Fotbal

VIDEO Impresionant/ Beckham, cel mai bun executant de lovituri libere din lume

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 24 mai 2010, 11:15 Sport | Fotbal

David Beckham, executantul perfect
Foto: Captura Youtube.com
Jurnalistii de la Dailymail au realizat un top al celor mai buni executanti de lovituri libere din lume, ierarhia fiind dominata de David Beckham. Britanicul este urmat de Juninho Pernambucano, in timp ce pe trei se gaseste Cristiano Ronaldo (poate urca in ierarhie dupa noi executii de exceptie). Demn de mentionat este faptul ca din TOP 10, cinci fotbalisti sunt din Brazilia.

In realizarea clasamentului, gazetarii au tinut cont de tehnica executiei, de dificultatea loviturii, de spectaculozitate si nu in ultimul rand de numarul cat de mai mare de goluri reusite din lovituri libere.

TOP 10 executanti lovituri libere:

1 David Beckham (Anglia)
2 Juninho Pernambucano (Brazilia)
3 Cristiano Ronaldo (Portugalia)
4 Ronaldinho (Brazilia)
5 Roberto Carlos (Brazilia)
6 Rivelino (Brazilia)
7 Paul Gascoigne (Anglia)
8 Zico (Brazilia)
9 Zinedine Zidane (Franta)
10 Sinisa Mihajlovic (Yugoslavia/Serbia & Montenegru)


Locul 1 - Vezi aici executii deosebite marca David Beckham:





Locul 2 - Vezi aici executii deosebite marca Juninho:





Locul 3 - Vezi aici reusite deosebite marca Cristiano Ronaldo:



Citeste mai multe despre   



















7656 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    sinisa mihajlovic (Luni, 24 mai 2010, 11:14)

    radu [anonim]

    desi cred ca clasementul este subiectiv (depinde cine il face )poate ar trebui sa va mai documentati ,sinisa mihajlovic merita unul din primele locuri daca nu chiar primul ,cind executa o lovitura libera comentatorii anuntau gol inainte de executie .
    • 0 (2 voturi)    
      who the f is sinisa mihajlovic? (Luni, 24 mai 2010, 12:47)

      Motanul [anonim] i-a raspuns lui radu

      sinisa mihajlovic e de abia pe 10(ultimul in top) si oricum nu prea am auzit de el sa fie un mare jucator in europa asa ca sa fim seriosi locul 10 pe care il ocupa ii este de ajuns !!!
      • +2 (4 voturi)    
        Normal (Luni, 24 mai 2010, 18:52)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Motanul

        Ca s-a retras de ceva vreme. Nu l-ai vazut la Sampdoria, nu? Cind era lovitura de la 35 de metri era penalti. Nu de la 20.
  • +2 (2 voturi)    
    platini (Luni, 24 mai 2010, 11:37)

    mururoa27 [anonim]

    nu-l vad pe platini in top
    cand juca o lovitura libera de la 20 m era considerata ca un penalty atunci cand era executata de platini
    • +2 (2 voturi)    
      ce sa faci. (Luni, 24 mai 2010, 12:06)

      and [anonim] i-a raspuns lui mururoa27

      E top facut de engleji.. ei se voteaza constant drept cei mai buni jucatori din lume, cei mai buni antrenori, favoriti la castigarea cupei mondiale.. si altele. Nu inteleg de ce Mihajlovic e abia pe locul 10.
  • +1 (3 voturi)    
    Mihajlovic mi se pare cam jos (Luni, 24 mai 2010, 12:12)

    Adi [anonim]

    Ar trebui, dupa parerea mea, sa fie in top 5 fara discutii.
  • +1 (1 vot)    
    omisiuni (Luni, 24 mai 2010, 14:09)

    aspartam [anonim]

    si Pierre van Hooijdonk unde e? sau Figo, Rivaldo, Henry chiar si Hagi. Erau de departe mult mai capabili la lovituri libere decat Cristiano Ronaldo
  • 0 (0 voturi)    
    E hai (Luni, 24 mai 2010, 15:43)

    Daniel [anonim]

    cum sa lipseasca tocmai Koeman? baga portarul cu tot cu mingea in poarta
    http://www.youtube.com/watch?v=cLEaQVTXY6c
  • 0 (0 voturi)    
    Pierre van Hooijdonk (Luni, 24 mai 2010, 15:56)

    Radu [anonim]

    Pierre van Hooijdonk, avea si el loc in top dupa mine.
  • 0 (0 voturi)    
    cautati (Marţi, 25 mai 2010, 17:19)

    none [anonim]

    shunsuke nakamura
  • 0 (0 voturi)    
    invidiosilor (Marţi, 25 mai 2010, 23:29)

    jools [anonim]

    de cl niculescu n-ati auzit???