Liga 1

Dinamo - Timisoara 1-2/ Banatul viseaza

Joi, 6 mai 2010, 20:47 Sport | Fotbal

Nelutu Sabau a plecat de la Timisoara
Timisoara viseaza cu ochii deschisi la titlul de campioana a Romaniei dupa victoria, scor 2-1, din partida cu Dinamo. Banatul invinge in Groapa si se apropie la doar doua puncte de liderul CFR Cluj. Echipa lui Sabau a rezolvat soarta meciului in patru minute, Goga (45') si Cocis (49') aducand trei puncte mari pentru timisoreni. Dinamo a fost echipa mai buna pe finalul disputei, dar cainii au platit tribut lipsei de eficacitate.

Click aici pentru rezultate si clasament.

Dupa remiza dintre CFR Cluj si FC Vaslui (scor 0-0), Timisoara stia ca trebuie sa invinga in Stefan cel Mare pentru a spera mai mult ca niciodata la titlu. Dupa o prima repriza destul de anosta, Goga a deschis scorul in minutul 45, banatenii intrand la cabine cu un nesperat 1-0.

Dinamo a fost incapabila sa raspunda, iar a doua lovitura a venit peste patru minute. Cocis a facut 2-0 dupa o faza in care l-a pierdut pe drum pe Scarlatache. Dinamo constientizeaza ca nu mai are ce pierde si iese mult mai hotarata la atac.

Marius Niculae marcheaza in minutul 63 cu largul concurs al cuplului Bonfim - Cisovsky, dar in pofida ocaziilor mari avute cainii nu reusesc egalarea. Se termina 2-1 pentru Timisoara, iar Banatul bifeaza prima victorie in Groapa dupa patru decenii de seceta.

Dinamo: Curca - Scarlatache, Bostina, Dragos Grigore, L. Rus - Alexe, Ad. Cristea, Margaritescu, Ndoye - M. Niculae, Andrei Cristea

Timisoara: Taborda - Bonfim, Cisovsky, Luchin, Sepsi - Cocis, Bourceanu, Alexa, Curtean, Contra - Goga.

8202 vizualizari

• -5 (9 voturi)
    sa fie egal... (Joi, 6 mai 2010, 21:25)

Fortza cfr !!! [anonim]

...si amandoua sa iasa din lupta pentru titlu
  • +7 (11 voturi)
    dinamo...titlu? (Joi, 6 mai 2010, 21:32)

zambara [utilizator]

Dinamo se bate la titlu? Poate se batea in secolul trecut :))))))

am vazut meciul.

pe de o parte o echipa debusolata, fara niciun tel in viata, dar care a jucat fotbal, atat cat a putut ea.

pe de alta parte o echipa (formata din jucatori buni), care are sanse la titlu, dar care a aratat ca locul in clasament se datoreaza blaturilor si arbitrilor prietenosi.

de ce o echipa ce investeste masiv de ani de zile castiga in fata unei echipe fara nici un D-zeu, dar pierde in fata fotbalului?

cred ca raspunsul e traditia. bostina nu mai are nicio treaba cu dinamo, e cu gandul la transfer, dar chiar si asa stie ca joaca pentru o semifinalista de cupa campionilor. stie de dumitrache, de lucescu si de dinu. de multescu, talnar si augustin. de lupescu, raducioiu, mateut, andone.

cealalta echipa, bragadiru, nu are asa ceva. e o creatie a milionarilor de carton, e un sat de pe langa bucuresti care incearca sa parvina.

si asta se vede in joc.

regards,
    ws
    • +5 (7 voturi)
      victoria lui "Poli"...frustrarea miticilor (Vineri, 7 mai 2010, 0:04)

zambara [utilizator] i-a raspuns lui ws

Mitica, vad ca esti cam frustrat :)
      De la mine de la geam din satul Timisoara se vede Viena, de la tine de la geam din ... Bucuresti, se vede Istambulul :)
      • -2 (4 voturi)
        vezi ca ai gresit (Vineri, 7 mai 2010, 2:45)

ws [anonim] i-a raspuns lui zambara

huh? cine e mitica, asa te cheama pe tine?

ok.

draga mitica, cred ca ai gresit topicul. nu vorbeam de viena sau de istanbul (si nu de istaMbul...), ci de bragadiru vs. dinamo. vorbeam de un joc de fotbal. daca nu ti-ai luat medicamentele, sunt convins ca poti sa vezi si kamceatka de la tine de la geam.

mitica, incearca sa fii coerent. ai luat-o pe aratura. vorbim aici de un meci de fotbal, nu de privelistea de pe geam.

regards,
        ws
        La noi la Istambul veneai.. (Vineri, 7 mai 2010, 8:51)

Meputo [anonim] i-a raspuns lui zambara

La noi la Istambul veneai cu mana intinsa la cersit cand Temeswar era pashalac turcesc
  • +5 (9 voturi)
    dinamo-timisoara 0-2 im min49 ??? (Joi, 6 mai 2010, 22:47)

bravo timisoara !!! [anonim]

cel mai inaintat loc in clasament pe care il poate prinde dinamo este locul 6 !!! Bravo Poli Timisoara !!!
    • -6 (10 voturi)
      trebuia sa nu existati (Joi, 6 mai 2010, 23:33)

Gio [anonim] i-a raspuns lui bravo timisoara !!!

Sunteti o tentativa de ehipa, intr-o tentativa de oras - cu multi tradatori vanduti ungurilor.
      Datorita celui care va conduce, va doresc TOT RAUL DIN LUME SI SA NU APUCATI INALTAREA.
      SA FITI BLESTEMATI IN VEACUL VECILOR!
      NU SUNT BUCURESTEAN, DAR VA CUNOSC ANTECEDENTELE, mai ales gainarului care va asigura MAnagementul.
      Fara stima,
      Gio
      • 0 (4 voturi)
        mai... (Joi, 6 mai 2010, 23:20)

m-vic [anonim] i-a raspuns lui Gio

esti doar un tigan. si nu unul ardelean sau banatean.
      • +2 (6 voturi)
        asa-zisi suporteri (Joi, 6 mai 2010, 23:51)

eu [anonim] i-a raspuns lui Gio

Bai, martorul lui Iehova, mai termina cu blestemele! E doar un sport. Asa stii tu sa iti sustii echipa? Oricum din ce scrii pe aici nu poti fi ridicat la nivelul de suporter ... eventual de huligan frustrat!
        • +1 (3 voturi)
          hmm (Vineri, 7 mai 2010, 0:35)

m-vic [anonim] i-a raspuns lui eu

martor al lui iehova e sabau. deci el o fi de la vreo echipa adversa.
        Pt. "gio"-NEstimatul !!! (Vineri, 7 mai 2010, 0:12)

SILE [anonim] i-a raspuns lui Gio

Ti-ar prinde bine Spitalul 9 NEstimatule !
        Esti dus rau cu ... "bibilica".Vai de mama ta !
    • -4 (4 voturi)
      take a break man (Joi, 6 mai 2010, 23:48)

greg [anonim] i-a raspuns lui bravo timisoara !!!

Este opinia ta sau a celor care te te directioneaza? Daca este a ta OK, daca nu sa numai ai parte tu si familia de ziua de 13.05.2010.

Si noi ne uitam la Dinamo-Timisoara.
    contractia timpului (Vineri, 7 mai 2010, 9:08)

gechi [utilizator]

"Echipa lui Sabau a rezolvat soarta meciului in patru minute, Goga (45') si Cocis (49') aducand trei puncte mari pentru timisoreni"

parca un gol a fost in prima repriza, unul in cea ce-a doua, cred ca e vreo 19 minute diferenta. Sau?
      despre timp (Vineri, 7 mai 2010, 9:50)

bogdan [anonim] i-a raspuns lui gechi

Prietene, se vorbeste de 4 minute de joc nu te face ca nu intelegi.
      Nu putea sa se spuna ca Poli a rezolvat meciul in 19 minute ca nu se pune la socoteala si pauza.
    mda (Vineri, 7 mai 2010, 9:10)

me [anonim]

cat timp e porcea si compania la dinamo ar trebui sa ne obisnuim cu locul 6 in clasament... sau chiar mai rau
    catre gio[anonim] (Vineri, 7 mai 2010, 9:43)

asta e...timisoara a fost mai buna !!! [anonim]

gio, mi se pare mie sau...dinamo de abia se zbate pentru cupele europene sezonul acesta??? oricum parerea mea e ca mai bine va retrageti din campionat la inceputul sezonului viitor, si o luati de la capat in liga 3(pentru ca dinamo nici de liga 2 nu are fatanau!!!)