Masura drastica a UEFA impotriva cluburilor cheltuitoare  

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 28 mai 2010, 11:09 Sport | Fotbal

Realul, obligat sa cheltuiasca atat cat va produce
Foto: Reuters
Cluburile care cheltuie mai mult decat pot produce nu vor mai fi primite in Champions League si Europa League incepand cu sezonul 2014-2015, a anuntat UEFA prin vocea lui Giani Infantino (secretarul general al forului). Prin aceasta masura se doreste protejarea echipelor si o oarecare echilibrare a balantei intre formatiile care investesc enorm si cele care nu dispun de resurse financiare importante.

De asemenea, UEFA a explicat ca vor fi interzise (pentru Champions League si Europa League) si echipele in care se pompeaza sume enorme din partea unor investitori foarte generosi, cum ar fi cazul formatiilor Chelsea si Manchester City.

"Ni se pare absolut normal ca o echipa sa poata investi pentru urmatorul sezon exact atat cat genereaza, nimic in plus. Este o masura prin care incercam sa protejam cluburile. Nu avem cum sa fim dusmanii nimanui, este in interesul nostru ca echipele sa o duca bine" - Gianni Infantino, secretar general UEFA.

In pofida acestei masuri, un club important va putea in continuare sa faca achizitii de zeci de milioane de euro in conditiile in care banii generati in sezonul respectiv (din vanzarea de bilete, din drepturile tv si din drepturile comerciale) sunt suficienti pentru a permite acest lucru.


Citeste mai multe despre   



















2328 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    :) (Vineri, 28 mai 2010, 10:34)

    calin [anonim]

    E bine si asa comunista treaba dar totusi....cum poate sa creasca atunci un club? Daca nu are jucatori de valoare nu ajunge in champions league sau in prima divizie, daca nu ajunge in prima divizie atunci cum sa scoata bani pe bilete si alte chestii?Daca nu scoate bani nu poate cumpara jucatori mai de valoare si uite asa cercul vicios este creat...
    • +3 (5 voturi)    
      barcelona (Vineri, 28 mai 2010, 11:41)

      bogdan c. [anonim] i-a raspuns lui calin

      sa-si cresca jucatori de la tineret, vezi barcelona, ajax sau arsenal, care ii cumpara pe 2 mil si ii vinde pe 30.
      • +1 (1 vot)    
        Ii vinde la cine? (Vineri, 28 mai 2010, 11:48)

        meputo [anonim] i-a raspuns lui bogdan c.

        Si la cine o sa ii mai vanda pe 30 de mil? Daca nu mai pot cumpara asa scump? O sa produca jucatori de 2 mil si o sa ii vanda pe 3 daca asa va fi.
        • 0 (0 voturi)    
          Pardon? (Vineri, 28 mai 2010, 23:42)

          Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui meputo

          O sa faca venituri din bilete, tricouri, drepturi de publicitate si alte nebunii. NU din vanzari de jucatori la preturi exorbitante (deh, ne-am obisnuit sa dam mult pe ceea ce nu face, vezi criza). Sa fim seriosi, daca o sa se faca performanta in aceste limite (si nu exista nici un motiv sa nu fie asa), lumea tot va veni la stadion, probabil competitia urmand sa fie una mai stransa si implicit mai spectaculoasa. In conditiile actuale, unele campionate tind sa devina extrem de polarizate (vezi Spania, unde Real Madrid, de pe locul 2, avea un avans de 25 de puncte fata de Valencia de pe locul 3). Realul a investit 250 de mil de euro din bani pe care nu ii avea (luati in mijlocul crizei de la banci prietene regelui care la randul sau este un bun prieten al clubului Real Madrid). O foarte mare parte a fost recuperata intr-un singur an. Facand o oarecare paralela in mediul de afaceri, putem spune ca au facut un fel de concurenta neloiala. Multe cluburi cheltuiesc mai mult decat product (suna cunoscut nu?) De aceea regula aceasta vine sa rezolve anumite derapaje. Si sezonul 2014-2015 mi se pare prea indepartat.
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Vineri, 28 mai 2010, 11:44)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui calin

      Ca oricare business, cresti jucatori de valoare, ii folosesti sa generezi venit, faci performanta pas cu pas si apoi iti cumperi si jucatori de valoare. Dai o data la 3 ani 20 de mil pe un jucator de valoare si daca e sa-l vinzi il vinzi cu 100. Cine produce destul sa-l cumpere, altfel ai jucatorul ala pe 10 ani. Echipele castiga in omogenitate si nu o sa mai ai jucatori care azi is la Barca, maine la Real si apoi la Man United. Altfel se vor simti si jucatorii, dupa 10 ani la aceeasi echipa.
  • +1 (1 vot)    
    si cam cat de greu (Vineri, 28 mai 2010, 12:02)

    Io [anonim]

    ii va fi lui Abramovich sa-si puna pe tricou o reclama de 1cm2 la mina lui de carbuni, pentru care sa plateasca niste zeci de milioane pe sezon?
  • +2 (2 voturi)    
    Imposibil de pus în aplicare (Vineri, 28 mai 2010, 12:08)

    Hapxiu [utilizator]

    Ideea nu e rea, dar e imposibil de pus în aplicare. Ce înseamnă "cheltuie mai mult decât produce"? Să zicem, Chelsea, unde Abramovici a băgat deja câteva sute de milioane. Pe noua regulă, el nu mai are voie să "pompeze" bani ca investitor. Cine-l opreşte însă să cumpere toate biletele de la lojă, pe un preţ de, par example, 50.000 euro/scaunul/meci?! O să fie vreo regulă cu privire la preţul biletelor?

    Chiar şi echipele sărăce, cum sunt cele româneşti, ar fi afectate. Păi la noi, la ce pustietate e pe stadioane, nu ştiu câte cluburi îşi scot banii din fotbal, fără contribuţii de la diverşi investitori.
    • 0 (0 voturi)    
      echipele românești.. (Vineri, 28 mai 2010, 12:02)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Hapxiu

      ... nu cred că există vreo echipă în liga I care să nu fie pe plus. de ce crezi că se înghesuie diverși patroni în fotbal?

      par example - socotește cât va produce CFR Cluj în acest sezon: câștigarea campionatului (vreo 2 milioane euro doar drepturi TV), calificare LC (minim 10-12 milioane euro), vânzări jucători, bilete, sponsorizări (minim 3-4 milioane euro), ș.a.m.d.
      Apropo, Dinamo a luat 1,2 milioane euro doar de la Orange!

      Iar la polul negativ... cel mai mic buget din Liga I, ca și încasări e undeva la 3-4 milioane euro. Doar din prostia patronilor poți ieși pe minus.
      • 0 (0 voturi)    
        CFR e pe minus (Vineri, 28 mai 2010, 14:09)

        Hapxiu [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

        Un ziar de sport de azi face calcule şi spune că la CFR s-au investit 92 milioane (dintre care mai bine de 20 de milioane în stadion) şi s-au produs până acum vreo 30 de milioane. Chiar dacă se adaugă banii care se vor câştiga din CL 2010, tot pierdere se cheamă.
        • 0 (0 voturi)    
          Bah ma lasati (Sâmbătă, 29 mai 2010, 15:01)

          Cojones [anonim] i-a raspuns lui Hapxiu

          Cu "un ziar de sport" care face "calcule" din astea?

          Hahaha, calculele ziarelor de sport din Romania sunt facute pe Bogdan Stancu care valoreaza 6.000.000 de euro, etc. Bah voi sunteti nebuni, care 20 de milioane de euro in panarama aia de stadion Lego de la CFR, cand stadionul lui U, facut nou si de la 0, cu fundatie, pista de atletism, dublu numar de locuri, costa 30 milioane de euro? La stadionul lui CFR s-au lucrat 2 luni intr-o vara, de catre firmele lui Pazkany - la primul cutremur cade tot stadionul ala Lego. Care 92 de milioane de euro investite la CFR? Bah voi va auziti ce spuneti? Daca te iei dupa Becali si Borcea, ei investesc 20 milioane de euro pe an, la TV si in ziar, si in realitate bietii angajati si fotbalisti nu si-au primit salariile de luni de zile.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 28 mai 2010, 13:27)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Hapxiu

      Ca de obicei, orice interventie artificiala intr-un organism viu cum este economia de piata, provoaca reactia acesteia din urma si inlaturarea obiectului strain. Cum ziceai, cine i poate interzice lui Abramovic sa cumpere un tricou cu semnatura lui Drogba cu 100 mil E?
      • 0 (0 voturi)    
        Auditul (Vineri, 28 mai 2010, 15:16)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui xyz

        Contabilii ăia care îți dau licența o să îti verifice și chestiile astea! Dar acum depinde de cine trimite auditul: UEFA sau federația națională...
  • 0 (0 voturi)    
    infantilo, giani (Vineri, 28 mai 2010, 15:37)

    io [anonim]

    cred ca UEFA si-a depasit atributiile, impunind reguli in modelul de bussiness al cluburilor.
    in orice afacere, mai intii faci o investitie, si apoi vin rezultatele, in timp.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce? (Sâmbătă, 29 mai 2010, 10:41)

      gigel de luxembourg [anonim] i-a raspuns lui io

      nu si-a depasit nicio atributiune. cluburile pot face in continuare ce vor insa nu vor fi primite in competiile UEFA daca nu respecta normele UEFA. e simplu, ce ti se pare anormal? e competitia UEFA, faci ce zice UEFA, nu vrei, nu participi.
  • 0 (0 voturi)    
    Se poate si altfel (Sâmbătă, 29 mai 2010, 10:47)

    Nyhasa [anonim]

    Nimeni nu spune ca nu vor mai putea cumpara, dar trebuie sa fie mult mai atenti. Nu vor mai da sume uriase pe multi jucatori, vor cumpara 2-3 maxim la sume de 20-30 milioane euro si atat. Acest lucru presupune atentie marita pentru fiecare achzitie. Nu mai vine nu stiu cine si schimba 10 jucatori intr-o echipa, se va pune baza mult si pe cresterea jucatorilor tineri. Cum poate sa vina o echipa mica atunci sa mai egaleze Manchester City cand cei de acolo arunca banii pe fereastra sute de milioane de euro. Trebuie cat de cat pastrat un echilibru si poate asa vor aparea si ceva surprize. Cred ca este o idee foarte frumoasa si sper sa fie pusa in aplicare.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmm (Sâmbătă, 29 mai 2010, 15:18)

    Cojones [anonim]

    Nu cred ca merge asa. Vor face inginerii financiare. Degeaba se chinuie. Nu este cinstit, intr-o lume "capitalista" - sa introduca asemenea reguli. Microsoft si alte companii soft care sunt deja uriase, cumpara de pe piata orice companie de 100 - 150 de angajati care lanseaza potentiale softuri rivale -> asta e "cinstit"?

    Chestiile "cinstite" au disparut de mult, dar salvarea nu e sa pui reguli din astea stupide. Mai bine nu ar inscrie in Champions League, din 2014, echipa care nu au in teren min 5 jucatori crescuti de club, sau minim 8 jucatori din tara lor. In felul acesta s-ar opri migrarea asta.

    In pare rau, dar in toate domeniile se observa ca aceasta Uniune Europeana a esuat lamentabil.

    Daca vor o competitie frumoasa, atunci trebuie sa o faca la fel cum era acum 20 de ani - sa participe DOAR campioanele din fiecare tara europeana, si sa fie meciuri tur retur eliminatorii de la inceput pana in finala, exceptand finala.

    Tot pentru foamea de bani a celor de la UEFA s-a ajuns aici. Ei au introdus sisteme care sa favorizeze echipele puternice, de unde ei incasau mai multi bani. Cati bani primea UEFA de la un meci Bate Borisov - Unirea Urziceni si cat de la un Chelsea - Inter? Asa ca sa inchida ciocu UEFA. Daca se scot din Champions League toate echipele de pe locurile 2,3 si 4 din campionatele puternice, nu se vor mai umple de bani doar ele - ci vor mai lua bani frumosi si nemancate din astea de prin Estul Europei.

    Oricum, degeaba o dau dupa cires, indiferent ce reguli au fost si cati bani erau in joc, Champions League a fost oricum dominata de Spania, Anglia, Italia, Olanda si Germania. Plus cativa intrusi.

    Sa-l intrebe pe Mircea Sandu cum a facut de in 1989 luau numai Dinamo si Steaua campionatul si iata acum se bat 10 echipe pe titlu, LOL =))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Ati auzit insa... (Sâmbătă, 29 mai 2010, 22:17)

    Andy Latimer [utilizator]

    De MAFIA CASELOR DE PARIURI ? Cele care contacteaza jucatori, arbitri,antrenori dar mai ales cardasia cu conducatorii de cluburi ? De candsponsorii principali ai ligilor sunt casele de pariuri: BWIN,GAMEBOOKERS,188 BET samd majoritatea rezultatelor(meciurilor) sunt trucate de acest CANCER al sportului mondial...SA VEDETI CE "SURPRIZE" vor fi la Campionatul Mondial...