Unirea Urziceni isi confirma statutul de "campioana remizelor" in acest retur de campionat, reusind sa egaleze pe FC Vaslui in minutul al cincilea al prelungirilor (1-1), desi a jucat in inferioritate numerica inca din minutul 48, dupa eliminarea lui Epaminonda Nicu. Akakpo a inscris pentru Vaslui, dar cand moldovenii se pregateau sa sarbatoreasca o victorie importanta, Rusescu a smuls un punct echipei lui Marius Lacatus.

Marius Lacatus nu mai este antrenorul VasluiuluiFoto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasamentul Ligii 1!

Vasluiul are o prima sansa la poarta lui Daniel Tudor in minutul 4, atunci cand Wesley apare nemarcat la coltul careului mic. Vasile Maftei reuseste sa se replieze si blocheaza sutul in ultima instanta. Urmatoarea ocazie notabila vine tot in jumatatea de careu a ialomitenilor, insa gazdele rateaza din nou, Papp, aflat singur in fata portii, nereusind sa ajunga la o centrare din lovitura libera a lui Sanmartean.

Golul vine in minutul 25, dupa o faza fixa. Adrian Gheorghiu executa o lovitura libera, Daniel Tudor respinge pana in partea stanga, acolo unde se afla Lucian Sanmartean. Vasluianul recentreaza la bara a doua, pana la Akakpo, togolezul inscriind printr-o lovitura de cap.

Golul primit ii "trezeste" pe ialomiteni, oaspetii incercand de doua ori poarta adversa pana la pauza. O data prin Bilasco, ialomiteanul fiind deposedat in fata portii de catre Papp (min. 38) si inca o data prin Paduretu, dupa o faza frumoasa de atac.

Repriza a doua incepe cum nu se poate mai prost pentru ialomiteni. Epaminonda Nicu il fulteaza dur, cu talpa inainte, pe Wesley Lopes si Unirea ramane in inferioritate numerica, dupa ce Ovidiu Hategan ii arata ialomiteanului cartonasul rosu (min. 48). Jocul incepe sa se fragmenteze din ce in ce mai des, iar cartonasele galbene incep sa "zboare" in stanga si-n dreapta.

Pe finalul partidei Unirea incepe sa dea semne ca e "stoarsa de puteri", iar Vasluiul incepe sa viseze frumos. Falsa impresie, insa, deoarece elevii lui Lacatus traiesc periculos in ultimele minute, iar Rusescu ii pedepseste in ultimul minut de prelungire (90+5). Cu spatele la poarta, Vasile Maftei reuseste o recentrare exceptionala pana la Rusescu, acesta din urma trimitand fara speranta, la coltul lung, in poarta lui Kuciak, din coltul careului mic.

Echipe de start:

FC Vaslui: Kuciak, Milanov, Gladstone, Papp, Akakpo, L. Sanmartean, Pavlovic, Costin, Gheorghiu, Neagu, Wesley

Unirea Urziceni: Tudor, Nicu, Galamaz, Maftei , Brandan, Semedo, Apostol, Paduretu, Paraschiv, Frunza, Bilasco