Tottenham Hotspur s-a impus, miercuri seara, in derby-ul nordului Londrei, inregistrand prima victorie dupa 1999 de pe teren propriu in fata celor de la Arsenal, scor 2-1. In timp ce Spurs si-au sporit sansele pentru a termina sezonul pe unul din locurile de Liga Campionilor, Arsenal si-a diminuat semnificativ sansele pentru titlu.

Tottenham a preluat conducerea dupa 10 minute, Danny Rose facandu-si debutul in Premier League in cel mai frumos mod posibil: Almunia a respins in fata o centrare venita din corner, iar Rose (19 ani) a inscris un gol superb dupa un sut din vole de la aproximativ 30 de metri.

In minutul 47, Jermain Defoe a gasit un culoar perfect pentru Gareth Bale, acesta din urma invingandu-l pe Almunia cu un sut la coltul scurt. Nicklas Bendtner a inscris pentru Arsenal cu cinci minute inainte de final, insa Tunarii nu au putut face mai mult, portarul de la Tottenham avand o serie de interventii foarte bune in finalul partidei.

Desi a avut posesia, Arsenal s-a lovit de apararea solida a celor de la Tottenham, fiind invinsa la revenirea olandezului Robin van Persie pe teren, dupa o absenta de cinci luni.

Premier League, etapa a 34-a:

10 aprilie:

Hull City - Burnley 1-4 (Kilbane '3/ Paterson '35, Alexander-penalty '64, '70, Elliott '90)

West Han United - Sunderland 1-0 (Ilan '51)

Wolverhampton - Stoke 0-0

Blackburn Rovers - Manchester United 0-0

Liverpool - Fulham 0-0

Manchester City - Birmingham City 5-1 (Tevez-penalty '38, Onuoha '40, '74, Adebayor '43, '88/ Jerome '42)

13 aprilie:

Chelsea - Bolton Wanderers 1-0 (Anelka '43)

14 aprilie:

Aston Villa - Everton 2-2 (Agbonlahor '72, Jagielka-autogol '90/ Cagill '23, '74)

Wigan Ethletic - Portsmouth 0-0

Tottenham - Arsenal 2-1 (Rose '10, Bale '47/ Bendtner '85)