VIDEO Inter - Barcelona 3-1/ Perfectiunea tacticii

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2010, 21:44 Sport | Fotbal

Jose Mourinho, aproape de finala
Foto: Reuters
Internazionale Milano a luat prima optiune la calificarea in finala Champions League, dupa 3-1 contra lui FC Barcelona, detinatoarea trofeului. Milanezii au fost condusi (Pedro 19), dar au egalat pana in pauza (Sneijder 30) si s-au impus in debutul partii secunde (Maicon 47 si Milito 61).

Internazionale a reusit sa blocheze masina de pase a catalanilor, renumita pentru controlul pe care i-l ofera de obicei lui Xavi et comp. Strategia italiana a fost incununata de anihilarea completa a lui Lionel Messi: talentatul atacant argentinian nu a izbutit sa depaseasca niciun moment defensiva lui Inter, singurele sale actiuni fiind doua suturi din afara careului (unul din lovitura libera).

VIDEO: Vezi aici un rezumat al meciului Inter - Barcelona!


La echipa italiana, Cristian Chivu a jucat in ultimul sfert de ora, dupa ce l-a inlocuit pe Maicon (accidentat).


Citeste mai multe despre   























12615 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    vizionare (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:07)

    iulian [anonim]

    unde se poate vedea meciul pe internet?
    • 0 (0 voturi)    
      incearca la (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:17)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui iulian

      www.12tv.ro
  • +2 (10 voturi)    
    hai inter!! (Marţi, 20 aprilie 2010, 23:09)

    benu [utilizator]

    catalanilor prea le-a mers bine in ultimul timp.

    noi de la real ne bucuram enorm :D
    • -5 (11 voturi)    
      Si daca le-a mers bine... (Marţi, 20 aprilie 2010, 23:26)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui benu

      ...e normal sa le doresti raul, nu? Tipic rrr....
      "Capra vecinului" ne omoara...
      • +8 (8 voturi)    
        Tipic romanesc? (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:49)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Mi se pare mult mai mult sa fie tipic romanesc utilizarea frazei "tipic romanesc" fara absolut nicio legatura cu realitatea. Romanii nu sunt nici mai rai nici mai buni decat italienii sau spaniolii...mi-i si inchipui pe suporterii realului cum nu s-au bucurat deloc la golurile interului ca de' ei nu sunt romani sa se bucure de necazul altuia. Maturizeaza-te omule si priveste lucrurile obiectiv si in ansamblu.
      • +2 (2 voturi)    
        bine messi (Marţi, 20 aprilie 2010, 23:54)

        benu [anonim] i-a raspuns lui bgd

        e foarte normal. nici un microbist nu o sa doreasca sa castige adversara. si nu in romania ca suntem noi obsedati de capra vecinului, oriunde in lume englezii, nemtii ... cand vreodata o sa se bucure liverpool pentru chelsea ? e prea mare rivalitatea, orgoliile. Oricum mai are o sansa barça in retur.
  • +1 (5 voturi)    
    Meci frumos, dar... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 0:17)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    ...un arbitraj mai prost decat eram obisnuit sa vad la acest nivel.
    Nu zic ca a fost neaparat partinitor, a fost pur si simplu prost. Incepand de la raportul de 3:1 la cartonase galbene (chiar a faultat dur Barcelona de trei ori mai mult decat Inter???), din care unele date pentru lucruri absolut stupide, iar altele ne-date pentru chestii clare (piciorul tras cu sete in capul lui Messi, cazut la pamant, merita in opinia mea direct rosu, Maicon a avut si el vreo doua faulturi urate) si terminand cu neacordarea unui penalty -- da' bine ca i-a dat totusi lui Alves un galben...
    Urat si pacat, Cred ca un egal, sau cel mult o victorie la un gol a Interului ar fi reflectat mai bine realitatea.
    Concluzia insa e ca Argentina va avea o super-echipa la Mondiale. Messi e Messi, argentinienii Interului au jucat toti excelent, mai e unul parca la Juve, or mai fi si pe-acasa...
    • 0 (0 voturi)    
      la juve (Miercuri, 21 aprilie 2010, 9:13)

      Locomotiva Nebuna [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      Mai e Camoranessi la Juve, dar joaca pentru Italia :)
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e (Miercuri, 21 aprilie 2010, 12:51)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Locomotiva Nebuna

        Adica la Camoranessi ma gandeam, dar nu stiam ca joaca pt. Italia. Thx.
  • 0 (0 voturi)    
    barcelona (Miercuri, 21 aprilie 2010, 1:31)

    adi [anonim]

    Daca nu ma insel, Barca a avut ceva "dubii" si anul trecut cu Chelsea... si apoi si-au revenit in finala.... poate si drumul a fost obositor+presiunea Realului din campionatul intern... O sa fie un meci bun pe Camp Nou, abia astept.
  • -2 (6 voturi)    
    daca era acelasi arbitras la CFR-Timisoara? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 3:09)

    un taran [utilizator]

    No am sa va aud. Daca era aceasi maniera de arbitraj la CFR-Timisoara (sa zicem ca Timisoara reprezinta Barca in cazul asta), s-ar fi produs si un mai mare tamtam. Sa vezi ce sarea Iancu in frunte cu toti comentatorii TV, ca Timisoara a avut PENALTI de 3 ORI!!! Sa vezi ce scandal ca Inter/CFR au platit arbitru, ca arbitru sa fie retrogradat, si asa mai departe. Dar unii comentatori isi vad de treaba lor si daca un penalti nu a fost dat, inteleg ca ori a fost faza dubie ori mai gresesc si arbitri.
    Serios, tare curios as fi fost sa vedem ce scandal iesea in Romania dupa un aftfel de arbitraj.
    • -1 (1 vot)    
      Legatura la (Miercuri, 21 aprilie 2010, 6:56)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui un taran

      14:35 din Ploiesti. Persoanele care au condus calatorii la tren sunt rugate sa urce in vagoane.

      Asta in plus fata de (ce-i d rept minore) bube de ortografie.
    • +1 (3 voturi)    
      poli-cfr (Miercuri, 21 aprilie 2010, 9:52)

      lemn [anonim] i-a raspuns lui un taran

      nu stiu de ce a primit omul minusuri..ok, e off topic, dar doar la prima vedere. chiar asa, ce ar fi fost daca patronul barcelonei era iancu, mititelu, borcea sau becali? va dati seama ce scandal s-ar fi iscat? de asta aia au fotbal si civilizatie, si noi nu, se vede clar diferenta dintre romania si occident. noua ne place scandalul, si vedem conspiratii peste tot, aia vad greseli din care invata. aia au 80.000 de oameni pe stadion, noi cateva mii, si poate 15-20.000 la meciuri importante. audienta e mai mare la emisiunile de "sport" unde se arunca cu noroi in toti si toate, decat la meciuri. cateodata imi vine sa urlu la luna de draci, cand vad ca suntem niste salbatici si necivilizati, si nu vad nici o iesire din rahatul in care ne afundam tot mai tare. vad tineri care merge pe strada si asculta manele la telefon, nu prin casti, ci la difuzorul incorporat. vad numai tigani la tv. vad numai politicieni corupti, si vad judecatori anchetati care le dau in cap celor care ii ancheteaza. vad oameni cenusii, cu privirea in pamant. daca maine s-ar aseza tot norul ala de cenusa vulcanica peste romania, nu s-ar observa nimic, deja e totul cenusiu aici. spre negru. "desteapta-te romane"...ce gluma buna. futui.
      • 0 (0 voturi)    
        satul de porcariile din "fotbalul" romanesc (Miercuri, 21 aprilie 2010, 22:13)

        un taran [utilizator] i-a raspuns lui lemn

        lemn, credeam ca eu sunt singurul satul de porcariile din fotbalul romanesc. Ma tot intreb de ce imi pierd vremea cu astfel de prostii.
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 4:01)

    jr [anonim]

    Bravo Inter !
    Messi e bun dar azi n-a fost.
    Barcelona e de batut, s-a vazut la meciul asta.
    Victorie meritata pentru Inter.
  • +1 (3 voturi)    
    eu am zis de mai multe saptamani.. (Miercuri, 21 aprilie 2010, 7:43)

    ion [anonim]

    daca poate cineva sa opreasca Barcelona, atunci numa' Machiavelli ala de la Inter poate sa o faca..