Internazionale Milano a luat prima optiune la calificarea in finala Champions League, dupa 3-1 contra lui FC Barcelona, detinatoarea trofeului. Milanezii au fost condusi (Pedro 19), dar au egalat pana in pauza (Sneijder 30) si s-au impus in debutul partii secunde (Maicon 47 si Milito 61).

Internazionale a reusit sa blocheze masina de pase a catalanilor, renumita pentru controlul pe care i-l ofera de obicei lui Xavi et comp. Strategia italiana a fost incununata de anihilarea completa a lui Lionel Messi: talentatul atacant argentinian nu a izbutit sa depaseasca niciun moment defensiva lui Inter, singurele sale actiuni fiind doua suturi din afara careului (unul din lovitura libera).

La echipa italiana, Cristian Chivu a jucat in ultimul sfert de ora, dupa ce l-a inlocuit pe Maicon (accidentat).