Liga 1

Stadionul Steaua, dat uitarii/ Vezi o lista a partidelor memorabile disputate in Ghencea 

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 17:36 Sport | Fotbal

Stadionul Steaua
Foto: Hotnews
Stadionul Steaua a fost inaugurat pe 9 aprilie 1974, arena din Bulevardul Ghencea fiind renovata de-a lungul timpului de doua ori, in 1996 si 2006. Se afla in proprietatea M.Ap.N., iar cele mai importante performante ale ros-albastrilor se leaga de aceasta arena. Cum echipa pregatita de Mihai Stoichita nu va mai evolua in Bucuresti, iar nationala a evitat in ultimul timp acest stadion, arena din Ghencea va fi, incetul cu incetul, data uitarii.

Steaua - OFK Belgrad 2-2 a fost prima partida disputata in Ghencea
, iar Tataru a fost primul marcator din istoria arenei.

Steaua la primul meci
: Coman - Satmareanu, Sames, Smarandache, Cristache - Dumitru, Iovanescu - Pantea, Iordanescu, Nastase, Ion. Rezerve: Haidu, Ionescu, Dumitru, Tataru, Raducanu.

Stadionul Steaua, partide memorabile de-a lungul timpului:

9.04.1974/ Steaua - OFK Belgrad 2-2, prima partida disputata vreodata pe Stadionul Ghencea
28.04.1974/ Steaua - FC Brasov 2-2, primul meci oficial disputat
23.03.1977/ Romania - Turcia 4-0/ Cupa Balcania, prima disputa a nationalei in Ghencea
3.10.1979/ Steaua - Young Boys 6-0, cea mai mare victorie a Stelei in cupele europene in Ghencea
16.04.1986/ Steaua - Anderlecht 3-0, ros-albastrii se califica in finala Cupei Campionilor
6.04.1988/ Steaua - Benfica 0-0, in semifinala Cupei Campionilor
7.12.1988/ Steaua - Corvinul 11-0, cea mai mare victorie a ros-albastrilor in campionat
15.03.1989/ Steaua - Goteborg 5-1, sferturile Cupei Campionilor
5.04.1989/ Steaua - Galatasaray 4-0, semifinala Cupa Campionilor
15.11.1989/ Romania - Danemarca 3-1, tricolorii se califica la CM Italia '90
1.08.1991/ Steaua - Dacia Unirea Braila 2-0, s-a inaugurat nocturna de pe Ghencea
13.09.1995/ Steaua - Glasgow Rangers 1-0, prima victorie in Champions League (formatul nou) pentru Steaua
4.04.1988/ Steaua - Dinamo 5-0, cea mai mare victorie impotriva eternului rival Dinamo
31.05.1998/ Grecia U21 - Spania U 21 0-1, Finala CE Under 21
25.02.2005/ Steaua - Valencia 2-0, ros-albastrii o elimina pe Valencia (4-3 dupa penaltiuri) si se califica in primavara europeana a Cupei UEFA
24.11.2009/ Urziceni - Sevilla 1-0, prima victorie pe "teren propriu" a unei echipe romanesti in Champions League dupa 13 ani.

La 36 de ani distanta de la inaugurare, Stadionul Ghencea nu mai are pe cine sa gazduiasca, Steaua hotarand sa dispute partidele considerate pe propriul teren la Buzau.


Citeste mai multe despre   






















3777 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Sa vina Urziceniul (Miercuri, 19 mai 2010, 17:47)

    nano2k [utilizator]

    Macar e ex-campioana.
    • +2 (4 voturi)    
      De ce nu o alta echipa Steaua (Miercuri, 19 mai 2010, 17:58)

      steliani [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      De ce nu s-ar infiinta o alta echipa STEAUA care sa duca mai departe prestigiul castigat cu atata truda. Spectatorii ar fi cuceriti banuiesc. Si duca-se cu oierul!
  • +1 (1 vot)    
    erata (Miercuri, 19 mai 2010, 18:15)

    banu [anonim]

    erata: steaua-rangers 1-0, gol prodan.
  • +1 (1 vot)    
    mai (Miercuri, 19 mai 2010, 18:25)

    gabriel [anonim]

    becali a pangarit edificiul din Ghencea ! Tata a lucrat acolo ca ofiter, la constructia stadionului zic, apoi a platit cotizatie pana la pensionare. Se poate o societate pe actiuni, ca doar nu numai banii ciudatului asta sunt buni !
  • +3 (3 voturi)    
    Diversiune sau crima (Miercuri, 19 mai 2010, 18:54)

    Relu [anonim]

    Eu zic ca e o diversiune ieftina a unui maimutoi care vrea sa mai castige ceva atentie! Vor aparea veteranii Stelei care vor spune ca asa ceva nu e posibil si va fi el Salvatorul calare pe un cal alb care va readuce Steaua pe Ghencea!

    SAU

    In prostia lui, nu vinde Steaua (cel mai puternic si mai aducator de bani brand sportiv din Romania) si o duce in ruina doar pentru a-si satisface orgoliul!

    ORICUM

    Daca echipa nu a fost redata fanilor macar acum stadionul va fi redat celor care se numesc suporteri si care fac spiritul Stelei sa traiasca mai departe - cu sau mai bine fara Berbecali!
    Palmaresul e al celor care l-au creat si numele Stelei e al lor si ei il fac sa vibreze prin scandarile lor!
  • +2 (2 voturi)    
    :-) (Miercuri, 19 mai 2010, 18:58)

    nevermind [anonim]

    facetzi pariurile!!! Ce se va construi in locul stadionului: mol, catedrala, circ, spital de nebuni, penitenciar de lux, scoala de parlamentari la fara frecventa...?
    • 0 (0 voturi)    
      idee (Joi, 20 mai 2010, 10:37)

      cc [anonim] i-a raspuns lui nevermind

      Arena pentru concerte si spectacole. Daca inchiriaza in fiecare weekend cu 30 de mii de euro stadionul pentru concerte vor face mai multi bani si poate o sa calce si mai multa lume pe stadion. Nu o sa-i mai pese nimanui ca se strica iarba...
  • +1 (1 vot)    
    Se joaca tare (Joi, 20 mai 2010, 8:11)

    valibb [utilizator]

    Intreb si eu: Daca nu joaca Steaua atunci cine va juca? . Raspuns: Nimeni.
    Ideea e ca Becali vrea sa forteze reducerea chiriei. Cum peste citeva luni nimeni nu va veni sa inchirieze arena, se va gasi unu gigi care are o echipa personala care va inchiria stadionul la jumatate de pret. 30% diferenta e spaga la unul din administratori Simplu nu. Ca romanii sunt prosti si nu prind spilul
  • +2 (2 voturi)    
    Si acum?.... (Joi, 20 mai 2010, 8:25)

    jo [anonim]

    Dupa cum bine stim , stadionul a fost legat de numele "Steaua". Echipa "Steaua" a evoluat ani buni aici! ..acum daca rupem in doua un simbol ce se va intalmpla? ...cum poate acum armata sa spuna ca Steaua este inca acolo?.... echipa nu va mai evolua acolo...atunci cui o sa cedeze contractul (care este deja semnat)... lui Vaslui, lui Timisoara?..cum suna: joaca Vaslui pe Steaua!:)(no ofense-nu am nimic cu echipa)... hilar....avand in vedere totusi si investitiile lui Gigel, vom avea surpriza sa constatam ca dupa ce va pleca, va lua si jucariile care sunt pe firma sa..adica: iluminatul, gardurile, sistemul de intrare, scaunele, etc.
    Ce o sa ramana? - O ruina! - in conditiile in care se alege sa castigi 3 lei in plus la contract si sa distrugi o legenda sau sa cazi de comun acord, armata a ales praful de pe toba! ATENTIE: armata o sa primeasca o ruina inapoi pe care nimeni nu o va dori!....
    Capetele luminate din armata sa isi dea demisia in mod onorabil pentru ideea de a distruge o legenda !
  • +1 (1 vot)    
    Dragii mei ciobani... (Joi, 20 mai 2010, 14:39)

    Catre toti cei de mai sus !!! [anonim]

    Eu singurul campion Cfr-ist intre 9 oieri !!! ha ha ha !!! dan_dan