Vezi prin ce metoda a vrut Mourinho sa ii fenteze pe italieni

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 11:11 Sport | Fotbal

Jose Mourinho, probleme in paradis
Foto: Uefa.com
Massimo Moratti si Jose Mourinho s-au intalnit in cursul serii de luni pentru a discuta despre despartire, pozitia presedintelui Interului fiind cat se poate de clara: lusitanul are cale libera catre Real Madrid, dar in schimbul unei sume importante de bani, informeaza Gazzetta dello Sport. "The Special One" vrea sa plece gratis, in timp ce italienii nici nu se gandesc la asa ceva: "ne parasesti doar in conditii avantajoase pentru noi", au precizat peninsularii.

Cum a incercat sa-i dribleze

Mourinho a luat masa cu Moratti (luni seara) in speranta ca il poate convinge pe oficialul interist sa-l lase sa plece gratis la Real. Lusitanul a avut o pledoarie bazata pe latura emotionala, Mou aducandu-i aminte presedintelui ca a adus trofeul Champions League la Milano dupa 45 de ani.

In cele doua sezoane petrecute la Inter, Jose a adus multa bucurie unor fani interisti care au stat sezoane la rand in umbra realizarilor Milanului, marele rival. Portughezul a adus suprematia nerrazzurilor in capitala Lombardiei, iar aceste lucruri au fost folosite de antrenorul lusitan pentru a incerca sa plece gratis de la Inter.

Un contract este insa un contract, iar pe italieni nu-i poti pacali cu una cu doua mai ales cand este vorba de bani.

Moratti il lasa sa plece, dar despartirea este scumpa

Strategiile lui Jose au solutie insa numai pe gazon, pentru ca Moratti nici nu a vrut sa auda de o despartire gratis. Campioana Italiei vrea 16 milioane de euro, conform unei clauze din contractul scadent in 2011.

"Este o reala placere sa iau masa cu presedintele meu", a declarat Mourinho (usor ironic) dupa intalnirea cu Moratti. Planurile nu i-au iesit, iar Realul trebuie sa plateasca o suma importanta daca il vrea cu adevarat.

"Din punctul meu de vedere, orice relatii cu Mourinho au fost incheiate", este declaratia lui Moratti in legatura cu viitorul portughezului la echipa italiana.

Vrea sau nu, Mou trebuie sa plateasca suma impusa de Inter, in caz contrar neputand sa plece pe Bernabeu. In acelasi timp, sarbatoarea continua la Milano. Singurul "nefericit" in acest moment este tocmai Jose, tehnicianul care isi dorea sa plece gratis la Madrid.


Citeste mai multe despre   























10983 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    nerazzuri, nu nerr-azzuri (Marţi, 25 mai 2010, 10:25)

    Liviu Iordache [anonim]

    Urita neglijenta! Oricum, cine isi poate inchipui ca exista un cuvint nerr?
    • +3 (3 voturi)    
      cum cine? (Marţi, 25 mai 2010, 16:52)

      none [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      cei care-si inchipuie ca lui mourinho i se spune Mou
  • +3 (5 voturi)    
    non-sens (Marţi, 25 mai 2010, 11:04)

    kiki [anonim]

    daca Real il vrea...va plati si suma prevazuta in contract drept clauza de plecare...
  • -1 (11 voturi)    
    ha (Marţi, 25 mai 2010, 11:18)

    anton [anonim]

    un tehnician adevarat sta si face treaba...e mult mai usor sa castigi un trofeu cand ai la dispozitie fonduri nelimitate decat sa mentii o echipa in top dupa ce ai atins un nivel de performanta...vrea sa arate ca e tare? sa stea la Inter si sa mai ia 2 cupe...dar el nu face asa...loveste si fuge repede la un club mai mare...
    se va duce la real unde va fii demis dupa juma de campionat si apoi va reintra in anonimat...
  • +5 (7 voturi)    
    Totul...! (Marţi, 25 mai 2010, 11:24)

    vali [anonim]

    ...Totul e pe bani!...asa e viata !...
    ..."Saracul" Mourinho...!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Totul...! (Marţi, 25 mai 2010, 11:24)

    vali [anonim]

    ...Totul e pe bani!...asa e viata !...
    ..."Saracul" Mourinho...!!!!!!!
  • -1 (11 voturi)    
    lacomii cu bani (Marţi, 25 mai 2010, 11:32)

    Mourinho [anonim]

    Moratti e lipsit de orice moralitate.
    Mourinho si-a facut treaba acum in loc sa-l premieze si sa-l lase sa plece mai vrea si bani !
    Mi se pare normal ca un antrenor in plina forma ca Mourinho sa vrea sa plece acum si nu peste 2 ani cand poate nu o sa mai aiba acelasi "oferte" ca acum ...Ce sa mai faca la Inter.
    Cand au incheiat contractul nici nu visau Moratti & co ca o sa ia titlu ar fi trebuit e adevarat sa existe o clauza ca daca ia titlu mai repede decat incheierea contractului sa i se dea voie sa plece dar probabil nu exista...acum il forteaza impotriva vointei lui sa stea la Inter ...saracii oameni bogati !
    • +7 (9 voturi)    
      Contractul e sfant (Marţi, 25 mai 2010, 11:48)

      Amic [anonim] i-a raspuns lui Mourinho

      Nu l-a obligat nimeni pe Mourinho sa-l semneze, ca doar nu era vreun muritor de foame!
      Daca-l dadea Moratti afara inainte de expirarea contractului sigur cerea despagubirea ce i se cuvenea conform clauzelor contractuale, nu?
      Singurul imoral aici e doar Mourinho care nu vrea sa-si respecte contractul, pentru ca a castigat trofee! De parca a fost angajat pe o gramada de bani sa le piarda!
      Daca vrea sa plece e liber sa o faca in conditiile contractuale!
      Cand l-a data afara Chelsea a renuntat Mourinho la clauzele care-l avantajau?
      • -1 (5 voturi)    
        Mare profesionist , mic catacter !! (Marţi, 25 mai 2010, 12:17)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Amic

        Ba mai mult , a insistat sa fie penalizat si Mutu ...Cate probleme i-a facut lui Mutu la Chelsea ... acu se intoarce roata . Dar cat a castigat de fapt la Inter acest cretinel ?
        • 0 (0 voturi)    
          Zici matale ceva ... (Miercuri, 26 mai 2010, 1:45)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          ... da' in buna masura prostii. Nici io nu pot sa-l suport, si Mutu si dupa parerea mea a fost lovit disproportionat la Chelsea din cauza caracteriului lu' Mourinho - mi se pare cat se poate de normal ca Mutu a fost pedepsit, doar ca 17 milioane mi se pare exegarat. Da' in nici un caz nu poti sa-l consideri cretin. Si mie mi-e ciuda ca a castigat liga campionilor, ca dupa parerea mea si Barca si Bayern is echipe mai faine, cu suporteri mai faini, pe cand Inter e un fel de Dinamo italian, sau, mai nou, un fel de CFR Cluj al lor (parerea mea). Da' in toate meciurile ce le-am vazut, clasa lu' Mourinho ca antrenor s-a vazut clar. In nici un caz n-a castigat meciurile din noroc chior.
    • +1 (3 voturi)    
      :) (Marţi, 25 mai 2010, 12:08)

      funny [utilizator] i-a raspuns lui Mourinho

      Tu sigur lucrezi in vreo cooperativa ramasa de pe vremea raposatului :))
    • +5 (5 voturi)    
      O mica lamurire (Marţi, 25 mai 2010, 14:08)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Mourinho

      pe vremea cand era antrenor la chelsea a facut tam-tam cand a fost dat afara, si a cerut despagubiri in valoare de peste 10 mil euro. acuma nu stiu ce sa zic. moratti e patronul. el decide. nu ii plangeti de mila lui murinho, ca aceea suma o va plati real si antrenorul. din cauza asta cred ca moratti insista sa fie platita suma stipula in contract, pentru ca e real madrid. are fonduri nelimitate si e "normal" sa mulgi de bani pe altii. le face bine madrilenilor.
  • +12 (12 voturi)    
    Contract (Marţi, 25 mai 2010, 11:41)

    roberto [anonim]

    Mourinho putea sa isi bage in contract o clauza potrivit careia daca va castiga UCL sa plece la sfarsit de sezon fara plata vreunei sume de reziliere.

    Nu-i mai luati apararea atat.
    • +8 (8 voturi)    
      dar (Marţi, 25 mai 2010, 13:16)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui roberto

      cred ca nici el nu se astepta sa castige :))
  • +6 (8 voturi)    
    Nedumerire (Marţi, 25 mai 2010, 12:29)

    Claudiu [anonim]

    Numai putin, ca sa-ntelege si mintea mea...50 de milioane de euro e o suma normala pentru un atacant de valoare, dar 16 milioane pentru un super-antrenor e ceva de neconceput ?
    A...ok...
  • +1 (1 vot)    
    aiurea (Marţi, 25 mai 2010, 22:58)

    ampersand [anonim]

    Mourinho nu va plati niciun cent, asta e treaba clubului care urmeaza sa-l anagajeze, recte Real Madrid, e ceva absolut normal in afaceri, la fel ca si clauzele din contractele de angajare.
    • +1 (1 vot)    
      Ramane de vazut (Miercuri, 26 mai 2010, 1:50)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Real n-are nici un fel de contract cu Inter sau cu Murinho - inca. Depinde cat de mult vrea sa plece Mourinho de la Inter. Daca el vrea tare de tot sa plece la Real, s-ar putea ca Real sa il lase sa isi plateasca singur darile. Daca Mourinho mai degraba mai sta un sezon la Inter decat sa plateasca 16 milioane, da' lu' Real ii crapa buza dupa el, poate plateste Real despagubirea. Oricum, dupa parerea mea, ale doua cluburi si cu Mourinho s-au gasit de minune. Un caracter de doua parale si doua cluburi "dinamoviste". Chiar daca nu se va vedea mare lucru in exterior, io cre' ca in interior negocierile vor fi dure si de tot rahatul, fara pic de omenie sau de respect reciproc.
      • +1 (1 vot)    
        contractul e contract (Miercuri, 26 mai 2010, 12:04)

        Gogu Pedagogu [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

        Nu sunt cluburi "dinamoviste" (aste e clar !! :-))) dar un contract are clauze care trebuie respectate. Numai la noi exista mentalitatea "las domne, ca merge..." Mou a semnat in 2009 un contract pe foarte multi bani (vreo 10 mil eur/an), cel mai bine platit antrenor din lume la vremea aia. Moratti a bagat mina adinc in buzunar atunci fara sa ezite. Acuma cind i-au mers lucrurile lui Mou asa cum a vrut, vrea sa schimbe directia...daca nu cistiga 3 cupe, ar fi stat in continuare la Inter bine mersi la bani multi si nu se mai gandea sa plece.