Liga 1

Rapid - Dinamo 2-2/ Europa, fara halta in Giulesti

Duminică, 2 mai 2010, 19:48 Sport | Fotbal

Egalitate in Giulesti
Rapidul se indeparteaza de zona cupelor europene dupa 2-2 cu Dinamo, giulestenii ramanand la cinci puncte in spatele rivalului din Stefan cel Mare. Patru goluri, doua eliminari, multi nervi si ocazii imense. Acestea au fost ingredientele disputei din Giulesti, una in care gazdele au revenit de la 0-2, dar nu au putut sa obtina toate cele trei puncte cu toate ca au evoluat in superioritate numerica o repriza (Pulhac a fost eliminat in minutul 42).

Click aici pentru rezultate si clasament.

Giulestenii aveau nevoie de o victorie pentru a ramane in carti pentru Europa League, dar tot ce au putut obtine din meciul cu Dinamo a fost o remiza. Cainii au inceput mult mai bine disputa, iar dupa 24 de minute conduceau cu 2-0 in Giulesti (Andrei Cristea 11', Alexe 24').

Andone muta inspirat: Herea in locul lui Grigorie (a ratat doua ocazii imense), iar jocul se schimba. Gazdele egaleaza (Kone augotol 33' si Ionita 39'), iar Pulhac este eliminat (42') dupa doua faulturi asupra lui Herea, unul dintre cei mai buni giulesteni.

Inspiratia gazdelor ramane insa la cabine, iar Rapidul nu mai poate modifica tabela in a doau repriza cu toate ca a evoluat cu un jucator mai mult. Egalitatea numerica se restabileste in prelungiri, atunci cand Bozovic este eliminat dupa doua cartonase galbene.

Rapid - Dinamo se termina 2-2, iar echipa lui Andone mai pastreaza sanse doar teoretice de a ajunge in Europa League.

Echipe:

Rapid: Bornescu - Sapunaru, Fernandes, Ad. Iordache, Bozovici - Grigorie, Lazar, Matici, Spadacio, Cesinha - Ionita

Dinamo: Curca - Molinero, Moti, Scarlatache, Pulhac - Torje, Kone, Ad. Cristea, Alexe - A. Cristea, M. Niculae

Rezerve Rapid: Straton, Helder, Raduta, Herea, Ciz, I. Iordache, Iencsi
Rezerve Dinamo: Cr. Munteanu, D. Grigore, L. Rus, Zicu, Bratu, Margaritescu, Cl. Niculescu.

12028 vizualizari

• -1 (5 voturi)
    ...si amandoua sa rateze europa league!!! (Duminică, 2 mai 2010, 19:53)

sa se incheie egal... [anonim]

............................................................................................
    mi-ar fi rusine sa tin cu rapidul !!! (Duminică, 2 mai 2010, 21:01)

RAPID0-2DINAMO in minutul 23??? [anonim]

• -1 (3 voturi)
      really ? (Duminică, 2 mai 2010, 21:18)

firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui RAPID0-2DINAMO in minutul 23???

...acum e 2-2 iar Dinamo joaca in 10.

Le da 3 in repriza secunda si se va termina 5-2 .
    • 0 (6 voturi)
      Cine rade la urma ... (Duminică, 2 mai 2010, 21:20)

matei [anonim] i-a raspuns lui RAPID0-2DINAMO in minutul 23???

Indiferent de scor nu ne este rusine cu Rapidul. Rapidul este esenta fotbalului, bucuria jocului, miracolul din iarba. Forza Rapid!
      re: (Luni, 3 mai 2010, 0:08)

sandoval [utilizator] i-a raspuns lui RAPID0-2DINAMO in minutul 23???

eu tin cu Rapidul si nu mi-a fost rusine..asta e fotbalul.acum ai 2-0,iar in 5 minute e 2-2.
  • -3 (5 voturi)
    rapidist pana la moarte! (Duminică, 2 mai 2010, 21:07)

mary [anonim]

baa ce doamne iartama..ne fac astia praf??1-2? baa puteti mai mult
  • +1 (3 voturi)
    rezulta doar un lucru: (Duminică, 2 mai 2010, 21:13)

rapid-dinamo 2-2 im minutul 40!!! [anonim]

nici rapid nici dinamo nu merita in europa cu o asemenea aparare slaba!!!
  • -2 (2 voturi)
    mesajul adevarului (Duminică, 2 mai 2010, 21:15)

serbanossu [anonim]

Mesaj ptr rapidisti:
    Daca nu ar fi existat culoarea neagra si pasarea din specia cioara, voi ati fi fost o ekipa fara identitate clara!
  • -4 (4 voturi)
    Rapid a batut Steaua bate si Dinamo :) (Duminică, 2 mai 2010, 21:16)

Will [anonim]

Rapid 2 - Dinamo 2 Poate da Dumnezeu si castiga Rapidu ! FORTA RAPID
  • -2 (4 voturi)
    un rapidist (Duminică, 2 mai 2010, 21:20)

un rapidist [anonim]

mi.ar fi rusine s deschid gura we...
    ...locul 6 !!! (Duminică, 2 mai 2010, 21:28)

ha ha ha !!! se vede ca meciul acesta e pentru... [anonim]

2-2 la pauza!!! rezulta un singur lucru:se termina egal si ambele rateaza europa !!!
  • 0 (2 voturi)
    sa urmariti CFR Cluj in Champions league!!! (Duminică, 2 mai 2010, 22:43)

rapidistilor si dinamovistilor, va rog ceva!!! [anonim]

apropo rapidistilor si dinamovistilor,nu mai tin minte ceva! cand au participat rapid si dinamo in Champions League??? A!...Am uitat...Nu au participat !!! Semnat UN CFR-IST!!! Tineti pumnii CFR-ului in grupele Champions League pe care voi doar la televizor le vedeti !!! dan_92 RO
  • +1 (5 voturi)
    europa league (Duminică, 2 mai 2010, 22:45)

ws [anonim]

e un vis frumos. rapid nu are echipa de el. bine, nu are de cativa ani buni.

totusi, cum s-a ajuns in situatia ca rapidul sa aiba pretentii la locul 6?

raspunsul e simplu: in ciuda faptului ca sunt singuri impotriva tuturor, toti arbitrii sunt de partea lor. fara rest. in meciul de fata, sapunaru a intrat criminal la alexe. orice regulament zicea "rosu". nu si la noi. era in min 30.

in meciul cu urziceni, bozovici l-a macelarit pe un fundash. nici macar galben, era prin min 50.

au mai fost vreo cateva blaturui, prietenii stiu cu cine. tot singuri impotriva tuturor.

si asa a ajuns rapiduletu' pe loc de cupa uefa, fi-mi-ar sila.