Champions League, finala 

FOTOGALERIE Bayern - Inter 0-2/ Dupa 45 de ani

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:06 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Finala Champions League
Asteptarea a luat sfarsit. Dupa 45 de ani de suferinta, suporterii Interului sunt in culmea fericirii: echipa lor a reusit tripla (premiera in istoria nerr-azzurilor), trupa lui Jose "The Special One" Mourinho incununandu-se "Regina a Europei" pe Santiago Bernabeu. Bayern a impresionat doar la capitolul posesie, in timp ce italienii au lovit decisiv (2-0) prin "Il Principe" Diego Milito (35' si 70'). Cristi Chivu - primul roman care castiga Champions League, noul format.

Chelsea, Barcelona si Bayern au simtit pe propria piele ca nu este de ajuns sa ai o posesie covarsitoare a balonului impotriva lui Inter pentru a invinge. Nebagati in seama, elevii lui Mourinho au inaintat, incer dar sigur, spre fazele superioare ale competitiei, interistii oprindu-se din ascensiune doar in momentul in care au pus, la propriu, mana pe trofeu.

Bayern a vrut, a incercat, dar ideile fotbalistilor lui Van Gaal s-au oprit in zidul ridicat de Mou. Lucio si Samuel au fost din nou oamenii de sacrificiu ai lusitanului, iar Robben si compania nu au miscat in front. Daca s-ar fi jucat cateva ore suplimentare, probabil ca deznodamantul ar fi fost acelasi.

Diego Milito (cel mai bun om al finalei) a punctat de doua ori (minutele 35 si 70), iar Van Gaal si ai lui au plecat cu mana goala de pe Santiago Bernabeu.

Romania a bifat o premiera dupa finala de pe 22 mai, Cristi Chivu fiind primul roman care cucereste Champions League in noul format (a debutat in 1993).

Echipe:

Bayern:
Butt - Lahm, Demichelis, Van Buyten, Badstuber - Schweinsteiger, Van Bommel - Robben, Muller, Altintop - Olic.

Inter: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Samuel, Chivu - Zanetti, Cambiasso - Eto'o, Sneijder, Pandev - Milito.

Inter Milano:

Club infiintat pe 9 martie 1908, Stadion Giuseppe Meazza (80.074 locuri).
A cucerit de 18 ori titlul in Italia, 6 Cupe ale Italiei si 4 Supercupe ale Italiei.
In Europa, Interul se poate lauda cu trei Ligi ale Campionilor, 3 Cupe UEFA si doua Cupe Intercontinentale.

Inter a cucerit trofeul de trei ori - 1964, 1965 si 2010, pierzand si alte doua finale.

Inter a bifat tripla
, peformanta reusita doar de Celtic Glasgow (1967), Ajax Amsterdam (1972), PSV Eindhoven (1988), Manchester United (1999) si FC Barcelona (2009).


Citeste mai multe despre   



















9715 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    supercupa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:06)

    geo [anonim]

    'In Europa, bavarezii au cucerit de 4 ori Liga Campionilor, o data Supercupa Europei, o data Cupa UEFA si de doua ori Supercupa Europei. '

    de cate ori a castigat supercupa europei ?
  • -3 (3 voturi)    
    Pentru... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:34)

    ASIMO [anonim]

    ... poporenii care nu au acces la un televizor dar stau cu ochii lipiti de monitor:
    http://www.ran.de/de/fussball/champions-league/video/fc-bayern-muenchen-inter-mailand-livestream-live-champions-league-finale-ran.html

    Livestream cu meciul, comentariu in limba lui Goethe! ;.)

    P.S. Hai Bayern!
  • +3 (3 voturi)    
    Meciul transmis de FOX (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:39)

    stash [anonim]

    In SUA si Canada meciul este transmis de FOX. Nu Fox Soccer ci canalul principal.
  • +2 (2 voturi)    
    HAI INTER !! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:21)

    alex [anonim]

    GOOOOOOOOOOOOL INTER !!!
  • +7 (9 voturi)    
    Fortza INTERNATIONALE MILANO !!! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:21)

    Motanul [anonim]

    Mi-as dori dori sa castige Inter finala mai ales ca ultima data au castigat finala ligii campionilor a fost in 1965 !!! adica au trecut exact 45 ANI de cand nu a mai devenit stapana europei !!!
    • -4 (8 voturi)    
      Anul asta castiga sigur Inter (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:40)

      Josef Mengele [anonim] i-a raspuns lui Motanul

      Le-a dublat Murinho dozajul si toti interistii sunt cu transfuziile la zi. N-au cum sa piarda. Nici n-au transpirat in prima repriza, d-abia si-au facut incalzirea.
  • +2 (2 voturi)    
    Pe ... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:04)

    ASIMO [anonim]

    ... domnul Chivu l-am vazut doar cand a luat cartonasul galben. Imi pare ca nu e in forma prea buna azi. Desi tin cu Bayern m-ar fi bucurat sa inscrie Chivu! :-D
    Si gasesc ca e foarte ciudata atitudinea Bayernului, sunt lenti, nu se leaga nici o pasa cum ar trebui.
    Poate chiar merita Inter victoria! Sa castige cel mai bun, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    FORZA INTER (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:12)

    silvio [anonim]

    FORZA INTER
  • +2 (2 voturi)    
    Nu... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:16)

    ASIMO [anonim]

    ... stiu cine e Milito asta, dar a jucat singur in seara asta impotriva lui Bayern, si a castigat! Sa-i fie de bine!
    Chiar daca nu am vazut spectacol, si nu am vazut faze epocale demne de o finala de Champions League, Inter si-a jucat cartea cu brio! Isi merita cu varf si indesat victoria! Desi sunt fan Bayern, imi permit de pe acum sa felicit Interul si pe fanii ei pentru meciul facut! Asa cum spuneam mai devreme, cel mai buni castiga!
  • -2 (8 voturi)    
    mda (Duminică, 23 mai 2010, 0:22)

    vlad [anonim]

    un meci tipic inter...toata partida cu curu in poarta si cand prind mingea MACAR sa o scoata din jumatatea lor, eventual prinde unu si tine de ea ca sa le creasca posesia aia imensa :O.
    • +1 (3 voturi)    
      Internazionale Milano (Duminică, 23 mai 2010, 3:20)

      Helenio Herrera [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Vlad, dupa comentariul tau, se pare ca nu prea stii fotbal mai mult decat comentatorii romani care de cativa ani au introdus curentul asta cu "fotbal spectaculos"... Imi pare rau pt o generatie prost crescuta in materie de fotbal. Inter, si in special Mou si cu Milito, a dat o lectie fotbal, atat cu Chelsea si Barcelona, cat si cu Bayern asta-noapte. Pacat ca esti prea inchis la minte ca sa realizezi asta. Poate daca ai vedea meciurile din era '70 sau '80 ti-ai forma o oarecare imagine de ansamblu despre ce inseamna fotbal. Si anume nu doar un Messi...
      FORZA INTER!!!
      • +1 (1 vot)    
        . (Duminică, 23 mai 2010, 13:59)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui Helenio Herrera

        Sa inteleg ca ti-a placut si romania - franta de la euro 08 ? Ca vorba ta, Romania, da in special Pitzi ( daca tu il alinti pe ala Mou ) a dat o lectie de fotbal.
        Fara suparare, da` mi se pare o tampenie sa nu preferi "fotbalu spectaculos"
  • -2 (4 voturi)    
    rOMANIA? (Duminică, 23 mai 2010, 0:53)

    pAUL [anonim]

    Roamania ?!...hmmm ...ce contruibutie are Roamania aici ...ZERO
    Cinste lui Chivu!
  • 0 (0 voturi)    
    Motanul (Duminică, 23 mai 2010, 3:04)

    Bravissimo Internazzionale !!! Bravo Mourinho !!!! [anonim]

    Dupa 45 ani, INTER este din nou stapana EUROPEI !!! FORZA INTER !!!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce ai nevoie de argentinieni so brazilieni (Duminică, 23 mai 2010, 7:52)

    Gabi [anonim]

    DIEGO MILITO Maradinito. Fabulous !!!
  • +1 (1 vot)    
    45 de ani (Duminică, 23 mai 2010, 8:25)

    bc [anonim]

    individule, las-o mai incet cu suferinta. n-au stat pe maracini si nici intr-o mlastina plina de crocodili. cel mai valoros la ora actuala e murinho. punct, expresie la moda.
  • +1 (1 vot)    
    Chivu...! (Duminică, 23 mai 2010, 9:17)

    vali [anonim]

    ...Chivu nu e refacut total dupa accidentul care l-a tinut atata timp departe de teren !...
    ...de asta si atacurile lui Bayern se desfasurau, constant, pe partea lui !...
    ...nu a avut nici o greseala decisiva, cum au avut ceilalti fundasi ai Inter-ului...!
    ...oricum, si-a facut cu brio datoria, a avut interventii decise, chiar acrobatice, si a alergat ca toata echipa !...
    ...A stiut Mourinho de ce l-a pus titular, si l-a tinut 80 minute in teren !...
  • +1 (1 vot)    
    Bravooo Internazionale,da totusi... (Duminică, 23 mai 2010, 14:09)

    ffwd [anonim]

    Nu ma pot abtine a gandi cum ar fi fost daca meciul asta era în cupa sau în liga lu nea mitica,cate "analize" facute de "impartialii" nostri jurnalisti sportivi,cred ca la cum a tratat(sau putut)Bayern meciul în multe momente ar fi acuzat si un non-combat........!