Liga 1

Rapid - Steaua 5-1/ Expresul de Giulesti

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 18 aprilie 2010, 19:20 Sport | Fotbal

Rapid - Steaua, in etapa a XIV-a
Foto: AGERPRES
Apararea Stelei a semanat in Giulesti cu un imens bulevard, Rapidul impunandu-se cu un categoric 5-1 in special datorita unui joc foarte slab in defensiva al ros-albastrilor. Ionita (minutele 7 si 18), Cesinha (22'), Marius Constantin (33' din penalti) si Helder (74') au fost marcatorii unui Rapid aflat intr-o zi de gratie. Expresul lui Andone a trecut fara oprire prin halta Steaua, iar titlul se indeparteaza tot mai mult de Ghencea.

Click aici pentru rezultate si clasament.


Derbiul cu Steaua era cel mai bun moment pentru ca Ioan Andone sa fie adoptat total de suporterii giulesteni, iar Falcosul a profitat din plin de oportunitatea ivita - a zdrobit Steaua cu 5-1.

Ros-albastrii aveau nevoie de trei puncte pentru a ramane aproape de liderul CFR Cluj, dar tot ce a urmat a fost o infrangere umilitoare pentru Steaua.

Ionita (minutele 7 si 18), Cesinha (22'), Marius Constantin (33' din penalti) si Helder (74') au marcat pentru un succes pe deplin meritat al feroviarilor. Reusita lui Kapetanos (17' din penalti) a fost doar una de onoare pentru oaspeti.

Ros-albastrii pot contesta nesanctionarea unui fault dur al lui Sapunaru asupra lui Tanase, interventia jucatorului imprumutat de la Porto fiind una de rosu direct. Totul se intampla in minutul 20, la scorul de 2-1 in favoarea gazdelor.

Steaua pierde puncte importante in Giulesti, iar titlul pare sa ocoleasca Ghencea si in acest an.

Rapid: Bornescu - Sapunaru, M. Constantin, Ad. Iordache, Bozovic, - Matic, Lazar - Grigorie, Spadacio, Cesinha - Ionita

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Tudose, Jelev, P. Marin - Nicolita, Ov. Petre, Toja, Cr. Tanase - Kapetanos, B. Stancu

Rezerve Rapid: Straton, Helder, Iencsi, Herea, Raduta, I. Iordache, Gauracs

Rezerve Steaua: Zapata, Parpas, Golanski, Arman Karamian, Baqciu, Plesan, Surdu.


Citeste mai multe despre   























26502 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    se duce de rapa si ra...ha..tul de fotbal care-l a (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:19)

    bogdan29 [anonim]

    Multumita conducatorilor ligii&cluburilor in 3-4 ani fotbalul o sa ajunga un fel de hochei, nu se mai uita&duce la stadion nimeni....multumim
  • -16 (18 voturi)    
    bate steaua cu 3-2 (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:38)

    Ghita [anonim]

    rapid nu mai arata nimic de cativa ani buni, nu ca steaua ar fi mai breaza (desi e sg echipa din bucuresti sau ma rog cu palmares din top5)
    • -1 (9 voturi)    
      Cu Tatarusanu in poarta... (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:20)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

      Isi ia de neprezentare...
      • -2 (8 voturi)    
        lasa ca nici zapata nu e omul increderii... (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:38)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui bgd

        meci frumos, bravo rapidului si stelei ca a venit sa joace, pacat insa ca de la aparare de CL si de EURO a ajuns sa aiba aparare de liga a 3-a ...
    • 0 (0 voturi)    
      zau? (Luni, 19 aprilie 2010, 15:06)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      cam cum te simti acum, dupa ce ai dat acel pronostic genial? nu uita sa joci la pronosport etapa viitoare
      • +1 (1 vot)    
        HA HA HA (Luni, 19 aprilie 2010, 15:45)

        bebeero [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Acu' pot sa rid si eu linistit, ca am avut dreptate.
        Familia Becali distruge incet dar sigur tot ce inseamna culori de cluburi in Romania.
        Mai ramine sa-i imbarlige pe Copos si Mititelu, si gata se duce cam ceea ce reprezinta "blazonul fotbalului romanesc".
        In ritmul asta nu vor mai fi echipe campioane din Bucuresti, iar provincia va ajunge sa dicteze in fotbalul romanesc.
        Se pare ca acum e la moda sa angajezi "mercenari".
        Deci: HA HA HA HA HA
  • +4 (18 voturi)    
    joaca steaua zici ca-i barcelona (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:42)

    dan [anonim]

    joaca steaua zici ca-i barcelona
    joaca steaua zici ca-i barcelona
    joaca steaua zici ca-i barcelona
    • +1 (5 voturi)    
      si stoichita zici ca-i Guardiola (Luni, 19 aprilie 2010, 8:38)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui dan

      :P
  • +10 (16 voturi)    
    incerc un prognostic : Rapid 6-2 Steaua (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:47)

    Ovidiu [anonim]

    Inscriu:

    pt.Rapid:
    Ionita 3
    Marius Constantin 1
    Cesinha 2

    pt. Steaua:
    Kapetanos 2
    • +2 (4 voturi)    
      pe aproape (Luni, 19 aprilie 2010, 8:37)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      ce aproape ai fost, meriti un premiu macar pentru ca ai nimerit marcatorii :))
      • 0 (0 voturi)    
        merita pe naiba (Luni, 19 aprilie 2010, 11:06)

        msrp [anonim] i-a raspuns lui gechi

        uite aici pronostic corect : 5-1.

        Omul a postat la pauza cand deja era 4-1 pentru Rapid.

        Adica el a pronosticat ca in repriza a doua va fi 2-1 pentru rapid marcatori cesinha si ionita si pentru Steaua Kapetanos.

        A fost 1-0. Marcator Helder. Aproape pe naiba!
      • +1 (1 vot)    
        n-a fost de loc (Luni, 19 aprilie 2010, 15:38)

        misu [anonim] i-a raspuns lui gechi

        uita-te la ora la care a dat pronosticul. era la pauza, cand scorul era deja 4-1
  • +10 (12 voturi)    
    Steaua la pamant. (Duminică, 18 aprilie 2010, 21:10)

    cotnel [anonim]

    Steaua lui Becali a apus de mult. Ar trebui sa se retraga din campionat, altfel va fi ridiculizata de toti.
    Stoichita ar trebui sa-si dea demisia chiar in seara asta.
  • -9 (15 voturi)    
    Nu-i nimic, ii batem data viitoare pe Ghencea (Duminică, 18 aprilie 2010, 21:47)

    Beehali [anonim]

    Nu e nici o tragedie.
    Au fost mai buni, asta e.
    Capul sus, stelisti !
    Oricum vom termina inaintea lor campionatul.
    • +8 (10 voturi)    
      cu ce te incalzeste? (Duminică, 18 aprilie 2010, 22:07)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Beehali

      ca termini inaintea lor cu aparare bulevard, iar in derby-uri ai luat mai putin de o treime din puncte?!
      • +1 (7 voturi)    
        Asta denota ca celelalte (Luni, 19 aprilie 2010, 9:03)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        meciuri le aranjeaza! Fii sigur.
        • +1 (5 voturi)    
          ei sau voi (Luni, 19 aprilie 2010, 8:45)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui Audit

          Sa nu uitam ca ei castiga pe teren si pierd la masa verde ca se trag sfori sau brichete...

          Felicitari Rapidului!
  • +5 (13 voturi)    
    vai mama ei (Duminică, 18 aprilie 2010, 21:53)

    maruta [anonim]

    asta este blestemul cainilor,ca le-au distrus echipa..de fapt le-au distrus pe amandoua in goana lor dupa bani..RUSINE lor si celor care le-au dat pe mana lor aceste cluburi de renume...hahalerele naibi
    • +2 (2 voturi)    
      fotbal (Luni, 19 aprilie 2010, 12:55)

      fabregas [anonim] i-a raspuns lui maruta

      Nu e nevoie de nici un blestem ,,, suplimentar ,,, nu -l avem pe giginho? nu-i destul!! ???mai are un pic si pierde si locul 2!!!
  • +9 (11 voturi)    
    hai gigi (Duminică, 18 aprilie 2010, 22:37)

    hai gigi [anonim]

    hai gigi, ca mai ai un pic si termini cel mai iubit club din Romania si poate ca prin divizia J orgoliu tau de geniu fotbalistic mai mare ca Hagi va fi satisfacut, acu sa vedem te mai tii ca esti mai bun ca Hagi, ori ti-a venit branza la cap ca minte de unde... Macar Gica o sa ramana in istorie ca al mai mare fotbalist din toate timpurile al Romaniei (alaturi de Dobrin si altii) dar tu, cu ce o sa ramai in istorie, ca scoti cacareaza de oaie pe gura ori de cate ori behai?
    Viva la Revolucion! Viva El Ciobandante!
  • +4 (10 voturi)    
    Steaua invinsa (Duminică, 18 aprilie 2010, 23:11)

    Raducu [anonim]

    vai de steaua lor de stelisti :)):))
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari (Luni, 19 aprilie 2010, 7:40)

    Audit [utilizator]

    Rapid!
    Ha! Ha! Steaua? GiGi?
  • +5 (7 voturi)    
    bricheta (Luni, 19 aprilie 2010, 8:29)

    dan coe [anonim]

    nu ati mai avut brichete???!!!......:):):)
    • +5 (5 voturi)    
      e criza (Luni, 19 aprilie 2010, 8:45)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui dan coe

      si n-a avut jiji bani de bricheta....
  • +3 (3 voturi)    
    ...nimic surprinzator.. (Luni, 19 aprilie 2010, 9:27)

    SoulHealer [anonim]

    Pentru toti cei care vad cum joaca Steaua de ani buni, rezultatul nu este o surpriza nici macar prin proportiile scorului. Steaua se chinuie cu echipele mici si scapa de fiecare data prin sansa. Cand insa joaca cu echipe serioase si hotarate, ia bataie fara probleme. Ce sa faci cand n-ai valoare in lotul de jucatori si ai si o conducere penibila? Ma rog, acum este primul suporter al echipei! Te pufnea rasul cand il auzeai ce aberatii putea sa debiteze aseara pe unul din canalele de sport. Mai grav este ca echipa a fost abandonata si de suporteri al caror comportament este mizerabil! Pentru cine sa mai joci in aceste conditii? Care sa fie resortul care sa te faca sa lupti in teren pana la capat?!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 19 aprilie 2010, 14:29)

    zooropa [anonim]

    de la management se trage totul ... pardon, de la BECALI George. Asta-i explicatia pentru toata situatia in care se afla Steaua.
  • +4 (4 voturi)    
    FELICITARI RAPIZILOR !!!... (Luni, 19 aprilie 2010, 15:10)

    Cetentereseaza [anonim]

    ... ca Stelutza .... o facut-o de ... OAIE !!!....
    :))
  • 0 (0 voturi)