Barcelona a facut inca un pas spre titlul de campioana in Primera Division, invingand, marti, in cea de-a 36-a etapa a campionatului spaniol pe Tenerife, scor 4-1. Dani Alves a fost omul meciului, jucatorul catalanilor contribuind decisiv la dubla lui Messi si la golul lui Bojan Krkic. Cu doua etape inainte de final, Barcelona s-a distantat la patru puncte de Real, madrilenii avand un meci in minus.

Argentinianul Lionel Messi a ajuns la cota de 31 de goluri in Primera Division, reusind o dubla in intalnirea cu Tenerife de marti seara. Dani Alves a centrat in careu de pe partea dreapta pana la Ibrahimovic, suedezul a recentrat cu capul pana la Messi, iar "Balonul de Aur" a deschis scorul in minutul 17, cu un sut la coltul scurt. Pana la pauza, catalanii s-au vazut egalati. Capitanul Puyol a incercat o pasa riscanta, iar oaspetii au profitat, Martinez ducand scorul la 1-1 in minutul 39.

In repriza secunda, Barcelona a dejucat jocul la ofsaid a celor de la Tenerife, iar Bojan Krkic a adus din nou pe gazde la conducere, dupa o pasa excelenta cu exteriorul a lui Dani Alves. In minutul 77, Pedro Rodriguez a marcat pentru 3-1, fructificand o pasa de la Messi. Argentinianul a stabilit scorul final in ultimul minut al prelungirilor, trimitand printre picioarele portarului lui Tenerife o centrare a lui Dani Alves.

Valencia si-a asigurat locul ce o duce in calificarile Ligii Campionilor, invingand cu 3-1 pe Xerez, iar Getafe a urcat pe ultimul loc pentru cupele europene, remizand cu Sporting Gijon, scor 1-1.

Etapa a 36-a (marti):

Almeria - Villarreal 4-2 (Crusat '15, Uche '29, '43, Piatti '90/ Marcano '53, Ibagaza '66)

Barcelona - Tenerife 4-1 (Messi '17, '90+3, Krkic '63, Rodriguez '77/ Martinez '39)

Getafe - Sporting Gijon 1-1 (Soldado '47/ Miguel '17)

Valencia - Xerez 3-1 (Mata '45, '58, Silva '68/ Armenteros '37)