Liga 1

Gloria - Dinamo 3-2/ Din rau in mai rau

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:33 Sport | Fotbal

Marius Sumudica
Foto: AGERPRES
Dinamo a pierdut dupa sapte ani un meci in fata Bistritei, cainii fiind tinuti in sah de o merituoasa echipa a Gloriei. A fost 3-2 pentru gazde dupa o partida in care bucurestenii au condus in doua randuri (Moraes 23', Nastase 45', Molinero 88' autogol - Niculescu 12', Andrei Cristea 32' penalti). In urma acestui rezultat, echipa pregatita de Cornel Talnar spune adio titlului de campioana a Romaniei.

Click aici pentru rezultate si clasament.


Eliminata de CFR Cluj din Cupa Romaniei in semifinale, Dinamo ramanea doar cu Liga 1, competitie in care cainii inca mai sperau ca pot sa triumfe. Dupa ce a condus in doua randuri dupa golurile lui Niculescu (12') si Andrei Cristea (32' penalti), echipa pregatita de Cornel Talnar a plecat fara niciun punct de pe terenul Gloriei.

Reusitele lui Moraes (23'), Nastase (45') si Molinero (88' autogol) au lasat toate punctele la Bistrita. Rezultatul este unul in urma caruia Dinamo isi ia practic la revedere de la titlu, in timp ce Marius Sumudica este din ce in ce mai aproape de a-i salva pe bistriteni de la retrogradare.

Echipe:

Gloria
: Albut - Latovlevici, Frasinescu, Nastase, Homei - Matei, Muresan, Bajenaru, C.Petre, Hora - Ribeiro Moraes

Dinamo: Munteanu - Molinero, Scarlatache, Moti, Pulhac - Torje, l. Rus, D. Kone, An. Cristea - Niculae, Niculescu.


Citeste mai multe despre   























5898 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:11)

    liviu [anonim]

    ne indreptam spre inca un glorios egal... (cu un gol primit tot in ultimele minute, dar ale primei reprize...)
    sunt e parti bune in chestia asta
    1 - a inceput chiar sa mi se rupa de ce face echipa
    2 - poate ajunge echipa in asa hal incat nu o sa mai fie ce fura de la ea si o sa pelce si porcea si vasalaca si badea si giovanni. de speranta moare ultima ;)
    • +3 (3 voturi)    
      e loc si de mai rau (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:17)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui liviu

      este?
    • 0 (4 voturi)    
      mea culpa (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:21)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui liviu

      ne indreptam spre o infrangere glorioasa cu 2 goluri primite pe final...
      inca un sezon ratat pentru suporteri si bun pentru conducere, care va vinde tot ce este de vandut si va aduce noi sperante (fini, nepoti, prieteni etc)

      PS: pana la urma ne-o meritam... conducerea isi bate joc de noi si in loc sa facem ceva persistent, noi injuram 2 meciuri si apoi incepe un nou sezon si totu se sterge cu buretele. jucatorii bineinteles stiu ca pleaca deci si pe ei ii doare fix in dos
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:47)

        paraipan [anonim] i-a raspuns lui liviu

        E alegerea ta sa suferi pentru un lucru atat de iluzoriu cum e prestatia unei echipe de fotbal.
        • +1 (1 vot)    
          te inseli putin (Duminică, 18 aprilie 2010, 8:25)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui paraipan

          nu sufar pentru dinamo. mi-a trecut asta de mult,
          na intristez numai putin si ma enervez vreo 5-10 minute.
          am realizat ca nu merisa sa suferi pentru niste hoti si incompetenti cu ceva timp in urma... cam atunci cand am zis ca nu mai calc pe stadion pana cand nu o sa fie ceva ordine pe la dinamo
  • 0 (2 voturi)    
    totusi (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:23)

    liviu [anonim]

    astept niste scuze de la oamenii care urlau (si urla de vreo 2 ani) cum ca dinamo o sa ia campionatu (furat evident) ca are victoriile cu pandurii si urziceni asigurate etc etc etc...
    asta in cazul in care aveti totusi o doza macar infima de bun simt si nu numai
    • +2 (4 voturi)    
      ahahaha (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:29)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui liviu

      tre sa ai si echipa sa poti fura , flagrant nu mai fura dinamo ca in anii 80... si acu crezi ca dinamo poate fura pe tata lor pe jean? :)))) la aia nici ploaia nu vine daca nu vrea padureanu
      • 0 (2 voturi)    
        Ai macar 30 de ani..? (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:07)

        bebeero [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Daca vorbesti cu asa patos de furatul flagrant din anii 80, chiar nu-ti aduci aminte cine era campioana la furat???
        Fotbal Club Suceava...asta este raspunsul.
        Iar vice campioana era Farul Constanta.
        Asa ca las-o balta, si Steaua si Dinamo prin conducatorii ei de atunci nu faceau decit trafic de influenta, si aranjau meciuri toti, nu numai cei susmentionati.
      • 0 (4 voturi)    
        totusi (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:49)

        ws [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        totusi, dinamo a avut echipa anul asta. a facut cele mai misto meciuri.

        pe de alta parte sunt de acord cu tine. dinamo nu mai are treaba cu tata jean cam de multicel, de cel putin patru ani. pentru ca rapid (par example) au intrare la taticul lor.

        regards,
        ws
  • +1 (5 voturi)    
    Fie vreme buna, fie vreme rea. (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:02)

    bebeero [utilizator]

    "Fie vreme buna, fie vreme rea, caini pina la moarte si dincolo de ea."
    Sa plece toti cei care nu considera aceasta echipa decit un sac fara fund si o masina de tocat bani.
    Sa ramina cei care intradevar simt ceva cind spun numele de DINAMO.
    Restul sunt vorbe goale si urate aruncate de oameni mici.
    • -1 (1 vot)    
      Sa ramina cei care intradevar simt ceva cind... (Duminică, 18 aprilie 2010, 2:20)

      Vlad Tepes [anonim] i-a raspuns lui bebeero

      Da...vor ramane cei 300...sau macar o parte din ei...In fine, hai sa nu fim rai, sa lasam pe Dinamo sa se pregateasca de...Liga Campionilor!
    • -1 (1 vot)    
      dinamo (Duminică, 18 aprilie 2010, 10:12)

      ced [anonim] i-a raspuns lui bebeero

      Da,DINAMO,e echipa Securitatii si aveau ei o pancarta la intrarea in stadion:Dinamo,echipa tuturor!,care e f.adevarata,ca majoritatea tine cu ea ,asa ca raman f.multi care simt ceva la numele lor.De aceea,echipa Rapid,de exemplu,e echipa singura impotriva tuturor,ca nu e echipa securistilor si a turnatorilor-romani adevarati,ci e echipa '"cioroilor",cum ne zic cei de mai sus.Dupa cum bine zicea o data fiul de securist Tolontan-cel mai bun ziarist "cu ochi albastri"-frumoasa echipa Dinamo,castiga cu 10-1,cu dinamo brasov,ca sa ia titlul,platea pe UTA,sa-si'"apere corect sansele'"in meciul cu craiova(in anii 70,cum a povestit fotbalistul Birau de la UTA),iar cu ceva timp in urma,fotbalistul Chiacu,povestea ca la frumoasa echipa dinamo,e ca la o inchisoare in libertate,ceea ce i-a cam facut sa turbeze pe cainii rosii sefi dinamovisti.Asa ca hai dinamo!Mai tin minte ca intr-un ultim meci de campionat dintre dinamo si fcArges,cand se stabilea campioana,cu toate ca se transmitea la tv.,n-am vrut sa stau sa ma uit la meci,ca nu voiam sa ma inervez ca castiga dinamo,aceasta avand si arbitrul dinamovist O.Anderko si pe urma am vazut ca marele Dobrin le-a dat goluri de la 30 de metri,asa ca nici chiar o.anderco,nu le-a putut anula,iar Agesul a luat campionatul,castigand cu 4-3.Tot cainii dinamovisti ,in frunte cu gen.de sec.actual Dinu,i-au interzis celui ma mare fotbalist romanesc,Dobrin, sa joace la CM.din Mexic,asa ca inca o data Hai dinamo, echipa tuturor.
  • 0 (2 voturi)    
    bravo bistrita (Duminică, 18 aprilie 2010, 9:23)

    don luciano [anonim]

    ati spus bravo sumudica , dar eu mai repede asi spune bravo florin halagian ,pentru ca as crede ca el este antrenorul numai ca din cauza vartei s-a retaras un pic mai in spate.esti un mare antrenor pe la ce echipe ai fost ai facut treaba buna . eu la incheiere atata pot sa spun jas sapcuta mea in fata matale maestre ,esti mare . dumnezeu sa te tina in putere .
  • 0 (2 voturi)    
    DA (Duminică, 18 aprilie 2010, 9:32)

    sabo [utilizator]

    ..de data a asta dinamo a vandut meciul...tot o hotie..ca la dinamo!
    am sesizat intentia de cand a inceput galagia cu jucatorii etc..pentru a avea niste scuze.
    a fost meci aranjat!...o sa vedeti in continuare ca dinamo va mai vinde!