Timisoara viseaza cu ochii deschisi la titlul de campioana a Romaniei dupa victoria, scor 2-1, din partida cu Dinamo. Banatul invinge in Groapa si se apropie la doar doua puncte de liderul CFR Cluj. Echipa lui Sabau a rezolvat soarta meciului in patru minute, Goga (45') si Cocis (49') aducand trei puncte mari pentru timisoreni. Dinamo a fost echipa mai buna pe finalul disputei, dar cainii au platit tribut lipsei de eficacitate.

Click aici pentru rezultate si clasament.

Dupa remiza dintre CFR Cluj si FC Vaslui (scor 0-0), Timisoara stia ca trebuie sa invinga in Stefan cel Mare pentru a spera mai mult ca niciodata la titlu. Dupa o prima repriza destul de anosta, Goga a deschis scorul in minutul 45, banatenii intrand la cabine cu un nesperat 1-0.

Dinamo a fost incapabila sa raspunda, iar a doua lovitura a venit peste patru minute. Cocis a facut 2-0 dupa o faza in care l-a pierdut pe drum pe Scarlatache. Dinamo constientizeaza ca nu mai are ce pierde si iese mult mai hotarata la atac.

Marius Niculae marcheaza in minutul 63 cu largul concurs al cuplului Bonfim - Cisovsky, dar in pofida ocaziilor mari avute cainii nu reusesc egalarea. Se termina 2-1 pentru Timisoara, iar Banatul bifeaza prima victorie in Groapa dupa patru decenii de seceta.

Dinamo: Curca - Scarlatache, Bostina, Dragos Grigore, L. Rus - Alexe, Ad. Cristea, Margaritescu, Ndoye - M. Niculae, Andrei Cristea

Timisoara: Taborda - Bonfim, Cisovsky, Luchin, Sepsi - Cocis, Bourceanu, Alexa, Curtean, Contra - Goga.