Serie A

A cerut sa joace pe gratis pentru ca a fost accidentat timp indelungat

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2010, 12:14 Sport | Fotbal

Oguchi Onyewu va juca gratis la AC Milan
Foto: acmilan.com
Oguchi Onyewu este, cu siguranta, un exemplu negativ pentru jucatorii foarte bine platiti gen Cristiano Ronaldo, fundasul american cerand actualului sau club, AC Milan, sa evolueze pe gratis timp de un sezon, informeaza yahoo.sports. Explicatia fotbalistului este una de bun simt: vrea sa recompenseze in acest fel faptul ca nu a jucat aproape deloc pentru italieni in sezonul recent incheiat din cauza unei accidentari.

Onyewu s-a accidentat la tendonul rotulian al genunchiului stang in toamna lui 2009 (in timpul unei aparitii pentru nationala SUA), acesta fiind nevoit sa ia o pauza pentru restul stagiunii. Pentru a multumi clubului sau pentru atasament, americanul a hotarat ca timp de un sezon sa nu primeasca salariu din partea lui AC Milan.

Fundasul si-a prelungit intelegerea cu milanezii pana in 2013 (cu un sezon in plus), iar in stagiunea 2012-2013 fotbalistul nu va primi salariu din partea echipei sale de club.

"Acest gest este unul unic, fotbalistul aratand astfel atasament fata de culorile noastre. Intr-o vreme cand toti jucatorii incearca sa obtina contracte cat mai mari, Onyewu a dorit sa evolueze pe gratis timp de un sezon" - se precizeaza intr-un comunicat la echipei din Serie A.

In varsta de 28 de ani, Onyewu a sosit la Milan de la Standard Liege in 2009, fundasul fiind pregatit la vremea respectiva de Ladislau Boloni.


Citeste mai multe despre   



















2168 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Asta da exemplu. (Marţi, 18 mai 2010, 12:30)

    Doru [anonim]

    Totusi, si jucatorii din Liga 1 ar juca pe gratis, in special Adrian Cristea, Bostina & co, daca le-ar da de baut dupa meciuri. :)
    • +1 (1 vot)    
      buna (Marţi, 18 mai 2010, 12:36)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Buna domle, mi-ati smuls un zambet.
  • +1 (1 vot)    
    tot respectul de la Motanul Danila !!! (Marţi, 18 mai 2010, 12:52)

    onyewu=fair-play !!! [anonim]

    asta ar trebui sa faca si jucatorii cu salarii mari de la noi !!! mai ales petrecaretii de la tentativa de echipa numita dinamo !,echipa care a ajuns pres de sters in Romania !!!
  • +3 (3 voturi)    
    nu radeti :D (Marţi, 18 mai 2010, 13:02)

    clujanu' [anonim]

    nu radeti pentru ca la fel va face si Mutu cand revine .... :D
  • -2 (2 voturi)    
    Onyewu, who the f is Onyewu? (Marţi, 18 mai 2010, 13:37)

    xyz [anonim]

    Vreau si eu sa joc un an gratis la Milan. Cine ma pune in legatura cu clubul?
    • 0 (0 voturi)    
      Hhhmmmm (Marţi, 18 mai 2010, 14:13)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Omul ala a jucat la o Cupa Mondiala si este un fundaj destul de bun!
      Daca joci si tu la un World Cup cred ca te va cauta Milan sa te ia gratis, nu este nevoie sa te puna cineva in legatura cu ei!
  • 0 (0 voturi)    
    214 (Marţi, 18 mai 2010, 13:39)

    @moranul Danila [anonim]

    Cornele, tu esti ?
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Marţi, 18 mai 2010, 14:14)

    anton [anonim]

    vreti sa spuneti desigur ca este un exemplu POZITIV, nu negativ...
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Marţi, 18 mai 2010, 14:15)

    me [anonim]

    la ce performante au jucatorii lui dinamo, cred ca ar trebui sa dea ei bani... si gratis mi s-ar parea scump
  • 0 (0 voturi)    
    anonim_anonim (Marţi, 18 mai 2010, 22:15)

    anonim_anonim [anonim]

    anonim_anonim vrea sa joace la milan !!!