Visul Timisoarei: Steaua in liga a doua 

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2010, 11:27 Sport | Fotbal

Marian Iancu
Foto: AGERPRES
Inainte de partida directa de duminica cu Steaua (din Ghencea, etapa XXIX), Timisoara, prin vocea patronului Marian Iancu, iese la atac. Banatenii vor sa ii vada pe ros-albastri cum vor evolua la matineu in cel mai scurt timp. "Am redeschis cazul Valiza. Vom depune o cerere la FIFA. Daca este vinovata, Steaua sa fie retrogradata", a precizat Iancu.

"Am depus o cerere oficiala de redeschidere a cazului <Valiza>. Avem un rechizitoriu si in cazul Stelei, dar el este suspendat la FRF. Am depus o cerere la LPF pentru rejudecarea cazului "Valiza". FC Arges a fost retrogradata tot pentru mita, dar Steaua n-a fost judecata pe partea sportiva. Vom depune o cerere si la FIFA. Daca Steaua este vinovata, va fi retrogradata. Este un raspuns al nostru pentru interventia meschina pe care a avut-o Steaua, prin Gigi Becali, in judecarea cazului <Varga-Balan>".

"Sunt echipe mult mai mari care au fost retrogradate, au promovat, iar acum sunt mult mai curate si au ajuns la fel de sus. Vom merge pana la capat. Steaua nu e cu nimic mai presus decat celelalte echipe din Liga I. Vom cere o comisie FIFA care sa urmareasca punerea in aplicare a regulamentelor, pentru ca eu ma indoiesc ca LPF va rejudeca "Valiza", a precizat Marian Iancu (sport.ro).

Inaintea disputei dintre U Cluj si CFR Cluj (scor 0-1), a avut loc pe 7 mai 2008, Teia Sponte (unul dintre apropiatii lui Gigi Becali) a fost surprins de procurorii DNA in Cluj avand asupra sa suma de 1.7 milioane de euro. Organele legii au considerat ca banii erau pentru jucatorii echipei Universitatea, cei care trebuiau sa ii incurce pe rivalii de la CFR, iar Steaua sa devina campioana a Romaniei.

Patronul din Ghencea a sustinut ca suma era destinata cumpararii unor terenuri. Ulterior, Becali a fost acuzat de dare de mita si de fals in inscrisuri sub semnatura privata.


Citeste mai multe despre   























2355 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Vise taica...vise ! (Joi, 22 aprilie 2010, 10:56)

    Dan [anonim]

    Viseaza "frumos" timisoara, dar nu cred ca este in spiritul acestei echipe pe care o indragesc de aproape 30 de ani. Sufletul lui Poli este unul curat si nu cred deloc ca ar dori raul altei echipe indiferent care ar fi aceea , cu atat mai mult daca ar fi Steaua.
    Butoiul de untura pe numele sau m.iancu vorbeste ca intotdeauna mult, prost si fara rost. Cine il mai baga in seama ?
    • +6 (6 voturi)    
      Precizare (Joi, 22 aprilie 2010, 13:21)

      Hmmm [anonim] i-a raspuns lui Dan

      FC Timisoara ai vrut sa spui.... Nu Poli!
  • +6 (14 voturi)    
    Mi se pare corect (Joi, 22 aprilie 2010, 11:35)

    gabish [anonim]

    Daca cu Arges s-a luat o decizie de ce cu Steaua nu se face acelasi lucru?
    • +1 (9 voturi)    
      Poate pentru ca nu exista nici o asemanare... (Joi, 22 aprilie 2010, 11:58)

      je [anonim] i-a raspuns lui gabish

      ... intre cele doua cazuri?
      Penescu a cumparat arbitrii, lucru interzis de orice regulament.
      Motivarea jucatorilor unei terte echipe pentru a-si apara corect sansele este permis de majoritatea regulamentelor.
      Anormal este ca s-a ajuns sa fie nevoie sa ii motivezi ca sa joace corect.
  • -3 (13 voturi)    
    Cum de mai poti vorbi?.... (Joi, 22 aprilie 2010, 11:38)

    TED [anonim]

    Unul din cele mai controversate personaje din viata romaneasca....mafiot de frunte...ii da cu gura...
    Pai ce ar vrea el...sa existe doar echipa din Timisoara si din Cluj...care ne-au umplut de satisfactii in timp(prin B evident)...
    Sa fim clari...exita doar Steaua, Dinamo, Rapid,U.Craiova...restul fac si ele figuratie...
    Asta e Iancule...iar tu esti no name...o sa dispari si din fotbal si din viata publica...
    • 0 (8 voturi)    
      gresesti (Joi, 22 aprilie 2010, 11:55)

      antiblogtm.blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui TED

      exista fotbal (vezi Anglia, Spania) si exista berbeci care au impresia ca daca se dau cu gel dau mai bine in minge. Echipele pe care le amintesti tu sunt/erau echipe de partid care au avut succes numai datorita sustinerii politice. Poate mai putin Craiova, dar oricum trebuie sa pui mana pe o carte de istorie sa vezi ce echipe avea timisoara inainte sa existe bocorestenii tai
    • +4 (12 voturi)    
      Da-te jos din pom ... (Joi, 22 aprilie 2010, 12:05)

      stancualexro [utilizator] i-a raspuns lui TED

      ... si du-te si citeste gsp, click, can can, urmareste OTV si preaslaveste-i pe Becali si Vadim.
      Steaua si Dinamo nu inseamna decat dezgust pentru cei ce stiu ce este demnitatea. E evident ca steaua trebuia sa fie retrogradata dupa acel flagrant. Pana si Juve a stat in B pentru mai putin (daca vine vorba de traditie nu cred ca se compara steaua vreodata cu ei).
    • +2 (4 voturi)    
      De ce te iei de CFR? (Joi, 22 aprilie 2010, 12:44)

      Meputo [anonim] i-a raspuns lui TED

      A zis cineva de la CFR despre Steaua, Dinamo etc? Taci frustratule in banca ta si ai grija sa nu luati 5 goluri din nou. Cat despre spurcatul ala gras de la timisoara... mai bine ar tacea si s-ar gandi ca adevarata Poli e in liga a 4a
    • -1 (1 vot)    
      pardon! (Vineri, 23 aprilie 2010, 2:07)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui TED

      daca o luam in timp, exista doar Ripensia, Rapid, Venus, U Cluj, CAO Oradea, Chinezul si alte cateva; Steaua si Dinamo sunt o rusine, fiind echipe de partid.
  • +4 (8 voturi)    
    Gonflabilul (Joi, 22 aprilie 2010, 12:01)

    gepeto [utilizator]

    Nene Iancule ai terminat toate procesele in care aveai calitatea de invinuit si acum deschizi altele in care esti paraciosul.
    Balacareala de idioti, in Romania avem nevoie de fotbal adevarat, si echipe care sa promoveze international, nu de circ intern si eliminari din primul tur pe plan extern.
    Nu esti departe de Becali, Borcea si Dragomir, plagile fotbalului romanesc.
  • +5 (5 voturi)    
    procurorul Iancu (Joi, 22 aprilie 2010, 12:36)

    Mordor [anonim]

    Hipopotamul asta de Iancu se crede Captain Avenger, Superman si Spiderman la un loc. El ii rade pe rapidisti la TAS, pe stelisti la FIFA si pe restul la Liga. Mai, cand ii ascult discursurile patetico-patriotice imi vine sa inchid televizorul. Cum ne da el lectii de cinste si morala despre fotbal... toata lumea vede ca liga ii sprijina dosul uriash si cu arbitri si cu actiunile comisiilor. Bine i-a facut Zambon. A dovedit ca nu merita palmaresul lui Poli.
  • +2 (4 voturi)    
    Jaba the Hut (Joi, 22 aprilie 2010, 15:10)

    LupuMoralist [anonim]

    cand a jucat Poli cu Shaktior, Razvan Lucescu era langa Jaba the Hut. Razvan parea crispat. Jaba exulta si parca ii transmitea lui nea Mircea:"il am pe Razvan langa mine, daca nu ne calificam o sa il mananc!"
  • +1 (3 voturi)    
    Ce naiba...? (Joi, 22 aprilie 2010, 19:14)

    bebeero [utilizator]

    Ba fratilor, ce naiba fumati pe acolo pe la Timisoara???
    Asta numai de intrigi si santaj se tine.
    De fapt la ce sa te astepti de la un "cercetat penal".
    Vad ca vrea sa-l tina in sah si il santajeaza si pe Copos mai nou.
    Asta este nivelul conducatorilor cluburilor de fotbal din Romania. Sunt la acelasi nivel, familia Becali, Borcea, Turcu, Mititelu, Nea' Jan, chiar si Paskany vad ca o da in figuri si el in ultima vreme.
    J E N A N T
  • +3 (5 voturi)    
    cimicioara de romania (Joi, 22 aprilie 2010, 22:08)

    Regele gravidelor [anonim]

    Echipa adevarata a cimiciorii, cu oarce traditie (nu cine stie ce) zace prin divizia a patra.
    La ora actuala echipa asta de mercenari, patronata de acest bucurestean dubios are o mana de suporteri fanatici, este umflata cu pompa de mass-media si cam atat.
    Rezultate?
    2-1 cu Poli Iasi in min. 95
    2-1 cu U Craiova in min. 95
    1-1 cu CFR Cluj in min. 98 (cred ca prelungea arbitrul pana in min. 171, numa'sa bage gol cimicioara si elimina 10 jucatori de la CFR)
    Iar acum cele trei puncte acordate pe nedrept.
    Asa vreti sa castigati campionatul? Jenant. Numa' voi banatenii va credeti "fruncea".Sunteti niste balcanici, ca si restul, 'geaba va credeti voi deosebiti.
  • +1 (1 vot)    
    este totusi trist... (Vineri, 23 aprilie 2010, 10:28)

    egroeg [anonim]

    ca o echipa ca Steaua,care decenii la rand ne-a bucurat si incantat,sa ajunga acum sa fie urata sau hulita sau cum vreti mai rau,din cauza conducatorilor ei.Este drept ca nici echipa nu mai arata prea multe ,dar nici prin ce trece nu este corect.
  • -1 (1 vot)    
    s (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:08)

    kl [anonim]

    eu cand vad toti elefantii astia la tv sau in presa, imi vine sa imi iau talpasita si sa ma duc in padure
  • +1 (1 vot)    
    PROSTIA SE PLATESTE ! (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:30)

    cornel [anonim]

    GBecali nu-si da seama nici dupa atata timp ca este de o prostie ....geniala ? Prostia trebuie platita de Steaua, desi e echip mea de suflet.
    Sa plece odata Becali de la Steaua. A luat apararea Rapidului intr-o cauza proasta si atunci, tot Rapidul, l-a ridiculizat.