Unirea Urziceni a obtinut o victorie rasunatoare in deplasare, pe terenul celor de la Universitatea Craiova, scor 4-1, in cea de-a 29-a etapa a Ligii 1! Ialomitenii au profitat din plin de greselile din defensiva ale gazdelor, veriga slaba, Buleica, fiind victima sigura in fata unui Semedo aflat in zi mare.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Urziceni a beneficiat de o lovitura libera in minutul opt, dupa ce Gaman a avut o interventie neregulamentara la Bilasco. Maftei a sutat in zid, dar balonul a ramas la ialomiteni. Apostol a centrat de pe partea dreapta, iar Bilasco a deschis scorul printr-o lovitura de cap. La prima faza la poarta ialomitenilor (min. 15), Craiova rateaza sansa egalarii. Alexandru Piturca i-a driblat pe Mehmedovic si Galamaz in dreapta careului, a recentrat pana la Firtulescu, dar acesta din urma, nemarcat, a trimis din aproximativ 11 metri in portarul ialomitean. Replica oaspetilor a venit dupa doar patru minute. Onofras a centrat in careu, dar Bilasco a fost impiedicat sa suteze la poarta in ultimul moment, iar scorul pana la pauza a ramas neschimbat: 0-1.

In repriza a doua, Wotte forteaza si introduce pe teren un al treilea atacant: Mihai Costea. Schimbarea din tabara craiovenilor se simte imediat, jocul devenind mai alert, cu faze periculoase la ambele porti. Golul al doilea a venit in minutul 71, cand Semedo a primit o pasa foarte buna pe partea stanga, a trecut usor de Buleica si a centrat in careu pentru Rusescu, acesta din urma reusind sa impinga balonul in poarta. Dupa alte patru minte, sperantele oltenilor se reaprind, Gangioveanu executand perfect o lovitura libera, direct in vinclul portii lui Grigore.

Semedo, intrat in repriza a doua, "s-a jucat" cu Buleica, incercand sa profite cat mai mult de slabiciunile adversarului sau. Portughezul combina cu Rusescu in careu, balonul ajunge la Paduretu, care inscrie din 16 metri in minutul 81. Semedo a avut nevoie de alte sapte minute pentru a-l "umili" pe Buleica. Portughezul a trecut inca o data foarte usor de oltean, a trimis un lob peste Merlier si, ramas singur cu poarta, a marcat pentru 4-1.

Rezultat tur: Urziceni - Craiova 3-2 (Frunza '26, '59, Bilasco '90+2/ M. Costea '54, Wobay '69)

Echipe de start:

Craiova: Merlier, Buleica, Gaman, Barbu, Balace, Prepelita, Barboianu, Paunovic, Firtulescu, Dina, Al. Piturca

Rezerve: Mecea, Craciun, Ologu, Busu, I. Popescu, Gangioveanu, M. Costea; Antrenor: Mark Wotte

Urziceni:Grigore, Maftei, Galamaz, Mehmedovic, Bordeanu, Marinescu, Apostol, Paraschiv, Frunza, Onofras, Bilasco

Rezerve:Tudor, Paduretu, Rusescu, Semedo, Gomez, Brandan, Fernandes; Antrenor: Ronny Levy

Arbitrii partidei: Radu Petrescu (Bucuresti); Eduard Dumitrescu Eduard (Pitesti), Adrian Vidan (Bucuresti)