Ultima etapa

Liga 1: Podiumul, exclusiv al provinciei/ Craiova s-a salvat de la retrogradare

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:29 Sport | Fotbal

Craiova ramane in Liga 1
Foto: AGERPRES
Sfarsitul de campionat al Ligii 1 a adus un podium format numai de catre echipele din provincie, CFR Cluj, Unirea Urziceni si FC Vaslui situandu-se pe primele trei pozitii ale ierarhiei. Cu toate ca a invins cu 2-0 pe Curtea de Arges, Steaua a terminat sezonul pe locul 4, in timp ce Timisoara a incheiat pe un dezamagitor loc 5. Unirea Alba Iulia, Ceahlaul, Poli Iasi si Pandurii au retrogradat.

CFR Cluj/ Locul 1 - grupele Champions League
Unirea Urziceni/ Locul 2 - turul trei preliminar al Champions League
FC Vaslui/ Locul 3 - ultimul tur preliminar al Europa League (play-off-ul EL)
Steaua/ Locul 4 - ultimul tur preliminar al Europa League (play-off-ul EL)
FC Timisoara/ Locul 5 - turul trei preliminar al Europa League
Dinamo/ Locul 6 - turul doi preliminar al Europa League

Pentru a fi siguri de prezenta in viitoarea editie a cupelor europene, cainii trebuie sa astepte decizia TAS in privinta partidei Rapid - FC Timisoara, 0-3 la masa verde. In cazul unei hotarari favorabile giulestenilor, elevii lui Ioan Andone vor incheia sezonul in fata rivalilor din Stefan cel Mare.

Cel mai bun marcator al Ligii 1 a fost Andrei Cristea (Dinamo - 16 goluri), acesta fiind urmat de grecul Pantelis Kapetanos (Steaua - 15 goluri).

Click aici pentru rezultate si clasamentul final al Ligii 1.


Etapa XXXIV:

Ceahlaul - CFR Cluj 2-4
(Vasilache 19', Onciu 48' - E.Dica 40', Kone 56', Peralta 62', Nei 90+1')

U Craiova - Otelul 3-0
(Iliev 14', Prepelita 51', Barboianu 90+4')

Curtea de Arges - Steaua 0-2
(Stancu 22', Surdu 51')

Poli Iasi - Urziceni 1-2
(Diarrasouba 5' - Onofras 60', Rusescu 82')

FC Timisoara - FC Brasov 1-2
(Chiacu 62 '- Savic 9', Cristescu 16')

Rapid - Bistrita 2-1
(Fernandes 23', Bozovic 67' - Moraes 61')

Alba Iulia - Pandurii 0-1
(Cardoso 61')

FC Vaslui - Dinamo 2-0
(Wesley 39', Costin 65')

Astra - Gaz Metan 0-0.


Citeste mai multe despre   














Comentarii alese de moderator

  • FORTZA UNIREA ALBA IULIA !!! (Duminică, 23 mai 2010, 16:08)
    FORTZA UNIREA ALBA IULIA !!! [anonim]

    FORTZA UNIREA ALBA IULIA !!!







8135 vizualizari

  • -14 (22 voturi)    
    un fan U Cluj spune asa:cfr=rusinea Romaniei (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:15)

    ,,Bravo cfr'' !!!.Campioana de Carton !!! by dan92 [anonim]

    cfr,RUSINE,cfr !!! cfr,RUSINE,cfr !!!cfr,RUSINE,cfr !!! cfr,RUSINE,cfr !!! cfr,RUSINE,cfr!!! cfr,RUSINE,cfr!!!cfr,RUSINE,cfr !!!cfr,RUSINE,cfr!!! cfr,RUSINE,cfr!!!cfr,RUSINE,cfr!!!cfr,RUSINE,cfr!!!cfr,RUSINE,cfr!!! from dan92
    • +10 (18 voturi)    
      un nefan zice asa: (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:21)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ,,Bravo cfr'' !!!.Campioana de Carton !!! by dan92

      U cluj, manelistii de la groapa din marasti! huo, derbedeilor!
      • -1 (1 vot)    
        Desteptule... (Duminică, 23 mai 2010, 8:42)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui srpc

        E in Gruia, desteptule..
        • -1 (1 vot)    
          ai scris ca u cluj ,,e in Gruia,,desteptule''...'' (Duminică, 23 mai 2010, 16:16)

          bai ,,desteptule'' !!! [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          CFR Cluj joaca in gruia! nu amatorii aia din liga 2 de la u cluj !!! Mare e gradina Domnului /// (editat de HotNews.ro)
  • +1 (7 voturi)    
    FORTZA PROVINCIA !!! FROM cfr cluj !!! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:39)

    fortza CFR CLUJ !!! [anonim]

    Lupta CURTEA DE ARGES !!! La primul sezon in liga 1 aceasta echipa a jucat un fotbal frumos !!! Inter Curtea de Arges merita victoria in aceasta partida cu oierii lui beee-cali !!!
  • 0 (4 voturi)    
    Curtea de Arges merita victoria !!!! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:44)

    un fan anti-becali din ghencea !!!-dan92 [anonim]

    Va tin pumnii argesenilor !!! Sa ii umiliti pe oieri !!!
  • +5 (7 voturi)    
    se vede ca timsoara nu merita pe 3 !!! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:55)

    timisoara-tentativa de copie a campioanei cfr!!! [anonim]

    inca o data o sa spun adevarul: timisoara este TENTATIVA DE COPIE A CAMPIOANEI DE HARTIE IGIENICA !!! RUSINE banatului ! RUSINE !!!
  • -8 (14 voturi)    
    Un punct de vedere (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:59)

    enache [anonim]

    Nu pot accepta ca titlul de campioană a Romaniei să fie decernat unei echipe formată din jucători străini, fără cetăţenie română. De asemenea această echipă poartă impropriu titulatura de CFR (Căile Ferate Române) siglă aparţinând Societăţii de Căi Ferate Române, firmă de stat.. Echipa nu are nici o legătură cu CFR-ul din Romania. La festivitatea de decernare a titlului de campiona la fotbal ţării noastre antrenorul CFR-ului,Mandorlini a arborat drapelul portughez şi nu pe cel românesc. De asemenea Liga şi Federaţia nu au reacţionat la faptul că CFR Cluj a jucat efectiv în 12 jucători. Fundaşul Viera de la echipa adversă, era jucător împrumutat de CFR.S-a observat clar că golurile CFR-ului au fost marcate prin zona fundaşului amintit care a gafat intenţionat . Este ruşinos ce s-a întâmplat în acel meci. Pentru motivele menţionate susţin că în acest an nu trebuia decernat titlul de echipă campioană a Romaniei la fotbal. În acest an Romania nu are o campioană.la fotbal. Contest decernarea acestui trofeu echipei CFR.Cluj. Mai are şi o semnificaţie politică. La Cluj cetăţenii maghiari finanţatori ai echipei CFR Cluj au reuşit ceea ce nu au reuşit revizioniştii maghiari să înfigă drapelul maghiar în inima Ardealului Românesc. Ruşine guvernului Boc.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 17:21)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui enache

      bai enache tu n-ai altceva mai bun de facut?
    • +5 (5 voturi)    
      CFR ar trebui sa plateasca bani echipei (Duminică, 23 mai 2010, 0:14)

      un taran [utilizator] i-a raspuns lui enache

      Mai Enache tu ori esti prost ori te prefaci.
      1. Tu sti ca normal CFR ar trebui sa sponsorizeze echipa CFR Cluj deoarece aceasta echipa le face reclama gratis? Eu daca as fi fost in locul lui Paskani, primul lucru care l-as fi facut ar fi fost sa schimb numele echipei, ca oricum numa le face reclama pe gratis.
      2. Antrenorul are voie sa poarte ce steag vrea el. Iti aduci aminte ca Mircea Lucescu a purtat tricolorul cand a castigat cupa UEFA?
      3. Termina cu chestia ca CFR Cluj nu merita titlul. Dintre toate echipele, CFR Cluj a acumulat cele mai multe puncte. Daca vrei sa invinuesti pe cineva, invinueste antrenorul echipei care l-a bagat pe Viera nu invinui Clujul.

      Felicitari CFR Cluj, Urziceni si Vaslui. Ma bucur mult ca podiumul a fost ocupat de echipe din afara Bucurestiului.
      • -3 (3 voturi)    
        RĂSPUNS "UNUI ŢĂRAN" (Duminică, 23 mai 2010, 6:18)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui un taran

        Măi ţărane ! Ori eşti prost ori te prefaci!. Folosirea fără drept a siglei CFR se numeşte F U R T. Dacă Pascani a cerut protejarea siglei la OSIM trebuia ca această instituţie să-i refuze înregistrarea mărcii ştiind că sigla CFR aparţine Ministerului Transporturilor.Poţi chiar tu, ca cetăţean român, să sesizezi acest furt Parchetului de pe lângă Tribunalul Cluj . MTT-ul(CFR) poate pe cale civilă să ceară despăgubiri lui Pascani pentru folosirea fără drept a siglei despăgubiri care pot ajunge la nivelul sumei care trebuie plătită pentru terminarea întregii autostrăzi Transilvania. 2-Există lege privind "arborarea drapelului". În virtutea exercitării "drepturilor cetăţeneşti " nu poţi face ce vrei tu. Că nu la luat nimeni de mânecă pe cel care a arborat drapelul altui stat este un alt aspect. După aderarea României la spaţiul Shengen (martie 2011) poţi arbora drapelul UE alături de drapelul ţării tale. 3-Nu am spus că CFR Cluj nu merita să fie declarată campioana Romaniei. Am obiectat cu privire la penultimul meci jucat de CFR Cluj când efecrtiv a jucat în 12 jucători (inclusiv Viera jucătorul împrumutat). Ce au aranjat ei în culise este o altă poveste. Trocul. Imi laşi pe Viera să joace şi "te faci că plouă" şi în schimb îţi bag la teşcherea nişte euroi sau îţi dau meciul în turul următor, sau ţi-l las pe Viera fără bani etc. Acceptarea lui Viera în jocul lui Internaţional cu CFR este suspectă. Am dreptul să gândesc aşa. Gândirea nu poate fi arestată (Soljeniţân)
        • 0 (0 voturi)    
          dashteptule (Luni, 24 mai 2010, 7:17)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui anonim

          folosirea fara drept a siglei U ti se pare OK? ce are adunatura de manelisati a lui Walter cu UBB? ptrrr!
    • +4 (4 voturi)    
      :))))) (Duminică, 23 mai 2010, 1:27)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui enache

      hai ca mi-ai binedispus ziua. esti tare simpatic, saracu de tine.
      azi inter a castigat liga campionilor (pe langa cupa si campionat in italia). primul jucator italian pe teren in echipa lor a intrat in minutul 80. ia fa tu un memoriu la fifa si uefa urgent :))
  • -2 (6 voturi)    
    BLAT pe fatzha !!!!!! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 17:03)

    craiova-otelul 1-0 in min 14 ??? [anonim]

    RUSINE,craiova,RUSINE !!!
    • +1 (1 vot)    
      uita-te la meciul de la iasi (Sâmbătă, 22 mai 2010, 17:28)

      siedir [anonim] i-a raspuns lui craiova-otelul 1-0 in min 14 ???

      daca vrei sa vezi blat... acolo e blatul... sa fie arestati blatistii!!!
      • +2 (2 voturi)    
        mi-ar fi rusine sa tin cu craiova !!! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 18:13)

        mititelu isi merita numele !!! e un om mic de tot! [anonim] i-a raspuns lui siedir

        sictir sidire! e 2-1 pt urziceni !!! deci...tinand cont ca craiova conduce cu 2-0 pe otelul...cine a facut blat ??? nu cumva mititelu ???
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 17:47)

    Radu [anonim]

    Bravo celor de pe podium! :)

    Un lucru nu mai stiu... Rapid a facut apel mai departe pentru cele 3 puncte pierdute cu Timisoara?

    Adica se mai poate schimba clasamentul? Poate Dinamo sa o pateasca ca si anul trecut - datorita meciusilor disputate la masa verde sa se trezeasca out din EL?
    • +3 (3 voturi)    
      cam ai dreptate radule !!! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:20)

      FORTZA RAPID !!! dan_dan_dan [anonim] i-a raspuns lui Radu

      rapid a facut apel si s-ar putea ca dinamo sa vada europa league la televizor !!! oricum daca o pateste si anul acesta ca si anul trecut dinamo e cea mai ghinionista echipa din liga 1 !!!
      • +2 (2 voturi)    
        Hmm... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:39)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui FORTZA RAPID !!! dan_dan_dan

        Nu stiu daca e chiar cea mai ghinionista, cred ca mai bine zis de doi ani incoace primeste sperante false de la cineva de la Liga, sperante care nu au nimic in comun cu rezultatele de pe teren, ba chiar dimpotriva!

        Pentru ca daca e al doilea an la rand in care Liga face cartile ca Dinamo sa mearga mai sus, iar forurile internationale anuleaza deciziile Ligii, cineva pe acolo face o treaba tare anapoda!
  • 0 (6 voturi)    
    iata rezultatele din cauza carora dinamo pierde EL (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:33)

    MESAJ CATRE RADU DE LA MOTANUL !!! [anonim]

    Le spun in ordine :1.Dinamo-Inter Curtea de Arges 0-1!!! 2.gaz metan-dinamo 1-0 !!! 3.Dinamo-Ceahlaul 1-1 !!! 3.pandurii-dinamo 0-0 !!! 4.Bistrita-Dinamo 3-2 !!! 5.Dinamo-Iasi 1-1 !!! Si mai ales cum poate porcea sa spere la europa league cu cea mai slaba aparare a primelor 6 locuri !!! RUSINE,dinamo,RUSINE !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Bine ca s-a dus Iasu (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:23)

    ac [utilizator]

    La dracu cu equipa lui Nichita. Auzi pentru ce plateam impozit, lua=l-ar dracu cu poli-ul lui cu tot. In C cu ei. Este J? In J.
  • -1 (1 vot)    
    Dinamo avanajata???? (Duminică, 23 mai 2010, 9:48)

    Menandy [anonim]

    ...ce gluma proasta...!!! Mai radule, pe ce lume traiesti tata? Oricum, felicitari campioanei, frustratilor care nu traiesc in bucuresti si...cam atat. Nu inteleg insa unde sunt stelistii, chiar niciun comentariu de la ei???Ha,ha,ha...
  • 0 (0 voturi)    
    FORTZA UNIREA ALBA IULIA !!! (Duminică, 23 mai 2010, 16:08)

    FORTZA UNIREA ALBA IULIA !!! [anonim]

    FORTZA UNIREA ALBA IULIA !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Fotbalul-prea mult bagat in seama (Luni, 24 mai 2010, 13:27)

    Costin [anonim]

    Am numarat 15 articole pe pagina principala a Hotnews pentru fotbal-un sport fara nicio performanta in Romania in ultimii 10-15 ani. Cand se scrie depre fotbalistii romani, se scrie cu ce pitzipoanca s-au mai cuplat, ce droguri a mai luat sau ce tatuaje si-au mai facut pe fund. Asta pe primele pagini ale ziarelor sportive. Mereu.
    Iar medaliile de aur castigate in competitiile din alte sporturi apar specificate prin ultimele pagini. In doua trei randuri.
    Craiova s-a salvat de la retrogradare...Cui ii pasa??? Sunt patetici si nu au niciun rezultat notabil. Mai bine am discuta despre meciurile jucate in fata blocului prin cartere de fiecare dintre noi.
    • -3 (3 voturi)    
      catre costin ! (Luni, 24 mai 2010, 13:59)

      Motanul [anonim] i-a raspuns lui Costin

      cum nu a avut ma fotbalul romanesc nicio performanta in ultimii 10-15 ani?? Iata doar cateva : In 2004-2005 Steaua devenea prima echipa care ajunge in 16-imile UEFA si in 16-imi elimina pe valencia(dupa 0-2 in Sp. a batut cu 2-0,4-3 la pen. in Ghencea)!!! Apoi in anul urmator debuta in grupe cu 4-0 in fata lui lens !!! Apoi in 16-mi 3-1 in Olanda cu Hereenven,3-0 la Sevilla cu Betis si chiar 1-0 cu Boro' in semif !!! Apoi au urmat 3 ani la rand pt steaua in grupele UCL( Dynamo Kiyev-Steaua 1-4 si Lyon-Steaua 1-1 in primul an!!!) ia Cfr Cluj la primul sezon in UCL a debutat intr-un meci ce nu poate fi uitat As Roma-Cfr Cluj 1-2 !!! si apoi Cfr Cluj-Chelsea0-0!!! si de urziceni sunt multe de spus !!! sa bati cu 4-1 la Glasgow pe rangers si 1-0 in ghencea pe Sevilla !!!! Ti-am enumarat doar cateva!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Si pentru asta 15 articole (Luni, 24 mai 2010, 15:05)

        Costin [anonim] i-a raspuns lui Motanul

        zilnic pe zi numai despre fotbal sa rabd? Asa si gimnastica, hanbalul, scrima, judo au avut rezultate remarcabile. Si? Se scriu zeci de articole zilnic despre ele ca au castigat medalii acum nu stiu cate luni?
        Se scrie depre fiecare partz pe care-l trage fiecare fotbalist in presa de la noi. Iar rezultatele fotbalului romanesc sunt patetice in raport cu alte sporturi. Ca sa nu mai vorbesc de blaturile care se fac in fotbalul din Romania. Sa imi dea articole din fotbal numai cand au rezultate remarcabile fotbalistii-cum sunt cele enumerate de tine, na. Nu toate prostiile, pitzipoancele si blaturile lor.
        Craiova s-a salvat de la retrogradare-patetic, cui dreaq ii pasa???
        • -1 (1 vot)    
          bai costine....... (Luni, 24 mai 2010, 21:54)

          dananonimagro [anonim] i-a raspuns lui Costin

          ...tu nu ai altceva mai bun de facut ??? sincer, ce ai spus tu NU NE INTERESEAZA !