Cupa Romaniei, prima finalista

CFR Cluj - Dinamo 2-1/ Starea de gratie

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:59 Sport | Fotbal

Nicolae Dica (dreapta), primul gol pentru CFR Cluj
Foto: nicolaedica.ro
CFR Cluj s-a calificat in finala Cupei Romaniei (pentru al treilea an consecutiv), dupa ce a invins cu 2-1 pe Dinamo in mansa-retur a semifinalei (in primul joc, scorul fusese egal, 1-1). Desi au evoluat toata repriza secunda cu un om mai putin, ardelenii s-au impus printr-un joc colectiv inchegat, dar si prin aportul oamenilor-cheie: Muresan a dominat centrul, Nicolae Dica a marcat primul sau gol pentru CFR, iar Nuno Claro si-a rascumparat greseala de la golul dinamovist prin doua parade de senzatie, in prelungirile jocului...

CFR Cluj a dominat prima repriza, cand Dica si Deac au ratat situatiile perioadei, iar Dinamo a parut destul de timida pentru un meci in care trebuia totusi sa marcheze. Imediat dupa pauza, raportul de forte se modifica dramatic - CFR ramane in 10 oameni, dupa eliminarea lui Edimar (fault dur asupra lui Kone).

Paradoxal, superioritatea numerica ii incurca pe bucuresteni: CFR este echipa care deschide scorul dupa un contraatac in care Traore a fost servantul, iar Nicolae Dica inscrie primul sau pentru ardeleni... si contra carui adversar! (51)

Ardelenii se lasa dominati teritorial, dar demonstreaza ca stapanesc perfect arma contraatacului. Minutul 71 aduce o modificare: Dinamo il trimite in joc pe Adrian Cristea, iar mijlocasul cazut in dizgratie de cateva luni reuseste un sut de mare efect care il pacaleste pe Nuno Claro, loveste bara, sare in fata portii, iar Andrei Cristea finalizeaza: 1-1!

La intrarea in ultimul sfert de ceas, Dinamo da senzatia ca se precipita si ca vrea sa dea lovitura de gratie pana in prelungiri: intra Claudiu Niculescu, pentru un supliment ofensiv... dar tot CFR-ul marcheaza: Traore reia in plasa, de langa Moti, o centrare perfecta (78).

Dinamo nu a renuntat la lupta si a cautat pana la ultimul fluier golul care ar fi trimis-o in finala: Moti si Claudiu Niculescu au ratat in prelungiri doua situatii excelente, la care CFR-ul a fost protejat si de inspiratia lui Nuno Claro. Portarul ardelenilor a blocat perfect in final, luandu-si revansa fata de eroarea comisa la golul dinamovist.


Citeste mai multe despre   























7556 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Meciul (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:25)

    Adrian US [anonim]

    Unde se poate vedea meciu?
    • 0 (0 voturi)    
      meci (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:36)

      friend [anonim] i-a raspuns lui Adrian US

      Pro tv
      • 0 (0 voturi)    
        Meciul (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:07)

        Adrian US [anonim] i-a raspuns lui friend

        Thanks.
        • 0 (10 voturi)    
          Tudor si Mitica 2 f buni jucatori (Joi, 15 aprilie 2010, 6:22)

          dobrin [anonim] i-a raspuns lui Adrian US

          Cei mai buni jucatatori CFR Cluj: arbitrul Tudor si Mitica de la liga! Au costat oare cat Cristiano Ronaldo?
  • +10 (20 voturi)    
    No si io! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:40)

    io [anonim]

    sper sa le-o traga la bucuresteni.din principiu.Hai CFR!!!
    • +8 (20 voturi)    
      Si... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:26)

      Luciano [anonim] i-a raspuns lui io

      le-au tras-o!
      • -2 (16 voturi)    
        huh? (Joi, 15 aprilie 2010, 0:09)

        ws [anonim] i-a raspuns lui Luciano

        tudor e depasit. si-a atins limita superioara. mai mult nu poate.

        el le-a tras-o bucurestenilor.

        cfr is good, but not THAT good.

        regards,
        ws
        • +3 (17 voturi)    
          Dinamo si arbitri (Joi, 15 aprilie 2010, 1:05)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui ws

          Dinamo este singura echipa din tara asta care nu are dreptul sa vorbeasca despre arbitraje.
          la cate matrapazlacuri a facut de-a lungul istoriei ar trebui sa mai fie furati vreo 50 de ani pana se echilibreaza balanta.

          Nu E Dinamooooo
          • +1 (7 voturi)    
            Dinamoohuooo! (Joi, 15 aprilie 2010, 8:08)

            sabo [utilizator] i-a raspuns lui Marian

            Asa e au furat de nici iadul nu-i primeste!
          • -3 (7 voturi)    
            aia a fost... (Joi, 15 aprilie 2010, 9:14)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marian

            inainte de revolutie...
            traieste in prezent omule...

            + ca steaua a furat mai mult ca dinamo...

            sezonu asta a fost cea mai dezavantajata echipa, dar nimeni nu vede asta...

            frumos ce sa zic...
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns (Joi, 15 aprilie 2010, 16:55)

            barbita [utilizator] i-a raspuns lui Marian

            Ce a fost , a fost si daca o sa dispara Dinamo tot nu o sa va opriti din comentarii rautacioase
        • -5 (11 voturi)    
          Sarut mana, mitica (Joi, 15 aprilie 2010, 6:38)

          mircea sandu [anonim] i-a raspuns lui ws

          CFR buni doar la cotonoaga si furat, fotbal ioc. Sarut mana, mitica !
    • -3 (7 voturi)    
      dar... (Joi, 15 aprilie 2010, 9:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui io

      nu exista un razboi intre provincie si bucuresti...
      absolut deloc nu?
      cand zicea lumea ca timisoara a castigat pe nedrept punctele cu rapid ziceati ca suntem subiectivi...
      acum nu face-ti la fel?

      aici e vorba de cine joaca mai bine fotbal si cine merita sa castige...
      se pare ca machiavelli va trai vesnic... cel putin in romania

      daca erai suporter CFR, steaua, rapid etc intelegeam dar sa vrei sa bata "de principiu" mi se pare josnic. nu dovedesti nici caracter, nici dragoste de fotbal, nici dragoste de vreo echipa.
  • 0 (10 voturi)    
    Nu sunt dinamovist! (Joi, 15 aprilie 2010, 7:49)

    gheorghe [anonim]

    Dar Dinamo, desi nu a jucat mai bine dacat Clujul a fost vaduvita de un egal meritat si deci de fin ala cupei. In prima repriza Andrei Cristea a fost faultat clar in careu dar centralul a dat cartonas galben exact celui faultat. Apoi au mai fost cel putin trei mari faulturi savarsite sub ochii lui Tudor si acesta nu a vazut. O fi miop?
    • +5 (11 voturi)    
      Daca te-ai fi uitat cu atentie... (Joi, 15 aprilie 2010, 9:55)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      ...si last deoaparte comentariul altui chior (comentatorul) ai fi vazut (ia faza cadru cu cadru si verifica) ca aparatorul ridic apiciorul si apoi il copboara. In momentul in care Cristea s-a aruncat , piciorul lui era exact jos langa piciorul fundansului ! Unghiul pacaleste numai pe neavizati si daca aveai o filmare din spate , de unde vedea arbitrul, ai fi vazut si tu ca fundasul nu-l atinge pe Cristea si ca acesta cauta piciorul lui sa se arunce....
      Eu nu tin cu nici una din echipe dar faza era clara , pentru cine vrea sa vada...
    • +3 (3 voturi)    
      Faza de penalty (Joi, 15 aprilie 2010, 10:39)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Eu am vazut ca Altancara i-a dat peste picioare lui Cristea. Cristea insa, fiind tare pe picioare, nu a picat datorita loviturii, chiar a mai facut un pas spre minge dupa care a picat ca secerat. Cristea nu a picat in careu datorita loviturii primite de la Altancara.
  • +1 (13 voturi)    
    mda (Joi, 15 aprilie 2010, 9:21)

    liviu_ [utilizator]

    ca dinamovist imi pare rau ca dinamo a fost eliminata...
    dar nu pot sa nu remarc faptul ca inafara de suporteri nimeni nu sufera acest lucu:
    - tudor o sa fie sanctionat 2 etape (daca o sa se intample si asta) si gata, il doare-n dos...
    - o sa se uite ca cfrul a avut multicele arbitraje favorabile, dar o sa se aduca aminte ca dinamo fura chit ca a pierdut 15 puncte pe seama arbitrilor si a castigat 3... (nu prea isi are loc punctul asta aici, dar nu pot sa nu remarc ura irationala fata de dinamo si buucresti, si faptul ca anumite lucruri se "uita" foarte usor)
    - pe presedintii federatiei il doare-n dos de performantele romanilor (la club si nationala) pentur ca ei pot fura si cu si fara ele
    - presedintii lui dinamo o sa ramana acolo ca nu-i scoate nimeni. necastigand bani in grupele CL, o sa vanda jucatori pe comisioane grase, deci ei oricum sunt araanjati...
    - suporterii o sa urle, presedintii o sa plece in strainatate cum au facut anu trecut, apoi o sa uite toata lumea tot (ceea ce urasc cel mai mult la romani, faptul ca merg dupa principiul " oricum nu putem schimba nimic, la ce sa ne mai chinuim")
    - jucatorii daca joaca prost o sa fie pastrati ca sunt fini, nepoti etc... sau o sa fie dati la alta echipa tot pe un salariu baban... ca doar vin de la dinamo...
    - jucatorii care joaca bine o sa plece in strainatate...pe bani mai multi si comisioane grase pt hotii de la club.
    - la noi visul jucatorilor nu e nici sa castige trofee, nici sa ajunga ca messi, ronaldo, casillas etc... ci sa plece in strainataate la bani mai multi.

    Acestea fiind spuse, stau si ma intreb, inafara de suporteri (si aia vor sa faca performanta numai echipa lor, celelalte sa termine cu 0 pt. in europa), mai e cineva care are tangente cu fotbalul si chiar isi doreste performanta?
  • +3 (11 voturi)    
    Exact :P (Joi, 15 aprilie 2010, 9:43)

    Vasile Pop [anonim]

    Propun sa li se ia miticilor dreptul de a scrie commenturi... Daca CFR-ul juca in 11 oameni Dinamo pierdea la scor... Mai bine n-ati mai comenta, deoarece au fost multe lovituri libere care s-au dat pentru Dinamo, desi nu a fost fault :). Fiti mai obiectivi miticilor, nimic nu se invarte in jurul vostru
    • -3 (3 voturi)    
      da? (Joi, 15 aprilie 2010, 11:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Vasile Pop

      deci daca o echipa joaca mai prost este de datoria arbitrului sa dea decizii in defavoarea ei?
      voi nu vedeti decat greselile in favoarea lui dinamo , cele in defavoarea echipei nu le vedeti, care culmea in ultimele cateva sezoane sunt mai multe decat cele pro-dinamo...

      PS: mitici cum suntem noi, nu am jignit pe nimeni. se poate discuta si civilizat, sau asta nu ai invatat inca?
    • +2 (4 voturi)    
      Oare ? (Joi, 15 aprilie 2010, 11:19)

      neaosh [utilizator] i-a raspuns lui Vasile Pop

      Inginere, nu toti bucurestenii sunt dinamovisti !
      Da' deee, tu care esti din Ardeal, gandesti un picut mai incetisor. :))
      Oare cand veti termina cu aberatiile astea gen " mitici ", " regateni " bla bla ?? TOTI suntem ROMANI. Tara a ajuns in situatia este de kko tocmai din cauza ambitiilor prostesti ale unora.
      • +1 (3 voturi)    
        Frumos zis (Joi, 15 aprilie 2010, 11:15)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui neaosh

        +
      • 0 (0 voturi)    
        esti ipocrit (Joi, 15 aprilie 2010, 18:22)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui neaosh

        declami ca toti suntem romani, uitand complet ca 2 randuri mai sus jignesti exclusiv ardelenii. lipsa totala de consecventa in rationamente.
        eh, asta-i motivul pentru care va dispretuim si va facem mitici, intelegi ? :)
  • +3 (5 voturi)    
    Neputinta (Joi, 15 aprilie 2010, 10:25)

    nu conteaza [anonim]

    Totusi..sa joci o repriza in superioritate si sa mai si primesti 2 goluri mi se pare ca e neputinta. Din reluari asa se pare ca a gresit Tudor dar Dinamo a avut tot timpul din lume sa schimbe soarta meciului.
    • -2 (2 voturi)    
      de acord... (Joi, 15 aprilie 2010, 11:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      si asa face sa nu mai conteze greselile de arbitraj?
  • +10 (14 voturi)    
    Meciuri vazute cu ochelari de cal (Joi, 15 aprilie 2010, 10:37)

    Scippio [anonim]

    Ce vede un comentator obiectiv? In primul rand faptul ca meciul de aseara a avut 90 de minute plus prelungiri.
    In al doilea rand faptul ca in prima repriza Dinamo nu a existat, a fost dominata categoric . Doar pripeala jucatorilor CFR-ului a facut ca scorul sa nu fie 1-0 sau 2-0 la pauza.
    Comentatorii cu ochelari de cal nu pomenesc nimic de aceasta repriza, pentru ei nu exista, meciul incepe in minutul 46.
    Mai departe comentatorul obiectiv vede ca un jucator al CFR-ului a fost eliminat probabil pe drept. Fapt care in mod clar, schimba radical datele partidei echipa CFR fiind silita sa faca pasul inapoi dand astfel posibilitatea echipei Dinamo sa iasa la joc mai vizibil.. Totusi CFR inscrie doua goluri perfect valabile controland tactic meciul pana aproape de ultimul sfert de ora. De asemenea comentatorul obiectiv vede ca Dinamo ar fi putut primi penalti la faza cu Cristea si Alcanatara desi nu e sigur cati arbirtri, de ex din Anglia, ar fi dat penalti la faza respectiva. Dar ramane un posibil penalti care ar fi putut fi valorificat sau nu. Dinamo inscrie totusi un gol la un sut norocos al lui Cristea dublat de o gafa imensa a lui Claro. La aceasta faza insa cand mingea sare din bara un fundas al CFR-ului pare a fi impiedicat im mod clar de un dinamovist sa degajeze, deci acest gol poate fi foarte discutabil. In final comentatorul obiectiv vede o mare presiune a lui Dinamo, mai multe ocazii de gol si unele trageri de timp pe care orice echipa aflata in situatia CFR-ului le-ar fi facut chiar si Chelsea.
    Ce vede comentatorul cu ochelari de cal. Ca in repriza a doua Dinamo a fost mirobolanta, senzationala, extraordinara (nu sufla un cuvintel de dezechilibrul numeric din teren) Ca Tudor a executat Dinamo nedand un penalti clar ca lumina zilei (nu sufla un cuvintel de eliminarea dictata de acelasi Tudor contra CFR si nici de faza absolut dubioasa care a premers golul dinamovist). Concluzia: DINAMO a fost cea mai tare dar a fost executata de Tudor. No comment
    • -4 (4 voturi)    
      intrebare... (Joi, 15 aprilie 2010, 11:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Scippio

      faptul ca dinamo a jucat mai prost inseamna ca merita sa fie furata de arbitrii?
      daca tudor nu gresea nu mai zicea nimeni nimic.

      aici nu e vorba de cum s-a jucat, ci de cum s-a arbitrat!
      • +4 (6 voturi)    
        re (Joi, 15 aprilie 2010, 11:56)

        mordor [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ...cand veti retine ca ardealul adica cfrcluj este peste toate echipele din liga!!!de ce nu vreti sa intelegeti?sa terminat!cfr ia tot de acum incolo!!!inca odata se poate remarca ca ungurii sant peste noi din toate punctele de vedere!doare...dar asta e realitatea!
        • +1 (3 voturi)    
          Sa terminat ? (Joi, 15 aprilie 2010, 13:59)

          tyla [utilizator] i-a raspuns lui mordor

          Asta in limba romana ? Eu sunt din Cluj, doresc CFR-ul sa castige, dar comentarii de gen "ungurii sant peste noi din toate punctele de vedere!" sunt specifice unui maestru gramatic. CFR are multi jucatori profesionisti, nu impresionisti, nu romani sau unguri. CFR a avut meciuri proaste, a avut parte si de arbitraje favorabile, dar una peste alta, merita sa fie unde este.
          Jignirile nationaliste intre echipe de profesionisti sunt niste tampenii; pacat, cam lipseste respectul in sport, chiar daca, de fapt, in mare parte, agresivitatea asta e indreptata impotriva manipulatorilor de bani din fotbalul nost'.
  • +2 (2 voturi)    
    Dinamo (Joi, 15 aprilie 2010, 12:22)

    Anonim [anonim]

    Dinamo are o neputinta incredibila. Sau poate ar trebui dusi la biserica.
  • -1 (1 vot)    
    furaciune (Joi, 15 aprilie 2010, 16:06)

    barba [anonim]

    A fost penalty.....dar nu din cauza asta nu a castigat Dinamo.... Clujul este o echipa slaba, aseara daca Dinamo isi dorea sa castige trebuia sa o faca printr-un joc mai bun......noi mereu cautam vinovati in alta parte....pacat
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Joi, 15 aprilie 2010, 18:27)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui barba

      esti amuzant cand spui ca (,) clujul e o echipa slaba. de unde privesti tu lucrurile, daca cfr cu jocul de aseara ti-a parut slaba, atunci dinamo ar trebui sa joace in liga secunda din albania.
      dovedesti o judecata penibila, de suporter frustrat. asta e.
  • +1 (1 vot)    
    da! (Joi, 15 aprilie 2010, 21:51)

    vasile [anonim]

    ma bucur enorm pentru eliminarea echipei dinamo. aceasta asa-zisa echipa de fotbal trebuie intai sa demonstreze ca stie sa joace jocul pentru care jucatorii sai sunt platiti, si de-abia apoi sa emita pretentii. sa terminam cu barurile, cu fetele vesele, cu toate celelalte, sa terminam cu taranul de turcu si retardatul de borcea, cu smecheriii si vanzari, ca numai de asta ne ocupam, si sa jucam fotbal. sunt dinamovist de mic copil, sunt in tribuna la toate meciurile, am fost si la cluj cu galeria, dar sunt extrem de bucuros ca adunatura asta chihuahua a pierdut. sa stam acasa, sa jucam cu echipele astea de toata jena, sa ne luam de suparare shaworma de la genin, asta este tot ce meritam.
    si sa multumim conducerii pentru porcariile pe care trebuie sa le suportam. macar aurolacii isi contesta asasinul, noi nu stim sa facem asta...