Apararea Stelei a semanat in Giulesti cu un imens bulevard, Rapidul impunandu-se cu un categoric 5-1 in special datorita unui joc foarte slab in defensiva al ros-albastrilor. Ionita (minutele 7 si 18), Cesinha (22'), Marius Constantin (33' din penalti) si Helder (74') au fost marcatorii unui Rapid aflat intr-o zi de gratie.Expresul lui Andone a trecut fara oprire prin halta Steaua, iar titlul se indeparteaza tot mai mult de Ghencea.

Click aici pentru rezultate si clasament.

Derbiul cu Steaua era cel mai bun moment pentru ca Ioan Andone sa fie adoptat total de suporterii giulesteni, iar Falcosul a profitat din plin de oportunitatea ivita - a zdrobit Steaua cu 5-1.

Ros-albastrii aveau nevoie de trei puncte pentru a ramane aproape de liderul CFR Cluj, dar tot ce a urmat a fost o infrangere umilitoare pentru Steaua.

Ionita (minutele 7 si 18), Cesinha (22'), Marius Constantin (33' din penalti) si Helder (74') au marcat pentru un succes pe deplin meritat al feroviarilor. Reusita lui Kapetanos (17' din penalti) a fost doar una de onoare pentru oaspeti.

Ros-albastrii pot contesta nesanctionarea unui fault dur al lui Sapunaru asupra lui Tanase, interventia jucatorului imprumutat de la Porto fiind una de rosu direct. Totul se intampla in minutul 20, la scorul de 2-1 in favoarea gazdelor.

Steaua pierde puncte importante in Giulesti, iar titlul pare sa ocoleasca Ghencea si in acest an.

Rapid: Bornescu - Sapunaru, M. Constantin, Ad. Iordache, Bozovic, - Matic, Lazar - Grigorie, Spadacio, Cesinha - Ionita

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Tudose, Jelev, P. Marin - Nicolita, Ov. Petre, Toja, Cr. Tanase - Kapetanos, B. Stancu

Rezerve Rapid: Straton, Helder, Iencsi, Herea, Raduta, I. Iordache, Gauracs

Rezerve Steaua: Zapata, Parpas, Golanski, Arman Karamian, Baqciu, Plesan, Surdu.