Liga 1

Alba Iulia - Dinamo 1-2/ Unirea, prima retrogradata

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 10 mai 2010, 13:29 Sport | Fotbal

Andrei Cristea, omul decisiv pentru Dinamo
Foto: www.fcdinamo.ro
Alba Iulia a condus cu 1-0 in disputa cu Dinamo, a impus ritmul in prima repriza, dar a cazut fizic in al doilea mitan. Gazdele au pierdut pana la urma, scor 2-1, partida cu bucurestenii, iar Unirea va evolua din sezonul viitor in Liga 2. In urma acestei victorii, cainii si-au atins, in proportie de 90%, obiectivul - participarea in viitoarea editie a Europa League.

Unirea a fost echipa mai proaspata in prima repriza, gazdele deschizand scorul prin Florin Dan in minutul 28. Dinamo nu a contat prea mult in atac, dar in minutele de prelungire din prima repriza cainii au egalat dintr-o lovitura de la 11 metri (Andrei Cristea a inscris cu siguranta un penalti obtinut dupa un hent al lui Vujadinovic).

Alba Iulia nu a mai contat dupa pauza, iar Dinamo a inceput sa isi impuna jocul. Andrei Cristea a bifat dubla in minutul 69 (dupa o pasa superba a lui Bostina), iar cainii au castigat toate punctele.

In urma acestui rezultat, Unirea va lua calea matineului, formatia din Alba Iulia pierzand definitiv contactul cu pozitiile care asigura ramanerea in Liga 1.

Echipe:

Alba Iulia
: Rotaru - Olah, Vujadinovic, Souza, Bucurica - Cristea, Dalbea, Fl. Dan, Stanciu - Veljovic, Jovanovic

Dinamo: Curca - Scarlatache, Kone, Moti, Pulhac, Torje, N'Doye, Margaritescu, Alexe - Andrei Cristea, Niculescu.


Citeste mai multe despre   



















4270 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Alba-Iulia a meritat retrogradarea !!! (Luni, 10 mai 2010, 15:04)

    catre CezarN !!! [anonim]

    Cezare! stii ceva? cum poti avea pretentii la repetarea unui 11 m !!! Si inca un lucru !!! Daca as fi in locul tau mi-ar fi rusine sa spun ca tin cu cea mai slaba echipa din liga 1 !!!
    • 0 (0 voturi)    
      unirea (Duminică, 29 august 2010, 0:21)

      euu [anonim] i-a raspuns lui catre CezarN !!!

      ce ai ma?fiecare tine cu cine vrea..da tin cu unirea si ma mandresc:xpt ca este o echipa care emrita incurajata:xvoi toti cu dinamo si steaua si asa...si iubesc unriea alba iulia..si nu mie rusine deloc..oriccar ar juca de prost..cu ei voi tine:xpt ca e echipa de suflet:x:xfiecare tine cu cine vrea,,deci:x
      HAI UNIREA TUE STI IUBIREA:X
  • 0 (2 voturi)    
    Trebuia repetat penalty-ul (Luni, 10 mai 2010, 15:56)

    CezarN [anonim]

    Nu stiu daca a fost hent sau nu, insa daca aveti acces la faza video a executarii loviturii de pedeapsa de catre Andrei Cristea si veti opri derularea cu putin inainte de a lovi acesta mingea, il veti vedea pe Niculescu intrat deja in mod grosolan vreo 2 m in careul Unirii, ai carei jucatori respectau regulamentul asteptand la marginea careului de 16m ca Andrei Cristea sa atinga balonul. Pentru ca echipa lui Niculescu a marcat din penalty, acesta trebuia repetat. Daca Andrei Cristea rata, ramanea asa.
  • -1 (3 voturi)    
    Oare de ce (Luni, 10 mai 2010, 16:07)

    Arllonius [anonim]

    De ce oare nu pot sa cred ca aia s-au prabusit fizic in rep II? De ce oare nu pot sa cred ca echipa fanion a securitatii si militiei nu procedeaza corect nici chiar in zilele noastre? Simplu: lupul isi schimba parul, dar naravul ba. Si asa va fi mereu cat va exista echipa militienilor si a securistilor bolsevici. De altfel dinamo este un nume imprumutat de la sovietici. Cate vreme va exista echipa dinamo va fi clar ca nici uniunea sovietica nu a murit.
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Luni, 10 mai 2010, 16:13)

      me [anonim] i-a raspuns lui Arllonius

      evident ca a fost blat...
      toate meciurile ale lui dinamo din paleolitic pana azi si inca vreo 2 milenii de acum incolo sunt sau vor fi blaturi...
      altceva inafara de blaturi mai vezi?

      dinamo e o echipa din primele 6, iar alba e varza... si acu e blat?
      daca joaca dinamo cu echipa nou nascutilor de la maternitate (pana intr-o luna) tot blat o sa zici ca e?
      • -1 (1 vot)    
        ..n-a fost blat.. (Luni, 10 mai 2010, 16:01)

        SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui me

        .. a fost un meci ...prietenesc! Cine a vazut cum a jucat Neagra contra Stelei si cum a jucat cu Dinamo, intelege de ce! Asta e, din ce oras e Talnar, de origine?! Oameni suntem, ce naiba!!
  • -1 (1 vot)    
    ...pentru toti dinamovistii frustrati.. (Luni, 10 mai 2010, 16:42)

    SoulHealer [anonim]

    Stelistii nu sunt ofticati, sunt resemnati doar, cred. Eu as zice ca cei de la Dinamo sunt ofticati si vesnic frustrati! De ce? Pentru ca nu sunt lasati sa se pregateasca pentru UCL si pentru ca si calificarea in EL a devenit o sarcina grea! De ani buni atat Dinamo cat si Rapid (de fapt cam toate echipele daca stau sa ma gandesc) au facut o problema de viata si de moarte in a bate Steaua! Poate fi asta un scop care are legatura cu performanta adevarata? De-asta nu avem rezultate notabile in Europa, pentru ca nu ne dorim sa facem performanta in sine, ci doar sa moara capra vecinului! Mentalitate tipic romaneasca. De ce-ar face fotbalul exceptie?!
  • +1 (1 vot)    
    STEAUA BLATISTA (Luni, 10 mai 2010, 17:10)

    INTICE [anonim]

    Pentru toti stelisti ofticati