Vezi aici cat a pierdut Mutu dupa ce a fost suspendat

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2010, 11:51 Sport | Fotbal

Mutu, dopat cu sibutramina
Foto: Corriere dello Sport
Dupa o scurta escala la Juventus, Adrian Mutu a ajuns la Fiorentina in 2006, formatia Viola platind pentru roman 8 milioane de euro. Atacantul a impresionat prin evolutiile sale, iar salariul a crescut direct proportional cu golurile marcate - a ajuns la 2.4 milioane de euro. Suspendat 9 luni pentru dopaj, fotbalistul nu va beneficia in aceasta perioada de niciun ban din partea Fiorentinei, iar in plus cota sa de piata a scazut enorm.

Dupa scandalul "cocaina de la Londra", Mutu a gasit intelegere la Juventus, Batrana Doamna aducandu-l pe Briliant inapoi in fotbalul mare. Un singur sezon a stat romanul la Torino, dupa care Fiorentina a considerat ca are nevoie de serviciile sale.

Adus la Florenta in vara lui 2006 (pe 8 iulie a fost facut anuntul oficial), Mutu a rasplatit din plin increderea de care a beneficiat din partea echipei de pe Artemio Franchi, romanul marcand de 65 de ori in 121 de partide pentru formatia Viola.

Declinul avea sa inceapa pe 28 ianuarie 2010, atunci cand CONI (Comitetul Olimpic Italian) a anuntat ca fotbalistul a fost depistat pozitiv cu sibutramina in urma unui test antidoping efectuat la 10 ianuarie 2010, dupa partida cu Bari din Serie A.

La o singura zi distanta, CONI a precizat ca Mutu a fost pozitiv (tot cu sibutramina) si la un alt controlul antipoding facut dupa meciul cu Lazio (in Cupa Italiei), care a avut loc pe 20 ianuarie.

Mutu este automat suspendat dupa anuntul dopajului, iar pe perioada suspendarii nu beneficiaza nici de salariu nici de prime de joc. Asta inseamna o pierdere de cel putin 1.8 milioane de euro, suma care reprezinta doar banii pe care fotbalistul i-ar fi incasat din salariu, fara eventualele remuneratii de performanta (inainte de suspendare romanul ajunsese la 2.4 milioane de euro pe stagiune).

Lucrurile negative nu se opresc insa aici, iar Fiorentina intentioneaza (conform presei din Peninsula) sa renunte la Mutu. In aceste conditii, romanul ar urma sa piarda si restul de 8.5 milioane de euro pe care ii mai are de incasat, conform contractului, de la echipa din Serie A (de asemenea, ramane de vazut in ce masura sponsorii care il au pe Adrian ca imagine vor dori sa continue colaborarea cu atacantul Fiorentinei dupa acest nou episod de dopaj din cariera fotbalistului).

Pe langa toate acestea, CONI a anuntat (imediat dupa ce l-a suspendat pe fotbalist pentru noua luni) ca Adrian trebuie sa plateasca si cheltuielile de judecata, valoarea totala a acestora fiind de 6.000 de euro.

Intreg scandalul de dopaj in care este implicat i-a scazut dramatic valoarea de piata fotbalistului roman, Mutu ajungand la o cota de 7.5 milioane de euro (a fost depasit la Fiorentina, printre altii, de Keirrison - un pusti de 21 de ani, de Marchionni, sau de Vargas).


Citeste mai multe despre   





















3362 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Un individ mizerabil (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:00)

    Assad ben Amir [anonim]

    Mutu este un simplu derbedeu, golan de doi lei, arogant, nesimtzit, incult...Un produs marca Becali...Isi merita soarta, din toamna este la FC Arges...
    • +1 (5 voturi)    
      Ce-ai bre (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:17)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Assad ben Amir

      cu FC Arges, cu ce te-au suparat?
  • +7 (13 voturi)    
    La ce puteai sa te astepti de la un narcoman ? (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:07)

    Frankie [utilizator]

    Oricum mutu n-a jucat fotbal decat vreo 1-2 ani in perioada 2003-2004, dupa ce a dat de bani a devenit arogant, drogat, figuri in cap etc... Si-a tras femei, afaceri, masini, impresii - la ce ii mai trebuia sa joace fotbal?? Tipic gandire romaneasca de taran care se imbogateste peste noapte
  • +6 (10 voturi)    
    in primul rand e un prost (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:16)

    fvb [anonim]

    sa iti faca control antidoping si sa nu iti pese, sa nu ai habar daca e okay sa iei suplimentele alea, si sa fii depistat din nou dupa zece zile, mi se pare prostie. ca altfel se oprea din luat dupa primul control. si, cum se zice, prostia se plateste.
  • +5 (9 voturi)    
    ce a pierdut mutu (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:25)

    mutu [anonim]

    in primul rand a pierdut respectul nostru
    • +5 (7 voturi)    
      N-as crede (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:55)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui mutu

      ca ii pasa. Respectul meu l-a pierdut dupa evolutia mizerabila de la europene. I s-a rupt in 14 de suporterii veniti sa vada victorie nu ameteala aia de joc.
  • +3 (7 voturi)    
    ...fotbalul l-a pacalit pe el (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:37)

    arkan [anonim]

    mutu este "terminat" ,a incercat sa pacaleasca fotbalul dar fotbalul l-a pacalit pe el:poate daca are noroc sa "aterizeze"pe la arabi unde sa-l cheme Oli(ce nu-i sta bine in buzunar un comision gras!!!!)
  • +1 (5 voturi)    
    idee (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:55)

    Andrei [anonim]

    Ar trebui sa foloseasca momentul. Sunt sigur ca a scris in presa despre el la greu in Italia.

    Ar putea sa faca niste reclame la misto la produse care provoaca dependenta. Ar face o caruta de bani. ;)
    • -1 (3 voturi)    
      Buna ideea, (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:52)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      nu vrei tu ministerul lui Udrea? Ai stofa.
  • +5 (5 voturi)    
    Cui ii pasa? (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:55)

    Geoorge [anonim]

    De ce il cainam pe Mutu? Cui ii pasa? Mutu are un mare talent, asta este indicutabil. Dar cu ce este el mai presus decat un tanar care castiga o olimpiada internationala la matematica, posesor al unui talent similar , dar in cu totul alt domeniu? Sau cu un campion la scrima, la arte martiale sau la haltere sa spunem, sporturi in care nu exista notorietate... cat despre bani.... Mutu, asa inconsecvent, arogant, incult sau golan cum au spus unii, a castigat in viata, poate mai mult decat vom castiga noi toti cei care ne dam cu parerea in 10 vieti... Este acest lucru un indicator al valorii sale?? Atunci de ce ne intreab cat pierde??
    • +3 (3 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:12)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Geoorge

      cu cat castigi mai mult cu atat cheltui mai mult. nu sta el intr-un apartament de doua camere, fii sigur de asta. sunt destule exemple de oameni care in plina glorie au castigat milioane si pana la urma au ajuns sa aibe un cont gol, sau care au castigat la loto milioane si apoi le-au cheltuit asa cum le-au si castigat. sumele alea de milioane nu au nici o relevanta.
      intr-adevar, sunt destui care isi fac datoria in domeniul lor si nu au parte de asa o glorie, de primiri pe stadioane cand ii transfera, etc. pur si simplu cutare se angajeaza profesor la universitate, publica articole, si e fericit in ceea ce face.
      nu ii plang de mila deloc lui mutu.
  • +4 (6 voturi)    
    Ok, am aflat ce a pierdut.... (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:52)

    mamacerghida [utilizator]

    ...dar ce a câștigat din asta?! A slăbit câteva kilograme de la sibutramină (deloc de neglijat!!), o vacanță de nouă luni în care poate să-i citească liniștit pe Descartes, Goethe, Hesse sau Dostoievski (în special Idiotul merită recitit). Și mai și poate culbări liniștit să-și mai relaxeze mușchiul minții...
  • +1 (1 vot)    
    Apps and Goals (Marţi, 20 aprilie 2010, 19:04)

    Io [anonim]

    Rectificare : Mutu a jucat 121 de partide si a inscris de 65 de ori pentru Fiorentina. De unde va luati cifrele frate ?!!?!?
  • 0 (0 voturi)    
    unde nu-i cap... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 6:17)

    alecs [anonim]

    pacat
    a avut sanse enorme in viata
    multi ,foarte multi fotbalisti si-ar fi dorit aceste sanse in schimb ..prostia se plateste ..scump
    nu cred ca se va invata totusi minte '
    pacat