ca Petrolul Ploiesti !!! Bravo Victoria !! dar...aveti grija ca anul acesta in liga 1 sa nu va descurcati ,,bine'' ca alba iulia sau ca gloria buzau, echipe ce au terminat pe ultimul loc in ultimele doua sezoane in liga 1!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Netoiu sa traiasca! (Luni, 31 mai 2010, 6:53)

    teose [utilizator]

    Victoria(?!) Branesti urmeaza a fi (dupa modelul anilor 80) un satelit al echipei Dinamo, aflata acum in dificultate. Cei mai in varsta isi amintesc desigur de apusa Dinamo Obor, devenita (la intrea in divizia B) "Victoria Bucuresti" si condusa pe atunci de marsavul Mitica Dragomir. Nici ei nu aveau stadion sau suporteri. Fireste, Branestiul nu va putea sa joace pe stadionul "Catalin Haldan" din localitate, in fapt un islaz inconjurat de banci. Dar oriunde va presta va face jocul lui Dinamo, dupa modelul jenant al Victoriei Bucuresti sau, mai aproape, al Rocarului condus tot de Netoiu.
    • 0 (0 voturi)    
      Bai teose.... (Luni, 31 mai 2010, 13:31)

      Dan_Dan92 [anonim] i-a raspuns lui teose

      Tu nu ai altceva mai bun de facut???