Liga 1

CFR Cluj - cu un picior in grupele Ligii Campionilor

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2010, 12:36 Sport | Fotbal

Jucatorii CFR-ului, bucurosi dupa victoria cu Craiova
Foto: cfr1907.ro
CFR Cluj a trecut cu bine peste ultimul hop important al finalului de sezon (3-2 cu Universitatea Craiova), echipa pregatita de Mandorlini urmand sa dea piept in ultimele doua etape cu Inter Curtea de Arges si Ceahlaul (prima este scapata de retrogradare, in timp ce ultima va evolua in Liga 2). Batalia pentru locul doi ramane insa una deschisa, Urziceni, Vaslui si chiar Timisoara luptand pentru preliminariile Champions League.

CFR Cluj este, in proportie de 90%, noua campioana a Romaniei dupa victoria cu 3-2 din partida cu Craiova. Echipa din Gruia mai are de jucat cu Inter Curtea de Arges pe propriul teren si cu Ceahlaul Piatra Neamt in deplasare. Daca argesenii au scapat de retrogradare, moldovenii vor evolua in sezonul viitor in Liga 2, motivatia lipsind oarecum la cele doua formatii.

In aceste conditii, Clujul are sanse foarte mari sa ajunga pentru a doua oara in grupele Ligii Campionilor, campioana Romaniei avand acces direct in aceasta faza a competitiei.

Pentru locul doi, cel care asigura prezenta in turul 3 preliminar al Champions Legue, se lupta Unirea Urziceni si FC Vaslui. Dupa 0-2 pe Dan Paltinisanu cu Gaz Metan Medias, Timisoara pastreaza doar sanse teoretice pentru a fi viitoarea vicecampioana a Romaniei.

Conform clasamentului din acest moment, banatenii vor juca in turul trei preliminar al Europa League, in timp ce Steaua (actualmente pe pozitia a cincea) ar urma sa joace in turul doi preliminari al C2. FC Vaslui, moldovenii pot incheia pe trei stagiunea, este aproape de play-off-ul Europa League.

Click aici pentru clasament.



Partide ramase:

CFR Cluj/
CFR - Inter/ Etapa 33
Ceahlaul - CFR/ Etapa 34

Urziceni/
Unirea - Gloria/ Etapa 32
Unirea - Ceahlaul/ Etapa 33
Poli Iasi - Unirea/ Etapa 34

FC Vaslui/
Otelul - FC Vaslui/ Etapa 33
FC Vaslui - Dinamo/ Etapa 34

FC Timisoara/
Pandurii - Timisoara/ Etapa 33
Timisoara - FC Brasov/ Etapa 34

Steaua/
Steaua - Craiova/ Etapa 33
Inter - Steaua/ Etapa 34


Citeste mai multe despre   



















1292 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    90% ? (Marţi, 11 mai 2010, 13:06)

    jb [utilizator]

    De unde ati scos 90% asta? Personal as vrea ca CFR sa ia titlul dar nu vad sanse mai mari de ~60%.
    Din ultimele 5 meciuri au castigat doar doua si si alea in prelungiri cu 2 echipe care se bat la retrogradare. Au pierdut un meci cu o achipa ce se bate la retrogradare. Mai urmeza doua meciuri cu echipe care se bat la retrogradare ...
    Daca Urziceni bate deseara, orice punct pierdut pt CFR poate fi fatal ...
    Deci, de ce asa de siguri ca le castiga, unde ii logica?
    • +2 (2 voturi)    
      care e motivatia interului si ceahlaului? (Marţi, 11 mai 2010, 13:06)

      _s [anonim] i-a raspuns lui jb

      Logica e in faptul ca cele 2 formatii (Inter si Ceahlaul) nu mai au practic nici o motivatie: una fiind scapata de retrogradare si cealalta fiind sigur in liga a 2-a. Asadar care e logica reala ca cfr sa nu castige campionatul de-acum incolo?
      • 0 (0 voturi)    
        Motivatia sta in valiza (Marţi, 11 mai 2010, 14:27)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui _s

        Si pe foamea asta de bani e motivatie nu gluma.
        • 0 (0 voturi)    
          sau nu :) (Marţi, 11 mai 2010, 13:35)

          _s [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          valiza din partea cui ?! sa nu'mi spui ca daca nu ar primi vreo valiza cele 2 echipe ar putea produce surprize fotbalistice:))
          e ilogic ce zici:)
      • 0 (0 voturi)    
        vedem azi ce face poli iasi (Marţi, 11 mai 2010, 14:44)

        jb [anonim] i-a raspuns lui _s

        pai inter mai are cu cfr si steaua. ii la 6 puncte de iasi care mai are 3 meciuri (numai cu urziceniul, ultimul meic, ii meci greu) si in plus iasi are avantajul meciului direct.

        eu zic ca destule motive.

        in plus la asta se adauga delasarea celor de la cfr daca se vad deja cu sacii in caruta (ca la 90% te cam vezi, nu?)
  • 0 (2 voturi)    
    Iata motivatia Argesenilor: (Marţi, 11 mai 2010, 13:46)

    Un Fan al lui International Curtea de Arges!!! [anonim]

    Chiar daca toata lumea considera ca International Curtea de Arges a scapat de retrogradare,eu stiu ca Inter Curtea de Arges mai are nevoie de un punct pentru a se salva matematic,si asta deoarece singura contracanditata care mai poate lua fata lui Inter si anume Poli Iasi, are meciuri usoare(cu Brasov acasa(Brasovul nemaisperand nici la cupele europene dar in schimb nici nu retrogradeaza)si avantaj la meciurile directe cu noi,iar cu bistrita toti speram ca bistrita sa nu de meciul iesenilor !!! Astept raspuns daca nu esti gaina !!! Dan_92_m
  • -2 (2 voturi)    
    S-a golit oare VALIZA ... cfr-ului din cluj ??? (Marţi, 11 mai 2010, 16:47)

    SILE [anonim]

    Nu cred ca este cazu' sa ne amagim ...
    Am "castigat " (???) in acest an o campioana de carton !!!
    Cu o astfel de echipa ca ... cfr cluj este nevoie sa ai valiza la dispozitie in orice moment !!!
    Fara valiza, erau campioni in ... Divizia secunda ... la anu' !!!
    Ma intreb si eu : oare s-a golit VALIZA cfr-ului ?
    Vom trai si vom vedea !!!
    Oricum, cu o astfel de campioana, la prima "ploaie europeana " se va "inmuia" CARTONU' (vorba lu' Nenea IANCU) !!!
    Atunci, cu siguranta NU va mai avea valoare VALIZA cfr-ului !!!
    Poate undeva in ... tara vecina si "prietena" de la ... VEST ???
    ... ca doar d'acolo se "trag" pascaniiiiiii ... NU ???
    Sa auzim de bine !!!
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu inept (Marţi, 11 mai 2010, 20:50)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui SILE

      nota 4, corijenta, ne vedem la toamna.