Alex Piturca (11') si Mihai Costea (21') marcheaza, iar Alcantara este eliminat in minutul 39. CFR evolueaza mult sub asteptari, iar Craiova conduce cu 2-0 la pauza. Titlul se indeparta vizibil de Gruia. Au urmat 45 de minute in care Juvetii nu au contat pe teren, iar echipa lui Mandorlini a marcat de trei ori (Traore 63', Bud 85' si Cadu 93'). S-a terminat 3-2 pentru Cluj, iar carcotasii ar putea spune ca la Severin a fost un scenariu spectaculos si bine pus la punct.

Click aici pentru rezultate si clasament

Craiova arata ca are nevoie de puncte pentru a evita retrogradarea, iar oltenii marcheaza de doua ori pana in prima jumatate de ora (Alex Piturca 11' si Mihai Costea 21'). Liderul este de nerecunoscut, iar eliminarea lui Alcantara (39') este cireasa de pe tort pentru CFR. Se intra la pauza cu 2-0 pentru Juveti, iar Clujul va evolua in al doilea mitan cu un om mai putin pe teren.

Oltenii nu isi gasesc cadenta in a doua repriza, iar CFR-ul pune stapanire pe joc. Gazdele trec tot mai greu de jumatatea terenului, iar liderul marcheaza prima data in minutul 63, prin Kone. Presiunea oaspetilor se mentine, iar Craiova nu pare prea interesata de faptul ca este dominata cu autoritate.

Echipa din Gruia marcheaza de doua ori in minutele 85 (Bud) si 93 (Cadu din lovitura de la 11 metri), iar Clujul pleaca de la Severin cu toate cele trei puncte.

Echipe:

Craiova: Lung - Dananae, Gaman, Iliev, Balace - Prepelita, Barboianu, Dilevski - M. Costea, Piturca, Dina

CFR: Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Edimar - Muresan - Culio, Dica, Deac - Bud, Traore

Rezerve Craiova: Merlier, Barbu, Busu, Craciun, Firtulescu, Gangioveanu, Ologu

Rezerve CFR: Stancioiu, Tony, Piccolo, Dani, Peralta, Y. Kone, De Zerbi.