Sahtior - Dinamo Kiev 1-0/ Lucescu, campion al Ucrainei

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 21:23 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu, antrenor Sahtior Donetk
Foto: AGERPRES
Sahtior a castigat campionatul din Ucraina dupa victoria la limita, scor 1-0, din partida cu marea rivala Dinamo Kiev. Golul izbavitor a fost reusit de Ilsinho, in minutul 15. Razvan Rat nu a fost folosit de Mircea Lucescu.

Sahtior avea nevoie de un succes cu Dinamo pentru a deveni matematic campioana Ucrainei (beneficiau de  un avans de trei puncte inainte de marele derbi), in timp ce o remiza amana stabilirea castigatoarei pentru ultima etapa.

Ilsinho a reusit singurul gol al partidei contand pentru etapa cu numarul 29, iar Sahtior a acumulat 74 de puncte - cu sase mai mult decat Kievul.

In urma acestui rezultat, Sahtior, echipa fondata in anul 1936, si-a trecut in cont titlul cu numarul 5 din Ucraina (2002, 2005, 2006, 2008, 2010). Trei campionate au fost cucerite cu Mircea Lucescu pe banca tehnica.

Echipe:

Sahtior: 30.Pyatov - 33.Srna (k) 5.Kucher, 44.Rakytskyy, 14.Kobyn, 3.Hubschmann, 7.Fernandinho, 8.Jadson, 11.Ilsinho, 22.Willian, 17.Luiz Adriano

Dinamo: 1.Shovkovski, 2.Danilo Silva, 3.Betao, 5.Vukoevych, 7.Shevchenko, 9.Yarmolenko, 10.Mylevskyy, 17.Myhalyk, 21.Magrao, 25.Yussuf, 36. Ninkovich.


Citeste mai multe despre   























2885 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    DINAMOVIST ,TRUP SI SUFLET (Miercuri, 5 mai 2010, 21:07)

    Andy Latimer [utilizator]

    Stelistii nu se pot impaca in ruptul capului ca vor ramane vesnic loseri in fata echipei DINAMO construita de CAMPIONUL MIRCEA LUCESCU ! Remember 1990 ,finala Cupei Romaniei : Dinamo (cu Lupu,Lupescu,Sabau,Raducioiu) INVINGE Steaua (cu Hagi,Balint) cu 6-4 !!!! Si inca o veste BUNA : Steve Mclaren a devenit campion in Olanda cu Twente Enschede !(CE M-AM BUCURAT CAND MIDDLESBOROUGH A BELIT STEAUA CU MACCARONE !!!!!)
    • +2 (4 voturi)    
      dINAMO (Miercuri, 5 mai 2010, 22:33)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      dINAMOVISTII, trup si suflet, vad ca se impaca foarte bine cu soarta de rahat a echipei lor favorite si incep sa se bucure cand vad ca alte echipe obtin rezultate mai bune decat STEAUA; boro a scos-o pe Steaua din finala cupei UEFA ( NU dINAMO!), cluj a luat titlul in fata Stelei ( NU dINAMO!), urziceni a luat titlul in fata Stelei ( NU dINAMO!), lucescu ia titlul in Ucraina cu Shatior ( NU dINAMO!), cluj cu vaslui joaca finala cupei ( NU dINAMO!) etcetc
      Priviti clasamentul, studiati istoria fotbalului romanesc si vedeti care e cea mai galonata echipa, verificati ce nume se gaseste printre castigatoarele Cupei Campionilor, hint ( NU dINAMO!) :)
    • 0 (2 voturi)    
      bucuria ta (Miercuri, 5 mai 2010, 22:49)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Si eu ma bucur ca sarbatoresti eliminarea Stelei din SEMIFINALELE Cupei Uefa si nu o performanta realizata de echipa pe care o sustii.Eu sper ca pe viitor Steaua sa-ti mai ofere astfel de bucurii ca mie mi-ar mai placea sa-mi sustin echipa intr-o semifinala de cupa europeana. In afara de "umilinta" traita in acel sezon de Uefa si incendierea peluzei din Ghencea, ce alte performante mai sarbatoreste Dinamo?
    • 0 (2 voturi)    
      Combinatie periculoasa... (Miercuri, 5 mai 2010, 22:58)

      Fred [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Tot timpul am spus pacientilor ca nu este bine sa combini drogurile cu alcoolul caci creierul poate ceda!
      Iata dovada!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Dinamovist dar la istorie varza.... (Miercuri, 5 mai 2010, 23:02)

      amfilofie [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Cand dinamo a batut Steaua cu 6-4 Hagi nu a jucat. De asemenea multi alti jucatori de valoare de la acolo. Eu nu m-am bucurat cand Dinamo a luat bataia de la albanezi si pescari, ba chiar am fost trist.
    • 0 (0 voturi)    
      subtire Lucescu... (Vineri, 7 mai 2010, 17:46)

      LupuMoralist [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Boloni e mult peste Lucescu. a castigat campionatele Portugaliei si Belgiei si s-a comportat onorabil in campionatul Frantei, cu Rennes. Lucescu a reusit in campionate obscure (Turcia si Ucraina), acolo unde lupta se da intre 2 echipe. aaa, daca ar fi castigat campionatele cu Ankaragucu sau cu Karpaty Lviv, jos palaria! dar el s-a dus la cele mai bune echipa si au mai aparut si niste rezultate intamplatoare in europa. la internationale ce a facut? sau nu se pune? bine ca i-au scos timisoara...de asta ce mai zici?
  • +1 (1 vot)    
    asa (Miercuri, 5 mai 2010, 21:58)

    bosb [anonim]

    bravo
    • +2 (2 voturi)    
      Ce matematica faceti.... (Miercuri, 5 mai 2010, 21:16)

      sherginio [utilizator] i-a raspuns lui bosb

      "beneficiau de un avans de doua puncte inainte de marele derbi" dupa care "Sahtior a acumulat 74 de puncte - cu sase mai mult decat Kievul. "
      Deci 2 initiale plus 3 dupa meci inseamna 6?
  • 0 (0 voturi)    
    Unde te uiti (Miercuri, 5 mai 2010, 22:46)

    Cornel [anonim]

    Avansul era de trei,scrie clar deci trei plus trei fac sase (6).OK Domnule?
  • +1 (1 vot)    
    Rat a jucat! (Joi, 6 mai 2010, 1:29)

    b [anonim]

    Razvan Rat a jucat in ultimele minute! of of...
  • +2 (2 voturi)    
    campion (Joi, 6 mai 2010, 4:38)

    padure [anonim]

    mai documentati-va: Este al 4-lea titlu de campion al lui Luce cu Shaktior. Deci: nu 3, ci 4. Un mare antrenor. Alaturi de Nea Imi.
  • 0 (0 voturi)    
    dinamovistilor spuneti-mi un lucru !!! (Joi, 6 mai 2010, 14:03)

    un stelist ARGESEAN !!! [anonim]

    de cate ori in comparatie cu steaua a participat dinamo in GRUPELE CHAMPIONS LEAGUE ??? A! am uitat ! nu au participat !!! dati un pic pe siteul stelei sa vedeti performantele stelei in cupele europene in comparatie cu dinamo !!! cand ne gandim ca intre 2005 si 2009 steaua a ajuns o data in semifinalele cupei uefa si de 3 ori in grupele champions league!!! iar in aceeasi perioada(2005-2009) dinamo....ups!...nu cred ca a realizat ceva !!!!