Liga 1

Alba Iulia - Steaua 2-1/ Ingenuncheati de ultima clasata

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 mai 2010, 16:32 Sport | Fotbal

Stoichita, indepartat de la Astra
Foto: Ager Press
Steaua nu a putut sa profite de pasul gresit al liderului CFR, ros-albastrii fiind depasiti cu 2-1 de Unirea Alba Iulia, ultima clasata din clasament. Bucurestenii au evoluat neconvingator, iar apararea a fost inca o data "calcaiul lui Ahile" pentru echipa lui Stoichita. Alba Iulia a aratat in disputa cu formatia din Ghencea ca nu merita sa evolueze la matineu din sezonul viitor.

Click aici pentru rezultate si clasament.


CFR a pierdut surprinzator cu Astra (scor 1-0), iar Steaua spera din nou la titlu. Pentru indeplinirea acestui vis ros-albastrii aveau nevoie de un succes in fata ultimei clasate - Unirea Alba Iulia.

Ce a urmat a fost insa un meci pe care Steaua trebuie sa-l uite cat mai repede, echipa pregatita de Mihai Stoichita fiind invinsa cu 2-1. Scorul a fost deshis de Veljovic (24'), iar pana la pauza s-a facut 1-1 dupa golul lui Arman Karamyan (44').

Reusita de trei puncte pentru lanterna rosie i-a apartinut lui Florin Dan, cel care a transformat in gol o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri (in minutul 83).

Unirea a demonstrat in partida cu bucurestenii ca nu merita sa retrogradeze, in timp ce Steaua si-a luat definitiv la revedere de la titlul de campioana a Romaniei.

Echipe:


Alba Iulia: Rotaru - Balan, Poverlovici, Vujadinovic, Bucurica - Cristea, Dalbea, Dan Florin, Veljovic - Olah, Jovanovic

Steaua: Zapata - Golanski, Baciu, Jelev, Petre Marin - Nicolita, Ov.Petre, Plesan, Arman Karamyan - Surdu, Stancu.


Citeste mai multe despre   























7475 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    si cand ne gandim ca steaua mai vrea titlul??? (Sâmbătă, 1 mai 2010, 17:44)

    alba iulia-steaua 1-0 in minutul 24??? [anonim]

    in afara de rezultatul acesta,steaua nu merita titlul in special din pricina altora: Steaua1-3Ceahlaul(in acel moment ceahlaul era pe 18(ultima)!;;;;Astra2-1Steaua;;;Steaua 1-1Bistrita;;; si mai ales cum poate becali sa mai aiba pretentii la titlu in urma infrangerii in fata rapidului cu 5-1 !!! si acum te conduce si alba iulia echipa care e ultima in clasament??? rusine,steaua.rusine!!!
    • +2 (2 voturi)    
      ai uitat ceva (Duminică, 2 mai 2010, 10:29)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui alba iulia-steaua 1-0 in minutul 24???

      Steaua - Dinamo 0-1 si Dinamo - Steaua 2-0. Cum sa castigi titlul cu doua infrangeri cu rivalii de moarte? Ar fi fost cel mai umilitor titlu din istorie.
    • +1 (1 vot)    
      managementul la Steaua lasa de dorit (Duminică, 2 mai 2010, 20:05)

      cc [anonim] i-a raspuns lui alba iulia-steaua 1-0 in minutul 24???

      Cu cateva etape inainte de final, cand Steaua avea sanse sa ia titlul...vine Becali si anunta lista cu 9 jucatori pe care o sa-i de afara peste 1 luna. Normal ca cei 9 jucatori n-au mai jucat nimic la meciul asta.
  • 0 (8 voturi)    
    Forza Lacatus! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 17:47)

    Stelist_antiBecali [anonim]

    Daca pierde si Timisoara, si e normal sa piarda, Lacatus are sansa sa ajunga in coasta CFR si, cu putina sansa, sa le sufle titlul. Daca Steaua nu mai ia titlul dupa ce-a stricat Becali echipa, macar sa iasa campion un stelist adevarat. Desi acum e antrenor la Vaslui. Ar fi o mare palma pentru patronul-oier, care si-a batut joc de Lacatus, cum si-a batut joc de atatia alti antrenori.
  • -7 (13 voturi)    
    pffff! ce arbitraj nashpa!!! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 18:55)

    steaua merita penalty in minutul 89!!! [anonim]

    ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
    • +6 (6 voturi)    
      ba nu (Sâmbătă, 1 mai 2010, 19:04)

      me [anonim] i-a raspuns lui steaua merita penalty in minutul 89!!!

      Steaua nu merita penalty in minutul 89. Chiar daca ar fi primit cadou penalty-ul ala nu ar fi reusit decat sa scoata un punct de la ultima clasata (care ultima clasata a jucat mai bine decat Steluta). S-a vazut in acest meci ca nici una dintre echipe nu-si merita pozitia actuala in clasament.
      Felicitari ardelenilor pentru dovada de caracter!
    • +7 (9 voturi)    
      ambitii (Sâmbătă, 1 mai 2010, 19:10)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui steaua merita penalty in minutul 89!!!

      e singura cale ca sa castige cu ultima clasata.ba nu ar mai fi si bricheta sau valiza.
    • +4 (4 voturi)    
      Cam jenant.... (Sâmbătă, 1 mai 2010, 20:46)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui steaua merita penalty in minutul 89!!!

      ...Sa nu poti castiga in fata ultimei clasate altfel decat printr-un penalty in minutul 89. Chiar si daca ar fi fost. Penibil.
      • +2 (2 voturi)    
        castiga? (Sâmbătă, 1 mai 2010, 23:18)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui uwe

        egala, nu castiga....
        • +1 (1 vot)    
          Asa e. (Duminică, 2 mai 2010, 10:54)

          uwe [anonim] i-a raspuns lui dj

          Ai dreptate. Ar fi castigat doar un punct.
  • +4 (6 voturi)    
    alba iulia-steaua 2-1???ha ha ha!!!! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 18:59)

    si cand ne gandim ca steaua mai vrea tiltul!!! [anonim]

    steaua si-a luat adio de la titlu dupa meciul acesta!!! nici in liga campionilor nu merita!!! europa league cred ca e de ajuns pentru sezonul acesta !!!
  • +5 (7 voturi)    
    Rezultat normal (Sâmbătă, 1 mai 2010, 19:00)

    mircea [anonim]

    Alba Iulia a facut un meci mare la Cluj. Era de asteptat ca va lupta cu amnbitie. Steaua in nota obisnuita, de ce va mirati? Anul trecut a terminat pe 6 , anul acesta poate spera la un loc mai bun, 3, 4, 5.
    E un progres. Asa cioban, asa oi!
  • +5 (5 voturi)    
    Penalty (Sâmbătă, 1 mai 2010, 20:12)

    gigi [anonim]

    Da, da, penalty. Furaciune.Nu conteaza ca am fost mai slabi, nu conteaza cine ne-a adus in halul asta. Strigam sus si tare: Furaciune.
    Ce obtinem? Doar o rusine mai mare. Nu ca lui Behecali iat pasa. El e o rusine prin sine insusi.
  • +1 (5 voturi)    
    E jale mare... (Sâmbătă, 1 mai 2010, 20:35)

    Pantera Roz [utilizator]

    Sunt dinamovist,dar mi-e mila de Steaua...De Dinamo ce sa mai zic...Fost-ati lele cat ati fost...Bine,nici cu Clujul nu e mare afacere...Ce-ar fi sa ia Urziceniul campionatul iar?Ia incercati,mai baieti...
  • +9 (11 voturi)    
    Niste nulitati ridicate in slavi (Sâmbătă, 1 mai 2010, 20:50)

    Ritzi pitzi [anonim]

    Aceasta echipa de fotbal va mai castiga un campionat atunci cand timp de un an stirile PROTV nu vor mai incepe cu cuvintele "Steaua" sau "Becali"

    Stelisti din tota tara, va iubesc, va respect, dar acest club nu este Alfa si Omega in Romania...

    Prea multa agitatie si prea putina performanta de cand aveti un cioban la butoane...
  • +4 (4 voturi)    
    fotbal (Sâmbătă, 1 mai 2010, 21:46)

    vlad [anonim]

    nivel de 2 lei al fotbalului romanesc...

    steaua in schimb nu mai reprezinta decat o nostalgie a vechii garzi si a actualilor ... no comment

    ca muuulte lucruri la romani...de mare cacao
  • -1 (3 voturi)    
    catre rezultat normal mircea[anonim] (Sâmbătă, 1 mai 2010, 22:08)

    dananonimagro [anonim]

    cum poti ma sa spui ca e un rezultat normal???asta daca nu esti fan al echipei alba-iulia!!!
  • -1 (3 voturi)    
    citeste asta mircea[anonim] (Sâmbătă, 1 mai 2010, 22:12)

    catre mircea de la dananonimagro!!! [anonim]

    cum poti spune ca victoria unirii alba iulia in fatza stelei e un rezultat normal??? te asteptai tu ca ultima clasata sa bata locul 2 ???
  • +1 (3 voturi)    
    steaua-loc 4:dinamo-loc 6:rapid-loc 7... (Sâmbătă, 1 mai 2010, 22:47)

    uitativa la clasament!!!fortza provincia!!!dan_ag [anonim]

    ...si cand ne gandim ca in perioada1992-2007 numai echipele astea s-au batut la titlu inainte ca sezonul(campionatul)respectiv sa inceapa!!!
  • -1 (1 vot)    
    :)) (Duminică, 2 mai 2010, 1:14)

    Lucky [anonim]

    I bn sa duci copii pe stadioane mai invata cate o poezie.
    Gigi uitate cum /// oile:))

    Victorie meritata pt Unirea Alba Iulia.Si nare rost sa va agatati in acel penalty k si Unirea trebuia sa aibe un penalty mai clar ca cel al stelei asa ca tot acolo i
    [Editat de HotNews.ro]
  • -1 (1 vot)    
    Stadioane ostile (Duminică, 2 mai 2010, 2:50)

    Javier [anonim]

    O sa plece si ciobanul fiti fara grija si tot nu o sa se faca performanta la steaua si dinamo ...si stiti de ce? pentru ca au numai gorile dezbracate pana in brau si pe gerul cel mai tare ,care duhnesc a bautura si injura 90 min. cum le vine mai spurcat la gura,dau cu gheata,zapada..etc,sa mai vina oamenii de bine acolo??si cu copiii lor?????e asa ceva la cluj,timisoara,severin,vaslui...etc.suporter e cel ce suporta si incurajeaza.au fugit oamenii de bine de pe cele doua stadioane.
    • -1 (1 vot)    
      ..ai perfecta dreptate... (Duminică, 2 mai 2010, 10:11)

      SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui Javier

      ...atmosfera de pe unele stadioane a devenit de mult irespirabila din cauza unor specimene care-si zic suporteri si care isi exhiba necontenit prin violenta verbala si fizica, frustrarile acumulate in sordidele locuri in care si-au dus pana acum mizera existenta.
      Chiar daca Steaua nu are evident, un lot valoros, nu s epoate nici manifesta ca un grup din cauza unui staf tehnic penibil si a unor dezaxati care au golit stadioanele cu comportamentul lor animalic.
      Vin vremuri grele pentru fostele mari echipe bucurestene!
  • -1 (1 vot)    
    totul e un teatru (Duminică, 2 mai 2010, 8:52)

    ploiesteanu [utilizator]

    becalii a luat echipa numai ca sa apara cvasipermanent la toate emisiunile sportive, nu are nici o treaba cu spiritul stelist. E cel mai controversat personaj din Romania, si asta a si vrut sa ajunga. Asa a ajuns, dealtfel, si parlamentar european.
  • +2 (2 voturi)    
    din ce-am vazut eu... (Duminică, 2 mai 2010, 8:56)

    egroeg [anonim]

    echipa care juca fotbal la titlu era Alba Iulia iar cea care gafaia sa se salveze de la retrogradare era Steaua.Voi ati avut alta impresie?
  • +1 (1 vot)    
    Matineu (Duminică, 2 mai 2010, 9:38)

    stelist [anonim]

    Steaua si Unirea Alba Iulia merita ambele sa joace la matineu pentru ca sunt de valoare apropiata adica mediocre.
  • +1 (1 vot)    
    Mimarea fotbalului (Duminică, 2 mai 2010, 11:41)

    Andy Latimer [utilizator]

    bai,fratilor ! voi chiar credeti in mos craciun ? cum se numeste liga i ? aud ? liga i gamebookers ! toate rezultatele marilor echipe sunt trucate de mafia caselor de pariuri in cardasie cu arbitri,federatie,tot ce vreti... pana si maseurii echipelor isi incaseaza ''cashcavalu''. va recomand un singur lucru: evitati hobby-ul de a juca la pariuri ca va frigeti !...si asta se intampla peste tot...uitati-va in anglia...liverpool si arsenal au mancat bataie de la ultimele clasate cum scrie la carte... flagelul caselor de pariuri a ucis fotbalul si sportul,in general ! si stati ca vine campionatul mondial:sa vedeti acolo rezultate surpriza...ma astept sa fiu cenzurat...