Vaslui - FC Brasov 4-0/ Prima finala pentru Vaslui

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2010, 20:54 Sport | Fotbal

Marius Lacatus nu mai este antrenorul Vasluiului
Succes categoric pentru FC Vaslui in returul semifinalei cu Brasov (4-0, dupa 0-1 in prima mansa) si o calificare in premiera in finala Cupei, acolo unde moldovenii vor intalni pe CFR Cluj.

O prima jumatate de ceas perfecta pentru FC Vaslui: Raul Costin a deschis scorul printr-o executie magistrala din lovitura libera (a nimerit vinclul de la 25 de metri), in minutul 29. La un minut distanta, Wesley a majorat cu o lovitura de cap, din centrul careului.

Abia la 2-0 pentru moldoveni, Brasovul a izbutit sa iasa din propria jumatate: cea mai buna situatie au avut-o in minutul 41, cand sutul lui Roman a fost respins de Kuciak in marginea careului, dar Ilyes a intarziat executia.

In ultimul minut al primei reprize, Wesley a ratat un penalty: trimite in bara!!!

Brasovenii au avut o sansa buna prin Catalin Munteanu (48) in debutul reprizei secunde, dar mijlocasul nu a putut relua din apropierea portii.

Sperantele ardelenilor s-au naruit in minutul 52: Lucian Sanmartean a trimis  in plasa, din lovitura libera, si a dus scorul la 3-0. Dupa alte cateva minute, situatia Brasovului s-a agravat definitiv - Abrudan a fost eliminat dupa o brutalitate comisa asupra lui Costly.

Minutul 72 "incununeaza opera": Sanmartean, impecabil joi seara, centreaza in fata portii, de unde Costly reia sub transversala - 4-0.

Finala FC Vaslui - CFR Cluj se va juca la 26 mai, pe stadionul din Iasi.

Mihai [anonim] i-a raspuns lui anonim

Si sincer mi s-a parut Brasovul net dezavantajata. Si spun asta in conditiile in care eu sunt fan Vaslui
  • -1 (5 voturi)
    de ce? (Joi, 15 aprilie 2010, 22:39)

cipax [utilizator]

Nu comentez arbitrajul, dar cum sa pui acelasi arbitru si la tur si la retur?! Mi se pare mie sau nu e normal asa ceva?
    "2 (Joi, 15 aprilie 2010, 23:13)

sentenced [utilizator]

Vasluiul are jucatori buni si in seara asta s-a vazut.
    Dar sunt curios care ar fi fost rezultatul in conditiile in care jucatorii Brasovului nu ar fi fost distrusi psihic de arbitru (delegat si in retur desi in tur au fost probleme).
    . (Vineri, 16 aprilie 2010, 0:20)